اپلای ایتالیا سال 2022

اپلای ایتالیا سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

ایتالیا یکی از مقصدهای مهاجرتی محبوب بین دانشجویان بین‌الملل است، البته این محبوبیت بی‌دلیل نیست چرا که امکان تحصیل رایگان در کنار دریافت بورسیه‌های تحصیلی از دلایل اصلی انتخاب دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به‌شمار میره.

از این رو دانشجویان زیادی به‌دنبال کسب فرصت تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری ایتالیا هستن تا بتونن در کنار بهره‌گیری از دانش اساتید برجسته از امکانات فوق‌العاده و پیشرفته نیز استفاده کنن. بنابراین اطلاع از نحوه اپلای ایتالیا می‌تونه در این مسیر به شما کمک زیادی کنه، از این رو تصمیم داریم در این خصوص اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتون قرار بدیم، بنابراین تا انتها همراه کاکتوس ویزا باشین.

اپلای ایتالیا

مزیت مهاجرت تحصیلی ایتالیا

حالا منظور از اپلای ایتالیا چیست، در یک کلام میشه کل‌ کارهای مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا‌ و مربوط به پروسه اپلای دونست و اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی با یکدیگر تفاوت داره.

قبل از شروع این پروسه لازمه که بدونین با مهاجرت تحصیلی به این کشور به چه مزیت‌هایی دسترسی پیدا می‌کنین، چون اینطوری می‌تونین با آگاهی بیشتری در این مسیر قدم بردارین و در رابطه با هدفتون از مهاجرت تحصیلی ایتالیا مصمم‌تر عمل کنین. در ادامه به بیان مزیت‌های انتخاب کشور ایتالیا به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم:

 • وجود دانشگاه‌های برتر: با اپلای تحصیلی ایتالیا می‌تونین فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان و به‌دست بیارین، چرا که تقریبا 15 دانشگاه ایتالیا در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارن و این نشون میده که این دانشگاه‌ها از سیستم آموزشی عالی بهره می‌برن. این سیستم دانشجویان و از نظر تئوری و عملی در شرایط بسیار مطلوبی قرار میده تا پتانسیل و عملکرد دانشجویان به حداکثر برسه.
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا: تحصیل در ایتالیا تقریبا برای اکثر دانشجویان خارجی رایگان است و این یکی از مزیت‌های عالی برای اپلای ایتالیا و شروع تحصیل در این کشور به‌شمار میاد، به‌طوری که امکان اخذ بورسیه تحصیلی یکی از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا است. اغلب دانشجویان بین‌الملل می‌تونن برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنن و مبلغ این بورسیه 5000 یورو در سال هست و دیگه نیازی نیست دانشجو شهریه دانشگاه و پرداخت کنه و امکان استفاده از خوابگاه و وعده‌های غذایی با تخفیف بالا نیز برای اون فراهم میشه.
 • امکان کار در حین تحصیل: ایتالیا علاوه‌بر این که بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر می‌گیره، امکان کار حین تحصیل و نیز در اختیار دانشجویان قرار میده، به طوری که دانشجو در طول سال تحصیلی می‌تونه 20 ساعت در هفته کار کنه و با درآمدی که به‌دست میاره، یک زندگی دانشجویی عالی در ایتالیا داشته باشه.
 • امکان کار در محیط بین‌الملل بعد از اتمام تحصیل: دانشجویان می‌تونن از بابت بعد از اتمام تحصیل نگرانی نداشته باشن، چرا که فرصت کار برای دانشجویان بعد از اتمام تحصیل وجود داره و می‌تونن با وجود رزومه عالی که در اختیار دارن، فرصت کار در شرکت‌های برتر و به‌دست بیارن.
 • آب‌وهوای عالی در کنار کیفیت بالای زندگی: همون‌طور که می‌دونین نوع آب‌وهوای کشور انتخابی برای مهاجرت تحصیلی یکی از مواردی است که برای برخی از دانشجویان از اهمیت بالایی برخورداره و از این بابت نیز ایتالیا با وجود آب‌وهوای عالی در کنار کیفیت بالای زندگی شرایط فوق‌العاده‌ای و برای متقاضیان فراهم میاره.

مزیت‌های اپلای ایتالیا

بهترین دانشگاه ها برای اپلای ایتالیا

همون‌طور که در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم، دانشگاه‌‌های ایتالیا در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار می‌گیرن و در ادامه می‌تونین در مورد پنج دانشگاه برتر این کشور اطلاعات مناسبی به‌دست بیارین، این رتبه‌بندی طبق عملکرد دانشگاه‌ها‌ ارزیابی شده و دانشگاه‌های پیزا، تورین، ترنتو، فلورانس، جنوا و رم تورورگاتا در سطح‌های بعدی بعد از این دانشگاه‌ها قرار می‌گیرن.

یکی از مراحل اصلی در پروسه اپلای ایتالیا، انتخاب دانشگاه‌هایی متناسب با رزومه تحصیلی است، به‌طوری که دیگه از بابت اخذ پذیرش خیال متقاضی راحت باشه، در چنین شرایطی چون متقاضیان اطلاعات خیلی بالایی در خصوص تمام دانشگاه‌های ایتالیا ندارن می‌تونن از تیم کاکتوس ویزا کمک بگیرن، چرا که این تیم با تجربه و سابقه بالا در کنار اطلاعات زیاد می‌تونه دانشجویان و در این مسیر راهنمایی کنه، برای ارتباط با این تیم تنها کافیه که فرم ارتباط با ما و تکمیل کنین.

دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین موسسات دولتی در این کشور است و در سال‌های اخیر نزدیک به 85000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل کردن که از این تعداد تقریبا 7 درصد دانشجوی بین‌الملل بودن. این دانشگاه 11 دانشکده داره و در مجموع امکان تحصیل در 200 رشته مختلف و برای متقاضیان فراهم میکنه.

هزینه تحصیل در این دانشگاه بسته به رشته متفاوت است، اما شهریه بین دانشجویان خارجی و بومی یکسانه و تفاوتی نداره. برای متقاضیان اپلای ایتالیا در مقطع دکترا آموزش به زبان انگلیسی انجام میشه، اما برای متقاضیان ارشد و لیسانس دوره‌ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه میشه و برای دسترسی به اطلاعات بالا در خصوص زبان دوره انتخابی لازمه که سایت اصلی دانشگاه و مورد بررسی قرار بدین.

دانشگاه پادوا (University of Padua)

دانشگاه پادوا یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های ایتالیا برای اپلای تحصیلی به‌شمار میره که زبان اصلی آموزش در این دانشگاه ایتالیایی است، اما دوره‌های زیادی برای مقطع کارشناسی و ارشد به زبان انگلیسی ارائه میشن. البته تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه پادوا ایتالیا به زبان انگلیسی صورت می‌گیره. دانشگاه پادوا برای دانشجویان خارجی و بومی هزینه شهریه یکسانی و در نظر گرفته. این دانشگاه دارای 8 دانشکده است و سال تحصیلی در این دانشگاه از اکتبر آغاز شده و تا ماه جولای ادامه داره.

دانشگاه‌های برتر ایتالیا

دانشگاه ساپینزای رم (Sapienza University of Rome)

دانشگاه ساپینزا رم یکی دیگر از موسسه‌های دولتی کشور ایتالیا است و در سال‌های اخیر بیش از 110000 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول بودن. هزینه شهریه بسته به رشته تحصیلی متفاوته، اما مانند دیگر دانشگاه‌های ایتالیا تفاوت هزینه شهریه بین دانشجوهای بومی و خارجی وجود نداره.

این دانشگاه دارای 11 دانشکده است و ترم‌های تحصیلی از سپتامبر و فوریه شروع میشن. میشه گفت تقریبا تمام برنامه‌های دانشگاه در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس میشه، البته امکان داره بعضی از دوره‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه بشن که باید در سایت اصلی دانشگاه در خصوص رشته مدنظر اطلاعات به‌دست بیارین.

دانشگاه میلان (University of Milan)

یکی دیگه از دانشگاه‌هایی که می‌تونین برای اپلای ایتالیا مدنظر قرار بدین، دانشگاه میلان است که تاسیس این دانشگاه به سال 1924 برمی‌گرده. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌الملل و بومی یکسان است، اما رشته‌های مختلف طبیعتا هزینه‌های متفاوتی دارن. امکان تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی برای متقاضیان وجود داره و زبان اصلی آموزش در این دانشگاه ایتالیایی است، اما بعضی از برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز انجام میشه.

دانشگاه فدریکو (University of Naples Federico II)

این دانشگاه در ناپل ایتالیا واقع شده و جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به‌حساب میاد و در زمینه تحقیقات عملکرد عالی داره. تقریبا 78000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستن که 5 درصد از این تعداد دانشجو بین‌الملل هستن. فدریکو یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و برای رشته پزشکی فراهم کرده و هر سال دانشجویان زیادی از ایران برای تحصیل در دانشگاه فدریکو برنامه‌ریزی می‌کنن.

پیدا کردن رشته و دانشگاه در ایتالیا

حالا بعد از آگاهی از اطلاعات کلی، وقت پیدا کردن رشته و دانشگاه در ایتالیا است که در این بخش قراره به شما نحوه صحیح انجام این کار و آموزش بدیم. برای این کار کافیه وارد سایت https://www.universitaly.it/ بشین. این یک سایت جامع برای دانشگاه‌های ایتالیا است و متقاضیان اپلای ایتالیا خیلی با این سایت سروکار دارن.

دقت داشته باشین این سایت و میشه به عنوان یک بانک اطلاعاتی از دانشگاه‌های ایتالیا در نظر گرفت، اما امکان داره اطلاعات موجود در این سایت همیشه آپدیت نشه و نتونین به اطلاعات کافی دسترس پیدا کنین، از این رو تنها باید به سایت اصلی هر دانشگاه اکتفا کنین و از سایت‌های واسطه برای دریافت اطلاعات بیشتر کمک بگیرین.

بعد از ورود به این سایت می‌تونین از بخش Search Courses in English دوره‌هایی و پیدا کنین که به زبان انگلیسی ارائه میشن، حالا اگر رشته یا دانشگاه خاصی مدنظرتون هست، کافیه بعد از ورود به این قسمت از سایت Ctrl+f فشار بدین و نام رشته یا دانشگاه و وارد کنین.

در مورد نشانه‌های اختصاری که در این سایت وجود داره، بهتره بدونین علامت LM مربوط به دوره ارشد و علامت L مربوط به دوره کارشناسی است. همچنین روبروی نام هر دانشگاه یک علامت تقویم مانند وجود داره که در داخل اون طول مدت تحصیل و نوشته، برای مثال طول دوره کارشناسی سه ساله، دوره ارشد دو ساله و رشته‌های پزشکی، دندان و دارو شش ساله هستن.

فقط باز هم تاکید می‌کنیم، استناد تنها به اطلاعات این سایت کار درستی نیست، چرا که امکان داره دانشگاه‌ها تعداد رشته‌های بیشتری و ارائه بدن، اما در این سایت وجود نداشته باشه، اما این سایت طبیعتا یک مزیت‌هایی با خودش به همراه داره. زیر اسم هر دانشگاه سه لینک وجود داره که یکی از این لینک‌ها Course Website است و با کلیک روی این لینک می‌تونین دقیقا به سایت دانشگاه و صفحه مربوط به همون رشته هدایت بشین. بعد از هدایت به سایت اصلی دانشگاه در خصوص دوره موردنظر اطلاعات بیشتری وجود داره، اما برای این که بدونین نحوه اخذ پذیرش به چه صورتیه، باید به‌دنبال کلمات Admission requirements یا How to apply باشین.

در سایت یونیورسیتالی بخش دیگری وجود داره به‌نام Search Courses که در این بخش‌ می‌تونین تمام دوره‌ها به زبان انگلیسی و ایتالیایی مشاهده کنین، فقط کافیه اطلاعات فرم اولیه و مطابق با خواسته خودتون تکمیل کنین تا در نهایت به اطلاعات درستی دسترسی داشته باشین.

انتخاب رشته و دانشگاه برای اپلای ایتالیا

اپلای کارشناسی ایتالیا

لیسانس در ایتالیا با عنوان Laurea شناخته میشه، بنابراین علامت اختصاری L مربوط به دوره لیسانس است، دوره کارشناسی ایتالیا در حالت عادی سه سال زمان می‌بره. برای کسب فرصت تحصیل در بعضی از رشته‌ها در مقطع کارشناسی نیازی به گذراندن آزمون خاصی نیست و می‌توان با آماده‌سازی مدارک لازم و ثبت درخواست در زمان مقرر برای اپلای ایتالیا اقدام کرد. این در حالی است که برای مثال متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا باید ابتدا در آزمون آیمت شرکت کنن و سپس وقتی نمره قابل قبول را به‌دست آوردن برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنن.

برای شروع تحصیل کارشناسی ایتالیا باید از سایت اصلی دانشگاه مدنظر خود، ببینید که برای ورود به چه مدارکی احتیاج دارین، در حالت کلی شما باید تحصیلات دبیرستان را تموم کرده باشین، یعنی مدرک دیپلم نظام جدید یا مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام قدیم و داشته باشین. مدرک زبان نیز یکی از شروط اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا به‌شمار میره.

هر دانشگاهی سیستم خودش و در ایتالیا داره، اما سال تحصیلی در مقطع کارشناسی دارای دو ترم است که ترم اول از سپتامبر آغاز شده و در فوریه به پایان میرسه، ترم دوم نیز از فوریه تا جولای ادامه داره. در بالاتر اشاره کردیم که لیسانس در ایتالیا حداقل سه تا چهار سال طول می‌کشه، اما رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی حداقل تا 6 سال زمان‌ می‌برن. همچنین بعضی از دوره‌های مربوط به رشته حقوق 5 ساله هستن.

اپلای ارشد ایتالیا

کارشناسی ارشد در ایتالیا یک دوره دو ساله است و در این دوره دانشجو بیشتر در مورد حیطه تحصیلی خود مهارت‌های عملی و تحقیقاتی و آموزش میبینه. ترم چهارم هم به ارائه پایان‌نامه اختصاص پیدا میکنه. حالا برای این که بتونین فرصت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع ارشد و به‌دست بیارین، شاید نیاز به ارائه مدرک آزمون‌های مختلف باشه.

برای مثال امکان داره برای متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد در حوزه اقتصاد، مدیریت، امور مالی و تجاری ارائه مدرک آزمون GMAT یا GRE لازم باشه. از طرفی اگر قراره در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به زبان ایتالیایی تحصیل کنین، لازمه که مدرک زبان برای تسلط به مهارت‌های ایتالیایی و نشون بدین.

اگر به‌دنبال اپلای ایتالیا برای مقطع ارشد هستین، حداقل لازمه که یک سال قبل از تاریخ شروع تحصیل، کارهای مربوط به جستجو دانشگاه و آماده‌سازی مدارک و انجام بدین. اسنادی که برای اپلای به اون‌ها نیاز دارین شامل ترجمه ریزنمرات و مدارک تحصیلی، رزومه، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه است.

تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا

اپلای دکتری ایتالیا

در ایتالیا نیز بالاترین سطح از تحصیلات تکمیلی به مقطع دکترا اختصاص پیدا میکنه و متقاضیان زیادی از سراسر دنیا به‌دلیل شرایط عالی این کشور تصمیم می‌گیرن که برای اپلای دکترا ایتالیا اقدام کنن. سال تحصیلی در ایتالیا از اکتبر تا سپتامبر است که هر سال دارای دو ترم آموزشی و دو دوره امتحانی است. به‌طوری که ترم اول از اکتبر تا دسامبر است و امتحانات در ماه‌های ژانویه و فوریه برگزار شده، ترم دوم از مارس تا می ادامه داشته و امتحانات در ماه‌های ژوئن و جولای برگزار می‌شود.

البته دقت داشته باشین که این‌ بازه شروع یا اتمام دوره ممکن است در مواردی تفاوت‌هایی داشته باشه. طول دوره تحصیل در دکترا بسته به دانشگاه انتخابی و ساختار دوره بین 3 تا 4 سال متغیر است. برنامه‌های دکترا امکان داره از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و حتی در دوره‌های مختلف آموزشی متفاوت باشه، به‌طور معمول تمرکز دوره دکترا بیشتر بر کارهای تحقیقاتی است و در سال اول دانشگاه‌ها چند واحد تئوری برای دانشجویان درنظر می‌گیرن.

همچنین بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا از دانشجویان در مقطع دکترا انتظار دارن که تدریس انجام بدن و این یک فرصت عالی برای کسب مهارت‌ها و انتقال تجربه است. در پایان دوره از شما انتظار میره که یک پایان‌نامه مطابق با الزامات دپارتمان آموزشی خودتون تهیه کنین.

نظارت بر کار دانشجویان در مقطع دکترا در ایتالیا نیز بین دانشگاه‌های مختلف فرق داره، اما در حالت کلی برای هر دوره‌ای یک هماهنگ‌کننده و یک هیئت آموزشی وجود داره. هماهنگ‌کننده یا ناظر، شخصی هست که برای انجام کارهای تحقیقاتی با او کار کردین و دقیقا فعالیت‌ها و پیشرفت شما و زیرنطر گرفته. هیئت آموزشی از تعدادی محقق، اساتید و کارشناس واجد شرایط تشکیل شده که سازماندهی، مدیریت و ارزیابی پایان‌نامه دکترا شما و برعهده دارن.

نحوه اپلای تحصیلی ایتالیا

تا این بخش از مطلب به این موضوع پرداختیم که امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود داره و از طرفی امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیره، از این رو دانشجویان زیادی برای اپلای در مقطع‌های کارشناسی، ارشد و دکترا اقدام می‌کنن، از این رو کسب اطلاعات در خصوص نحوه اپلای ایتالیا میتونه در این شرایط بسیار مفید باشه، برای اطلاع از گام‌های مهم در خصوص پروسه اپلای توجه شما و به ادامه مطلب جلب می‌کنیم.

انتخاب رشته و دانشگاه مناسب در ایتالیا

در اولین قدم برای اقدام برای تحصیل در خارج از کشور، فرقی نداره که قراره برای مقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی اقدام کنین، به‌هر حال باید بتونین فهرستی از بهترین دوره‌های آموزشی متناسب با خواسته خودتون و پیدا کنین، در بالاتر سعی کردیم به‌طور کامل توضیح بدیم که پروسه پیدا کردن دانشگاه مناسب برای اپلای ایتالیا به چه صورتی هست. در حالت کلی سعی کنین، در خصوص دانشگاه‌های کشور مقصد اطلاعات بالایی به‌دست بیارین تا بتونین با آگاهی کامل برای اپلای تحصیلی اقدام کنین.

توجه به ددلاین‌ها و معیارهای دانشگاه‌ها برای اپلای ایتالیا

بعد از پیدا کردن دانشگاه‌ها و دوره‌های انتخابی برای اپلای باید شرایط و ددلاین‌ها و مورد بررسی قرار بدین و سعی کنین اطلاعات لازم و در مورد هر دانشگاه کسب کنین، اطلاعاتی مثل ددلاین‌ها و مدارک لازم برای اپلای. اگر معیارهای دانشگاه مدنظر و در اختیار داشتین، دیگه لازمه که خودتون و برای اپلای برای اون دانشگاه‌ها آماده کنین، در زمان لازم با آماده‌سازی مدارکی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌تونین برای ثبت درخواست اقدام کنین و فرصت تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا و به‌دست بیارین.

در همین حین می‌تونین در خصوص تحصیل در ایتالیا اطلاعات خودتون و تکمیل کنین، اطلاعاتی از قبیل هزینه تحصیل، هزینه زندگی و آشنایی با شهرهای گران می‌تونه مفید باشه، چرا که بعد از اقدام برای اخذ پذیرش و کسب پذیرش از چندین دانشگاه می‌تونین ارزیابی کنین که کدوم مورد و برای تحصیل در ایتالیا انتخاب کنین.

همچنین اشاره کردیم که دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان ایرانی بورسیه‌های تحصیلی ارائه میدن و بورسیه استانی یکی از بورسیه‌های محبوب این کشور به‌شمار میاد و برای اخذ این بورسیه لازمه که بعد از اطلاع از مدارک لازم، نسبت به آماده‌سازی مدارک اقدام کنین.

اثبات مهارت‌های زبان

همچنین یکی از موارد اصلی در پروسه اپلای ایتالیا، اثبات دانش زبانی است که دوره‌های ارائه شده در دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی است و طبیعتا متقاضی نسبت به دوره انتخابی خود باید مدرک زبان مناسب و ارائه بده. برای مثال متقاضیان شرکت در دوره‌ها به زبان ایتالیایی باید مدرکی مبتنی بر اثبات مهارت به زبان ایتالیایی ارائه بدن که مدرک آزمون‌های زبان CILS و  CELI برای دانشگاه‌های ایتالیا معتبر است. از آن طرف برای شرکت در دوره‌ها به زبان انگلیسی لازمه که مدرک آزمون‌های معتبر تافل و آیلتس و ارائه بدین تا نشون بدین که مهارت‌های لازم و برای تحصیل به زبان انگلیسی در اختیار دارین.

اطلاع از مدارک مورد نیاز برای اپلای تحصیلی ایتالیا

همون‌طور که می‌دونین در پروسه اپلای تحصیلی اطلاع از مدارک لازم خیلی مهمه، چرا که باید در زمان مناسب طبق ددلاین دانشگاه‌ها مدارک لازم و در اختیار داشته باشین تا بتونین برای اپلای ایتالیا اقدام کنین، در ادامه به بیان مدارک لازم برای اپلای می‌پردازیم، البته امکان داره موارد زیر بر اساس دانشگاه و دوره انتخابی متغیر باشه.

 • شناسنامه
 • عکس با سایز پاسپورتی
 • ترجمه مدارک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ریزنمرات
 • فرم ثبت درخواست
 • رزومه
 • انگیزه‌‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • مدرک تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

بعد از آماده‌سازی مدارک لازم برای ثبت درخواست برای اپلای ایتالیا، باید منتظر نامه پذیرش باشین تا بتونین برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنین. در مطلب ویزای تحصیلی ایتالیا در خصوص مدارک لازم برای سفارت و نحوه طی این پروسه اطلاعات کاملی ارائه دادیم، بنابراین خوندن آن مطلب نیز خالی از لطف نیست.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا

یکی از موارد مهم در خصوص اپلای تحصیلی برای کشور ایتالیا، بررسی هزینه‌ها است، چرا که بسیاری از متقاضیان به‌دنبال این هستن که بدونن باید برای این پروسه چه هزینه‌ای و مدنظر قرار بدن تا بتونن بهتر برنامه‌ریزی کنن.

برای اپلای ایتالیا یکی از مدارک مهمی که دانشجوها باید در اختیار داشته باشن، تمکن مالی و گردش حساب هست، به این صورت که متقاضی باید یک مبلغ و در حساب بزاره تا بتونه گواهی تمکن مالی دریافت کنه و از طرفی گردش حساب سه ماهه نیز لازمه. برای مبلغ تمکن مالی تقریبا 200 میلیون تومان قابل قبوله، اما مهم‌تر این هست که مبلغ تمکن مالی و گردش حساب با یکدیگر تناسب داشته باشه.

اما از مبلغ تمکن مالی که بگذریم، می‌رسیم به هزینه‌هایی که باید برای این پروسه اپلای مدنظر قرار بدین. یکی از هزینه‌های مهم در این مسیر به هزینه شرکت در آزمون‌های زبان اختصاص پیدا میکنه، برای متقاضیان تحصیل در دوره‌ها به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه مدرک یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس لازمه.

در قدم بعدی، ترجمه مدارک لازمه که این میتونه متناسب با دوره‌ای که برای اون اقدام کنین تغییر کنه، چون برای مثال دانشجو متقاضی کارشناسی ارشد باید ترجمه رسمی گواهی و ریزنمرات دیپلم و کارشناسی و ارائه بده، در نتیجه نسبت به متقاضی کارشناسی که تنها به ترجمه رسمی گواهی و ریزنمرات دیپلم احتیاج داره، هزینه کمتری اختصاص پیدا میکنه.

در این بین شاید متقاضیان نسبت به شرایطی که در اختیار دارن، لازمه هزینه‌های دیگه‌ای پرداخت کنن، برای مثال شاید نیاز باشه هزینه وثیقه سربازی یا حتی خرید مدرک تحصیلی و طرح و نیز جزو هزینه‌های مربوط به اپلای ایتالیا در نظر بگیرین.

هزینه اپلای ایتالیا

سخن نهایی

در این مطلب سعی کردیم در خصوص پروسه اپلای ایتالیا اطلاعات مفیدی در اختیارتون قرار بدیم تا بتونین به یک دید کلی از این پروسه دست پیدا کنین. تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا شرایط بسیار عالی و در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار میده، چرا که امکان تحصیل رایگان در کنار دریافت بورسیه‌های تحصیلی و تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا از جمله مزیت‌های اپلای برای دانشگاه‌های ایتالیا است.

از طرفی کشور ایتالیا می‌تونه به‌عنوان پلن دوم متقاضیان تحصیل در آمریکا و تحصیل در کانادا باشه، چرا که مدارک لازم برای ثبت درخواست هم‌پوشانی زیادی داره و به این صورت که اگر متقاضی نتونه فرصت تحصیل در یکی از این دو کشور و به دست بیاره، می‌تونه برای ایتالیا اقدام کنه.

برای اقدام برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری کافیه کارهای مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی، اخذ بورسیه تحصیلی و گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا و به تیم کاکتوس ویزا بسپارین و از بابت صحیح طی شدن پروسه اپلای ایتالیا اطمینان خاطر داشته باشین، چرا که این تیم در خصوص کارهای مربوط به مهاجرت تحصیلی تجربه و سابقه درخشانی داره و خدمات زیادی برای تسهیل کارهای مربوط به این پروسه ارائه میده.