مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از فرصت‌های طلایی برای ورود قانونی به کشور کانادا است. اگر به دنبال روشی آسان و بدون دردسر برای ورود به کانادا هستید. مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین پیشنهادها برای شماست.

احتمال اخذ ویزا در روش تحصیلی نسبت به سایر روش‌ها، بیشتر است. همچنین با مهاجرت تحصیلی به کانادا میتوانید مدرک کانادایی دریافت کنید. که این موضوع سبب میشود در ادامه مسیر، برای پیدا کردن شغل، روند ساده‌تری را طی نمایید.

در این مقاله صفر تا صد پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، از پیدا کردن لیست دانشگاه‌ها گرفته تا مدارک موردنیاز در مقاطع مختلف و هزینه‌های تحصیل را مورد بررسی قرار میدهیم. با مهاجرت تحصیلی به کانادا، قادر خواهید بود اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. با ما در این در این مقاله همراه باشید تا قدم به قدم با شرایط تحصیل و زندگی در این کشور آشنا شوید.

برای دسترسی سریع به متن از لینک‌های زیر استفاده نمایید:

تحصیل در مدارس کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع لیسانس

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

تحصیل در مدارس کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون شرط سنی

آموزش در کانادا برای کودکان نوعی قانون محسوب میشود. والدین باید مطمئن شوند که فرزندان در مدرسه ثبت نام کرده و به مدرسه میروند.شما با مهاجرت تحصیلی به کانادا بسته به محل زندگی، گزینه‌های زیادی برای انتخاب خواهید داشت. در کانادا سیستم آموزشی به صورت فدرال یا ملی نیست. هر استان و ایالت سیستم آموزشی منحصر به فرد خود را داراست.

سیستم‌های آموزشی در کانادا با وجود شباهت‌های بسیاری که با یک دیگر دارند، در عین حال تفاوت‌هایی نیز دارند. این تفاوت‌ها بیشتر مربوط به اولویت‌های دولت استانی است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا قبل از مقاطع دانشگاهی نیز میسر است. اگر قصد دارید فرزندان خود را قبل از 18 سالگی در مدارس کانادایی ثبت نام کنید میتوانید یکی از دو گزینه زیر را انتخاب نمایید:

تحصیل در مدارس بین المللی کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دبیرستان با وجود مزایایی که داراست، با چالش‌هایی نیز روبروست. یکی از این چالش‌ها، زبان تحصیل در کشور کانادا است. اگر قصد دارید در مدارس بین المللی کانادا مشغول به تحصیل شوید باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید. برای اپلای در این مقطع آنچنان اهمیتی ندارد اما برای یادگیری مفاهیم و پاس کردن واحدهای درسی، الزامی میباشد.

چالش بعدی که معمولا بچه‌ها با مهاجرت تحصیلی به کانادا با آن روبرو هستند، آداپته شدن با محیط جدید است. به دلیل تفاوت سیستم آموزشی، ممکن است هماهنگی با محیط جدید یکی دو سالی طول بکشد. به همین دلیل معمولا بچه‌های اینترنشنال دیرتر از افراد دامستیک فارغ التحصیل میشوند.

میدانیم مهاجرت تحصیلی به کانادا و هر کشور دیگری هرچقدر زودتر انجام بگیرد همان قدر بهتر است. با وجود چالش‌هایی که وجود دارد، بسیاری از افراد ترجیح میدهند فرزندان خود را در سنین پایین وارد خاک کانادا بکنند. این موضوع سبب میشود تا افراد فرصت بیشتری برای آشنایی با محیط داشته باشند و روابط بهتر و گسترده‌تری با افراد بومی شکل دهند.

تحصیل در مدارس ایرانی کانادا

کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیر در دنیا محسوب میشود. تعداد ایرانی‌های مهاجر به این کشور بسیار زیاد است. اگر فرزندان شما در سنین پایین قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند. میتوانند در مدارس ایرانی مشغول به تحصیل شوند. این موضوع سبب میشود تا کمی از چالش‌های مهاجرت برای والدین در ابتدای امر کاهش پیدا کند.

مدارس ایرانی در ایالت‌های مختلف کانادا در در مقاطع ابتدایی و متوسطه وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع لیسانس

مهاجرت تحصیلی به کانادا به همراه بورسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا نسبت به تحصیل در مقاطع بالاتر ساده‌تر است. علت این موضوع هم این است که رقابت در این مقطع پایین‌تر است و افراد پس از فارغ التحصیلی از مدرسه رزومه خاصی ندارند. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی را دارید، شانس پذیرشتان بالا است.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که معمولا در مقطع لیسانس فاند و اسکولارشیپی به دانشجوهای اینترنشنال تعلق نمیگیرد که در ادامه به صورت جزئی‌تر به این موضوع میپردازیم.

چطور لیست دانشگاه‌های کانادا را پیدا کنیم؟

معمولا دانشگاه‌ها با رنک خوب در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران موجود است که هر ساله در وب سایت رسمی این وزرات خانه‌ها منتشر میشود. اما اگر قصد بازگشت به ایران را ندارید یا به هر دلیلی فکر میکنید این لیست برای شما مناسب نیست میتوانید لیست کامل‌تری از دانشگاه‌های کانادا را در دو وب‌سایت رسمی studyincanada و universitystudy چک نمایید.

 

پیش نیاز لازم برای اپلای کردن در مقطع کارشناسی

برای اینکه بدانید چه مدارکی نیاز دارید باید ایالت، رشته و دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع لیسانس به مدرک زبان، معدل سه سال آخر و CV نیاز دارید که بسته به رشته تحصیلی میتواند متفاوت باشد. گاها بهتر است یک دوره کوتاه کالج قبل از ورود به مقطع لیسانس نیز طی شود که با توجه به شرایط افراد متفاوت است.

چگونه برای مقطع کارشناسی اپلای کنیم؟

شما باید تمام پیش نیازها و مدارکی که دانشگاه مقصد درخواست میکند را از قبل آماده کنید. برای این کار حتما به وب سایت دانشگاه مدنظر مراجعه کرده و از وکلا و مشاورین مجرب کمک بگیرید.

ددلاین و ادمیشن فی دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است. درصورت بارگزاری مدارک پس از ددلاین یا پرداخت نکردن ادمیشن فی مدارک شما مورد بررسی قرار نمیگیرد. همچنین مدارک را باید ترجمه کنید. و در فرمت مدننظر به دانشگاه ارسال نمایید.

ایالت های مختلف قوانین متفاوتی دارند. قبل از مهاجرت تحصیلی به کانادا باید با این قوانین به خوبی آشنا شوید.

چطور برای مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های کانادا فاند بگیریم؟

قطعا به هنگام مهاجرت تحصیلی به کانادا گرفتن فاند در مقطع کارشناسی برایتان کار ساده‌ای نخواهد بود. افراد پس از فارغ التحصیلی از مدرسه به دلیل اینکه کار تحقیقاتی، مقاله و رزومه خاصی ندارند معمولا نمیتوانند در فیلد مشخصی با اساتید همکاری داشته باشند. اما به دو روش میتوانید در مقطع لیسانس نیز بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهید.

روش اول

اگر موفق شوید پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا، PR یا سیتیزن کانادا شوید میتوانید به دریافت وام و تخفیف شهریه امید داشته باشید. شهریه دانشگاه‌های کانادا برای افراد اینترنشنال بالاست. بنابراین اگر قصد دارید برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنید حتما بودجه لازم حداقل برای چند سال اول را درنظر داشته باشید.

روش دوم

میتوانید با شرکت در آزمون‌های بین المللی مانند SAT و کارهای داوطلبانه رزومه خود را قوی کنید و از دانشگاه‌های کانادا فاند دریافت نمایید. شرایط، دانشگاه به دانشگاه و ایالت به ایالت متفاوت است. معمولا شانس پذیرش با این روش بالا نیست اما اگر فکر میکنید رزومه شما به اندازه‌ای قوی هست که بتوانید نظر دانشگاه را جلب کنید، این فرصت را اصلا از دست ندهید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

مهاجرت تحصیلی به کانادا برای فارغ التحصیلان

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقاطع بالاتر از لیسانس را دارند این فرصت برایشان فراهم است تا با ارتباط با اساتید و دانشگاه بتوانند فاند دریافت کنند. احتمال پذیرش با فاند تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بالاست.

بنابراین اگر مدرک کارشناسی خود را گرفته‌اید و قصد پذیرش در مقاطع بالاتر را دارید نگران هزینه‌ها نباشید. اگر بتوانید رزومه نسبتا خوبی ارائه دهید دانشگاه‌های کانادا هزینه تحصیل شما را کاور میکنند.

انواع فاند در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های کانادا

  • TA

TA مخفف واژه Teacher Assistant یا دستیار آموزشی است. این فاند به دانشجویانی تعلق میگیرد که در زمینه آموزش میتوانند به اساتید کمک کنند. اگر شما موفق به دریافت فاند TA شوید میتوانید به دانشجویانی که از شما مقطع پایین‌تری دارند یا در همان مقطع هستند آموزش دهید و در قبال این کار مبلغی را دریافت نمایید.

  • RA

RA مخفف واژه Research Assistant یا دستیار تحقیق است. این فاند به دانشجویانی تعلق میگیرد که به اساتید در فیلدهای تحقیقاتی کمک میکنند. اگر موفق شوید اسکولارشیپ RA از دانشگاه‌های کانادا بگیرید، میتوانید در زمینه دادن مقاله و تحقیقات فعال باشید و در قبال این کار مبلغی را از دانشگاه دریافت نمایید.

اسکولارشیپ‌های جنرال

معمولا افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند سیتزن کانادا نیستند. این نوع از اسکولارشیپ‌ها به افراد اینترنشنال کمتر تعلق میگیرد. اگر شما نیز جزو افراد اینترنشنال محسوب میشوید بهتر است به دنبال یک استاد خوب باشید. که بپذیرد به عنوان سوپروایزر با شما همکاری داشته باشد. اما شرایط همانطور که قبلا نیز اشاره شد دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. با چک کردن Requirment های لازم احتمال پذیرش با فاند جنرال نیز امکان پذیر است.

چطور برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنیم؟

مهاجرت تحصیلی به کانادا با آسانترین روش

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید به 2 نکته اساسی دقت کنید:

نکته اول- توجه به پیش نیازهای دانشگاه و ددلاین اپلای

نکته دوم- یافتن ایمیل استاد و ارتباط گرفتن با او

سوال: آیا بدون ارتباط با استاد امکان گرفتن فاند از دانشگاه‌های کانادا وجود ندارد؟ درپاسخ به این سوال باید گفت که چرا این امکان وجود دارد. اما معمولا به دلیل اینکه بخش بزرگی از فاند شما توسط استاد تامین میشود، اگر بخواهید مستقیما فقط با دانشگاه ارتباط بگیرید احتمال پذیرش شما پایین می‌آید.

بهترین زمان ایمیل دادن به استاد

در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر، شروع به دادن ایمیل به اساتید دانشگاه های کانادا کنید. علت این موضوع این است که هر سال سپتامبر، تعدادی از دانشجوهای قبلی فارغ التحصیل میشوند و اساتید به دنبال دانشجوهای جدید هستند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا همراه با فاند در مقاطع ارشد یا دکتری دارید بهتر است در بازه زمانی بین شهریور تا دی ماه با اساتید ارتباط بگیرید.

پیش نیازهای لازم برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای اینکه با این پیش نیاز‌ها آشنا شوید باید به وب‌سایت دانشگاه مدنظرمراجعه کنید و ریکوارمنت‌های لازم را از همان‌جا چک کنید. برخی رشته‌های خاص مانند پزشکی و دندانپزشکی نیاز به قبولی در امتحان MCAT دارند. همچنین برای تحصیل رشته‌هایی مانند بیزینس در کانادا نیازمند نمره GRE  یا GMAT هستید. رشته‌های مهندسی در اکثر دانشگاه‌های کانادا نمره GRE از شما نمیخواهند.

اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید معمولا باید مدرک آیلتس یا تافل به دانشگاه ارائه دهید. در روش مهاجرت تحصیلی به کانادا، مدرک زبان شما حتما باید آکادمیک باشد. اگر فکر میکنید level متوسطی از زبان انگلیسی دارید، 6 ماه تقریبا زمان مناسبی است تا بتوانید نمره قابل قبولی در آزمون تافل یا آیلتس دریافت کنید.

ددلاین اکثر دانشگاه‌های کانادا حدودا چه زمانی است؟

منظور از ددلاین، آخرین تاریخی است که شما مجاز هستید مدارک خود را به دانشگاه ارسال کنید. معمولا پس از این تاریخ مدارک شما مورد بررسی قرار نمیگیرد.

ددلاین اکثر دانشگاه‌های کانادا حوالی ماه های دسامبر و ژانویه است اما برخی دانشگاه ها هم زودتر یا دیرتر مدارک را از شما دریافت میکنند. بنابراین به هنگام اپلای حتما تاریخ دقیق اپلای در رشته خود و دانشگاه مدنظر را چک کنید.

چطور رزومه بنویسیم؟

رزومه یا CV باید به گونه‌ای باشد که خوانا، قابل فهم و کوتاه و مفید نگاشته شده باشد. معمولا اساتید انقدر وقت ندارند تا رزومه‌های خیلی طولانی را بخوانند. هدف از رزومه دادن خلاصه‌ای از زندگی تحصیلی و تحقیقاتی شما است که نهایتا منجر به مصاحبه و پذیرش شما شود.

 نوشتن رزومه برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا در مقطع ارشد و دکتری برای بسیاری از افراد که در ابتدای مسیر هستند کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل اکثر دانشجویان از افراد باتجربه و مشاورین برجسته در این رابطه کمک میگیرند. چرا که رزومه باید به بهترین شکل شما را به سوپروایزر یا استاد معرفی کند.

برای گرفتن راهنمایی در این زمینه میتوانید به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

در ایمیل به استاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

معمولا نوشتن ایمیل حرفه‌ای که منجر به پذیرش از دانشگاه‌های کانادا شود همچون نوشتن رزومه، کار چندان ساده‌ای نیست اما اگر قصد دارید به تنهایی اینکار را انجام دهید حتما به نکات زیر توجه کنید:

  • از نوشتن متون بسیار طولانی و اینکه شما چقدر علاقه دارید از دانشگاه پذیرش بگیرید خودداری کنید.
  • سعی کنید درمورد استاد شناخت پیدا کنید و مقالات او را حتما مورد بررسی قرار دهید.
  • با استاد مربوطه در رابطه با فیلد تحقیقاتی مدنظر و واحدهای مرتبط گذرانده شده به صورت علمی و منطقی به گفتگو بپردازید.
  • خود را معرفی کنید و رزومه، نمره زمان و ریزنمرات و مقالات تحقیقی خود را به ایمیل ضمیمه کنید.
  • پس از گذشت یکی دو هفته اگر پاسخی دریافت نکردید ناامید نشوید و به follow up ادامه دهید.

اپلای برای دانشگاه‌های کانادا

پس از ارتباط گرفتن با استاد و گرفتن تایید از او باید در بخش ادمیشن افیس دانشگاه مدارک مورد نیاز را آپلود کنید. اکثر دانشگاه‌های کانادا علاوه بر مدارک زبان و دانشنامه و ریز نمرات، از شما SOP یا انگیزنامه نیز میخواهند.

در SOP خود باید انگیزه خود از انتخاب دانشگاه و ریسرچ در این رشته خاص را به خوبی توضیح دهید. این نامه سبب میشود تا کمیته بررسی قانع شود که شما با دانشگاه و فیلد خود به خوبی آشنا هستید و انگیزه کافی برای ادامه رشته در این دانشگاه را دارید.

علاوه بر SOP معمولا دانشگاه ها 2 تا 3 عدد توصیه نامه از شما میخواهند که اساتید قبلی شما باید شما رو به آفیس دانشگاه مقصد معرفی کنند.

پس از ارسال مدارک به دانشگاه معمولا برای بررسی مدارک، دانشگاه‌های کانادا از شما ادمیشن فی دریافت میکنند. بعد از پرداخت و بررسی مدارک، اگر موفق شوید پذیرش تحصیلی بگیرید، مراحل پذیرش شما تکمیل شده است که با خیال راحت میتوانید آماده پروسه ویزا شوید.

کلام آخر

معمولا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا باید بودجه قابل توجهی را درنظر بگیرید. در مقاطع بالاتر خوشبختانه میتوانید فاند دریافت نمایید پس از ارسال مدارک در ددلاین مشخص تا ماه اپریل منتظر جواب نهایی بمانید. مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی است که میتوانید به این کشور وارد شوید. با مهاجرت تحصیلی به کانادا قادر خواهید بود در کوتاهترین زمان برای اقامت دائم و گرفتن PR اقدام نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید.