اپلای کارشناسی کانادا سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

آیا بعد از آشنایی با شرایط و مزیت‌های تحصیل کارشناسی در کانادا قصد دارین که از پروسه اپلای کارشناسی کانادا اطلاعات به‌دست بیارین تا بتونین برای دانشگاه‌های کانادا درخواست ارسال کنین و دوره تحصیلی عالی و در این کشور شروع کنین؟

به‌طور کلی کشور کانادا یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین‌الملل به‌شمار میره. دسترسی به امکانات رفاهی و آموزشی بالا و همچنین فرصت کار حین تحصیل و بعد از آن می‌تونه مزیت‌های مثبتی باشه تا دانش‌آموزان بعد از اتمام دوران مدرسه به فکر ارسال درخواست برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی باشن.

برای اپلای به دانشگاه‌ها نکته مهم برنامه‌ریزی درسته، به‌طوری که در زمان مناسب طبق ددلاین‌ها باید مدارک و برای دانشگاه ارسال کنین تا بتونین فرصت اخذ پذیرش تحصیلی و از دانشگاه‌های مدنظرتون به‌دست بیارین. در نتیجه ما در این مطلب تصمیم گرفتیم در خصوص چگونگی پروسه اپلای کارشناسی کانادا و شرایط آن و دیگر موارد کاربردی اطلاعات مفیدی در اختیارتون قرار بدیم، بنابراین تا انتهای مطلب همراه کاکتوس باشین.

اپلای کارشناسی کانادا

شرایط اپلای کارشناسی کانادا

بدون شک برای شروع مسیر اپلای تحصیلی برای کسب پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا باید ابتدا بدونین که هر دانشگاه چه مدارکی نیاز داره، از طرفی مدارک لازم برای اپلای متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی متفاوته و بهترین کار بررسی مدارک از وب سایت اصلی دانشگاه است. اما برای اپلای کارشناسی کانادا مدارک زیر به‌طور معمول بین دانشگاه‌‌ها مشترکه که در ادامه بیان می‌کنیم:

  • مدرک و ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
  • نمره زبان آیلتس/ تافل
  • رزومه (CV)
  • انگیزه‌نامه (SOP)

در سیستم نمره‌دهی کانادا نمره به‌جای 20 از 4 حساب میشه و در وب سایت هر دانشگاه برای اپلای کارشناسی کانادا برای رشته مدنظر تاکید کرده که حداقل چه معدلی از چهار قابل قبوله. از طرفی دانشجویان مقطع کارشناسی برای آزمون آیلتس باید نمره کلی 6.5 کسب کنن و در هر بخش از آزمون کسب نمره کمتر از 6 قابل قبول نیست.

شرایط اپلای کارشناسی کانادا

از اهمیت زمانبندی در پروسه اپلای غافل نشین

بچه‌ها دقت داشته باشین که زمانبندی در پروسه اپلای کارشناسی کانادا خیلی اهمیت داره، شما باید در این مدتی که تصمیم دارین برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنین کاملا با برنامه‌ریزی پیش برین، در غیر این صورت با وجود صرف هزینه، حداقل یک سال عقب میفتین.

بنابراین اگر شما قصد دارین مهر 1402 تحصیل در مقطع کارشناسی و تو کانادا شروع کنین، باید یک سال قبل یعنی از مهر 1401 کارهای مربوط به پذیرش تحصیلی و انجام بدین، یعنی مثلا باید از مهر زبان خوندن و شروع کنین تا بتونین هر چه سریع‌تر مدرک زبان آیلتس یا تافل دریافت کنین.

همچنین بهتره سریع‌تر رزومه تحصیلی و خودتون و آماده کنین تا از بابت یکی از مدارک مورد نیاز برای اپلای کارشناسی کانادا خیالتون راحت باشه. دقت داشته باشین اگه دانشگاه مثلا ددلاین اکتبر و تعیین کرده و شما مدارکتون تکمیله، لازم نیست اجازه بدین به ددلاین نزدیک بشه و بعد مدارک و ارسال کنین، بلکه اگر هر چه سریع‌تر اقدام کنین و مدارکتون نقصی داشته باشه می‌تونین مدارک و با خیال راحت تکمیل کنین و دوباره بفرستین.

به‌طور کلی بیشتر ترم‌های تحصیلی پاییز و بهار در کانادا محبوب هستند، به‌طوری که ترم پاییر از آگوست و ترم بهار از ژانویه شروع میشه. همچنین بهتون پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان برای ترم پاییز اقدام کنین چون فرصت اخذ پذیرش تحصیلی بالاتره. به‌طور معمول ددلاین دانشگاه‌های کانادا 15 ژانویه است و کلاس‌ها در بازه سپتامبر تا اکتبر شروع میشه.

زمانبندی برای پروسه اپلای کانادا

پروسه اپلای کارشناسی کانادا

بهتره بدونین که کلا پروسه اپلای برای مقطع کارشناسی با مقطع ارشد و دکترا تفاوت داره، چون که متقاضیان مقطع کارشناسی رزومه خاصی ندارن و همچنین به‌‌این دلیل که نمی‌تونن در یک پروژه تحقیقاتی با اساتید دانشگاه همکاری کنن به مکاتبه با اساتید نیازی ندارن. در ادامه در چند گام پروسه اپلای تحصیلی برای دانشگاه‌های کانادا و بیان می‌کنیم.

انتخاب دانشگاه‌های هدف

به‌طور کلی برای شروع اپلای کارشناسی کانادا باید ابتدا دانشگاه مدنظر خودتونو از بین تعداد زیادی از دانشگاه‌های کانادا پیدا کنین، برای این کار می‌تونین با جستجو University in Canada یک لیست کامل از دانشگاه‌های کانادا و ببینین.

بعد از این باید از بین تعداد زیادی دانشگاه، تعدادی از دانشگاه‌های هدف خودتونو زیر نظر بگیرین تا مدارک مورد نیاز برای اپلای از وب سایت مربوط بررسی کنین. دقت داشته باشین شرایط پذیرش دانشگاه‌ها در دانشگاه‌های مختلف متفاوته.

برای این که سردرگم نشین می‌تونین از دانشگاه‌های کانادا یک اکسل تهیه کنین و تمام مدارک مورد نیاز، ددلاین و آدرس سایت برای اپلای و در اون وارد کنین. این‌طوری شما یک اطلاعات کاملی از دانشگاه‌های هدف خودتون جمع‌آوری کردین و می‌تونین طبق اون برنامه‌ریزی کنین.

دقت داشته باشین این انتخاب دانشگاه‌های هدف خیلی می‌تونه بهتون در کاهش هزینه‌ها کمک کنه، چرا که وقتی قراره نتیجه آزمون آیلتس یا تافل و برای دانشگاه‌های مقصد بفرستین، یک سری شرایط وجود داره. برای ارسال نتیجه آزمون تافل به دانشگاه‌ها، شما باید ساعت 10 شب قبل از روز آزمون چهار تا از دانشگاه‌های موردنظر خودتون و انتخاب کنین تا نتیجه آزمون به‌صورت خودکار برای اون‌ها ارسال بشه، در غیر این صورت برای ارسال هر نتیجه آزمون باید مبلغ 20 دلار هزینه کنین. نتیجه آزمون آیلتس تنها برای دانشگاه‌هایی ارسال میشه که در سایت الکترونیکی باشن، در غیر این صورت باید با پست نتیجه آزمون بفرستین و طبیعتا باید برای ارسال پست به کانادا هزینه کنین.

انتخاب دانشگاه‌های کانادا

ساخت اکانت در وب‌سایت دانشگاه و اپلای آنلاین

حالا بعد از انتخاب دانشگاه‌‌های مورد نظر باید به سایت اصلی هر دانشگاه مراجعه کنین و روند اپلای و شروع کنین. البته دقت داشته باشین ابتدا باید ددلاین و بررسی کنین تا ببینین از چه تاریخی می‌تونین برای اپلای کارشناسی کانادا اقدام کنین. شاید مراحل ساخت اکانت و تکمیل فرم برای اپلای دانشگاه‌های کانادا کمی متفاوت باشه، اما برای همگی باید یک اطلاعات یکسانی و وارد کنین. این نکته مدنظر داشته باشین که قبل از ددلاین هر دانشگاه اپلیکیش فرم اون و تکمیل کنین و همه کارهاتونو به لحظه‌های آخر موکول نکنین.

پرداخت اپلیکیشن فی

بعد از تکمیل فرم اپلیکیشن برای دانشگاه‌های کانادا، به یک بخشی میرسین که باید هزینه اپلیکیش فی و پرداخت کنین. هزینه اپلیکیشن فی به‌طور متوسط 120 دلار کانادا است، اما برای بعضی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی حتی به 160 دلار هم میرسه.

دقت داشته باشین شما این هزینه اپلیکیشن فی و پرداخت می‌کنین تا دانشگاه مدارک شما و برای اپلای کارشناسی کانادا بررسی کنه. حالا اگر دانشگاه‌های هدف و با بررسی تمام جوانب بررسی کرده باشین، طبیعتا می‌تونین برای دانشگاه‌هایی اپلای کنین که مطمئن هستین پذیرش دریافت می‌کنین و هزینه کمتری و برای اپلیکیشن فی بپردازین.

بارگذاری مدارک مورد نیاز برای اپلای

بعد از این که هزینه اپلیکیشن فی و پرداخت کردین، حالا می‌تونین مدارک و در بخش‌های مربوط بارگذاری کنین و با ثبت اطلاعات منتظر جواب پذیرش از دانشگاه باشین. بعد از اخذ پذیرش تحصیلی بلافاصله باید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنین.

هزینه اپلای برای مقطع کارشناسی در کانادا

هزینه مربوط به اپلای در چندین بخش قرار می‌گیره که ما به‌طور کامل در ادامه در خصوص هزینه‌های موجود در این مسیر صحبت می‌کنیم.

هزینه مربوط به آزمون‌های زبان، GMAT و GRE

برای بررسی هزینه‌های مربوط به اپلای کارشناسی کانادا ابتدا با آزمون‌ها شروع می‌کنیم. همون‌طور که گفتیم یکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی، نمره زبان آیلتس یا تافل است. البته امکان داره دانشگاه آزمون دولینگو یا PTE قبول داشته باشه که باید از سایت دانشگاه مدنظر بررسی کنین.

در حال حاضر هزینه آزمون آیلتس ۶۱۵۱۰۰۰ تومان و آزمون تافل 245 دلار است و از جمله هزینه‌هایی است که راهی برای کاهش اون وجود نداره، چون شما به‌هر حال باید مدرک زبان ارائه بدین، مگراین‌که در شرایط دانشگاه، ارائه مدرک زبان الزامی نباشه. همچنین اگر قصد دارین آزمون PTE شرکت کنین، این آزمون در ایران برگزار نمیشه و در کنار هزینه آزمون باید خرج‌ومخارج بلیط هواپیما و اقامت در کشور مقصد و در نظر بگیرین.

در بالاتر اشاره کردیم که برای ارسال نتیجه آزمون تافل و آیلتس شرایط خاصی وجود داره، بنابراین برای کاهش هزینه‌های مربوط به اپلای سعی کنین دانشگاه‌هایی و برای ارسال نتیجه آزمون انتخاب کنین که می‌تونین با رزومه‌ای که در اختیار دارین از اون‌ها پذیرش بگیرین.

همچنین اگر برای اپلای کارشناسی کانادا برای دانشگاه‌های مدنظر شما ارائه مدرک آزمون GRE و GMAT لازمه، باید در این آزمون‌ها شرکت کنین. هزینه آزمون GRE تقریبا 205 دلار است و می‌تونین چهار تا دانشگاه و انتخاب کنین که نتیجه آزمون رایگان ارسال بشه و برای ارسال نتیجه به تعداد بیشتری دانشگاه برای هر دانشگاه باید 27 دلار هزینه کنین.

همچنین آزمون GMAT مثل PTE در ایران برگزار نمیشه و هزینه این آزمون 275 دلار کانادا است و تا 5 دانشگاه ارسال نتیجه آزمون رایگان هست و برای تعداد بیشتر، باید برای هر کدام هزینه 35 دلاری و بپردازین.

در واقع شما باید حتما در آزمون‌ها شرکت کنین و راهی برای کاهش هزینه‌ها از این نظر وجود نداره، اما برای ارسال نتیجه آزمون به دانشگاه، می‌تونین با دانشگاه مدنظر مکاتبه کنین. برای مثال می‌تونین یک ایمیل به دانشگاه بزنین و شرایط و هزینه ریپورت جواب آزمون‌ها و در ایران بگین، ازشون بخواین که فایل PDF و قبول کنن و بعد از اون اگه پذیرش گرفتین مدرک اصلی و براشون ارسال می‌کنین.

به‌طور کلی دقت داشته باشین برای انتخاب دانشگاه‌های هدف برای ریپورت رایگان آزمون تافل، GMAT و GRE بهتره چند فاکتور و در نظر بگیرین. اول این که بررسی کنین که دانشگاه مدنظر با رزومه شما هماهنگی داره یا خیر. برای مثال دانشگاه انتاریو یکی از برترین‌ها در کانادا است، اما قطعا با معدل خیلی پایین فرصت اخذ پذیرش از این دانشگاه خیلی کمه، بنابراین گزینه خوبی برای انتخاب نیست. در وهله دوم باید دانشگاه و در رنکینگ بررسی کنین و در آخر علاقه خودتونو مدنظر قرار بدین.

آزمون زبان GRE , GMAT

 دیگر هزینه‌های مربوط به اپلای کارشناسی کانادا

در پروسه اپلای، هزینه‌های دیگه‌ای قطعا وجود داره، برای مثال هزینه مربوط به ترجمه مدارک، ولی نمیشه قیمت مشخصی و برای این مورد تایید کرد، چون بستگی داره قراره چه مدارکی و ترجمه کنین. در کنار این مورد، اگر برای مثال چند ترم در ایران در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه دولتی درس خوندین، اما وسط ترم انصراف دادین باید مبلغی و برای آزادسازی مدارک بپردازین که این هزینه بین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوته.

هزینه دیگه‌ای که در این دسته قرار می‌گیره، هزینه مربوط به اپلیکیشن فی است که اگر بتونین دانشگاه‌های مدنظرتونو درست انتخاب کنین، طبیعتا هزینه کمتری پرداخت می‌کنین. هزینه مربوط به پست از ایران به کانادا تقریبا 250 هزار تومان برآورد شده که برای ارسال مدارک معمولا مورد استفاده قرار می‌گیره.

در ادامه یک سری هزینه‌های دیگر مربوط به پروسه اخذ ویزای تحصیلی وجود داره که میشه به 150 دلار کانادا برای Study Permit و 85 دلار کانادا برای بیومتریک اشاره کرد. از طرفی از اون‌جایی که انگشت‌نگاری در ایران انجام نمیشه باید به کشورهای همسایه برین و طبیعتا باید هزینه بلیط هواپیما و اقامت در اون کشور و در نظر بگیرین.

در نهایت آخرین هزینه‌ای که خیلی دلنشینه، خرید بلیط هواپیما به مقصد کانادا است، چون زمانی این بلیط و می‌خرین که ویزا گرفتین و قراره بعد از گذشت حداقل یک سال زحمت کشیدن در پروسه اپلای تحصیل و زندگی خودتونو در کشور کانادا شروع کنین.

اهمیت آزمون زبان در پروسه اپلای کارشناسی کانادا

برای آزمون زبان انتخاب آیلتس برای کانادا در مقایسه با تافل گزینه بهتری است، در حالی که برای آمریکا کاملا برعکسه و معمولا به متقاضیان تحصیل در آمریکا توصیه میشه در آزمون تافل شرکت کنن. حالا دقت داشته باشین که شما بهتره نمره مدنظر آزمون زبان دانشگاه‌های مدنظر خودتون و بررسی کنین تا ببینین حداقل باید چه نمره‌ای کسب کنن.

دقت داشته باشین با کسب حداقل نمره قبولی از آزمون زبان، قطعا پرونده شما توسط دانشگاه بررسی میشه، چون حداقل‌ها و دارین، اما اگر برای دانشگاهی اپلای کردین که رقابت بین متقاضیان بالا است، طبیعتا باید نمره بالایی داشته باشین تا بتونین پذیرش دریافت کنین.

برای مثال در دانشگاه‌های کانادا فاندی وجود دارد به نام TA یا دستیار استاد که یکی از شرایط اخذ این فاند، ارائه نمره بالای آزمون زبان است. در حالت کلی اگر حداقل نمره برای آزمون آیلتس در دانشگاه مدنظر 6.5 باشه، شما بهتره که برای کسب نمره 7 هدف‌گذاری کنین. همچنین بهتره بدونین که باید بتونین در تمام مهارت‌ها نمره عالی کسب کنین و اگر در بخشی ضعف دارین، حتما با تمرین بیشتر سعی کنین ضعف و پوشش بدین، چون وقتی در مهارت‌ها تفاوت نمره زیادی وجود داره، برای اپلای تاثیر منفی می‌زاره.

بد نیست به این نکته این جا بپردازیم که درسته مدرک زبان اهمیت زیادی در پروسه اپلای کارشناسی کانادا داره، اما این کشور برای افرادی که به‌هر دلیلی نمی‌تونن در آزمون‌های زبان شرکت کنن و نمره قبولی به‌دست بیارن، شرایط خاصی و درنظر می‌گیره. اگر شما از این دسته افراد هستین، می‌تونین بهتون این خبر و بدیم که اخذ پذیرش از بعضی از دانشگاه‌های کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیره، یعنی شما می‌تونین پذیرش مشروط دریافت کنین. در این شرایط قبل از شروع تحصیل در مقطع لیسانس باید در دوره‌های آموزش زبان شرکت کنین و نمره حداقلی و برای ورود به دانشگاه اخذ بیارین.

آزمون زبان در پروسه اپلای کارشناسی کانادا

سخن نهایی

قطعا با کسب فرصت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا آینده متفاوتی پیش روی شما قرار می‌گیره، چرا که با وجود شانس کسب ویزای کار و اقامت دائم بعد از تحصیل می‌تونین یک زندگی عالی و در کشوری با امکانات فوق‌العاده شروع کنین. با اپلای کارشناسی کانادا و کسب پذیرش تحصیلی می‌تونین در دانشگاه‌های عالی دنیا مشغول به تحصیل بشین و از طرفی برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز راحت‌تر از طریق حضور در این کشور اقدام کنین.

بنابراین فرصت و از دست ندین و با یک برنامه‌ریزی عالی در این مسیر قدم بردارین، تا بتونین از دانشگاه‌های برتر کانادا پذیرش دریافت کنین. اگر هر سوالی در خصوص پروسه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزا دارین، کافیه با مشاوران ویزا کاکتوس در ارتباط باشین تا به پاسخ سوال‌هاتونو برسین.