مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

موضوعات مهم این مقاله

ایتالیا، کشوری در جنوب مرکزی اروپا، یکی از مهم ترین کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی و قطب گردشکری اروپا محسوب می شود. ایتالیا یکی از دیدنی ترین و زیباترین کشورهای اروپا است که از جهت های مختلف، مقصد گردشگری و مهاجرتی بسیار خوبی می باشد. در طول تاریخ، همواره هنر، معماری و فرهنگ ایتالیایی در سراسر جهان تأثیر گذار بوده است و این کشور را به مهد هنر اروپا تبدیل کرده است و فرهنگ و تمدن بالای ایتالیا همواره بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است. از نقاشان و پیکرتراشان مشهور ایتالیایی می توان به لئوناردو داوینچی و میکل آنژ اشاره کرد.

از نظر جغرافیایی، ایتالیا به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود که به طور کلی شهرهای مهم آن در شمال این کشور هستند. پایتخت ایتالیا شهر رم است و از دیگر شهرهای مهم آن می توان به میلان، پیزا، بولونیا، فلورانس، سیه نا و ونیز اشاره کرد. همچنین زبان رسمی این کشور ایتالیایی و پول رایج آن یورو می باشد. علاوه بر این، ایتالیا یکی از کارآمدترین سیستم های آموزشی در جهان، به ویژه در سطح دانشگاهی را دارد و به همین دلیل است که هر ساله هزاران دانشجو را از سراسر جهان جذب می کند. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در  چند سال اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است و دانشجویان بسیاری توسط دانشگاه های مهم در این کشور جذب شده اند. در کنار بهترین دانشگاه ها و کیفیت بالای زندگی هزینه های زندگی نیز در این کشور معقول می باشد. به طور کلی اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، باید به شما بگوییم که هزینه ماهانه زندگی چیزی در حدود 600 تا 700  یورو می باشد که در شهرهای کوچک تر، این هزینه  می تواند کمتر هم بشود.

اگر قصد تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا را دارید خوب است که با تمام نکات و شرایط آن آشنا باشید. در ادامه برای اطلاعات بیشتر شما، نکاتی را درباره شرایط و نحوه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بازگو خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

 لیست دانشگاه های ایتالیا

مهاجرت تحصیلی همیشه یکی از بهترین و پر متقاضی ترین روش های مهاجرت می باشد و کشور ایتالیا نیز یکی از محبوب ترین کشورهای مهاجر پذیر در زمینه تحصیلی می باشد که نسبت به سایر کشورهای اروپایی، نسبت سطح کیفی زندگی آن به هزینه ها معقول است و لذا، می توان گفت که کشور نسبتا ارزانی می باشد. در واقع، برای تامین کامل تمام هزینه های زندگی از جمله خوراک و مسکن و… مبلغی بین 600 تا 700 یورو در ماه را باید در نظر بگیرید که با توجه به سطح و کیفیت زندگی در این کشور اروپایی هزینه زیادی نیست.

همچنین امکان تحصیل رایگان و امکان اخذ بورسیه در  ایتالیا بسیار بالا می باشد. با توجه به شرایط عالی که این کشور برای دانشجویان در نظر می گیرد، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یکی از بهترین تصمیم های زندگی شما خواهد بود.

اولین مرحله ای که باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا انجام دهید، انتخاب دانشگاه یا کالج مورد نظر خود و رشته مورد علاقه برای تحصیل  می باشد. با توجه به دوره ها و مقاطع مختلف تحصیلی، می توانید مدارک و شرایط مورد نیاز را جمع آوری کرده و خودتان را برای شروع یک زندگی جدید در ایتالیا آماده کنید. علاوه بر شرایط و قوانین کلی برای اخذ ویزای تحصیلی، هر دانشگاه با توجه به رشته های قابل ارائه، شرایط خاص خودش را دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است به وبسایت هر دانشگاه مراجعه کنید یا با کمک مشاورین موسسه مهاجرتی کاکتوس ویزا بهترین دانشگاه و رشته را انتخاب نمایید. در ادامه، لیست برترین دانشگاه های ایتالیا را آورده ایم:

 • دانشگاه ساپینزا در شهر رم (University of Sapienza)
 • دانشگاه پلی تکنیک در شهر میلان (University of Polytechnic Milan)
 • دانشگاه بلونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه پادوا (University of Padua)
 • دانشگاه پیزا (University of Pisa)
 • دانشگاه فلورانس (University of Florence)
 • دانشگاه تورین (University of Turin)
 • دانشگاه فدریکوی شهر ناپولی (University of Naples Federico)
 • دانشگاه تور ورگاتا (University of Tor Vergata)

 

شرایط لازم در هر مقطع برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مقطع کارشناسی

اگر شما می خواهید از شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا استفاده کنید، می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی اقدام کنید. در واقع می توان گفت یک راه آسان ورود به اروپا، اقدام به تحصیل در کشور ایتالیا می باشد. در این کشور تنوع رشته های دانشگاهی زیاد است و در نتیجه شما گزینه های زیادی برای انتخاب دارید. دوره تحصیلی به طور کلی 3 الی 4 سال است که هر سال در دو ترم برگزار می شود.

تقریبا تمامی دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی دارای آزمون ورودی هستند که چندان سخت نبوده و برای اطلاع از شرایط آزمون های ورودی هر دانشگاه میتوان از طریق سایت Universitaly جزئیات آزمون مربوطه و رشته های مورد نظر را جستجو کنند.

در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا شرایطی وجود دارد که مهم ترین این شرایط عبارتند از:

– دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود باید مدرک دیپلم سال دوازدهم خود را همراه با مدرک زبان مورد تقاضای دانشگاه ارائه دهند.

– برای متقاضیان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، گذراندن دوره و دریافت مدرک  IMATکه به زبان انگلیسی برگزار می شود، واجب است. این آزمون به زبان ایتالیایی تحت عنوان آلفا تست (Alpha-Test) برگزار می شود. این آزمون دارای سرفصل های مشخصی است و عموما نسبت به کنکور کشور ایران، درجه سختی کمتری دارد.

– متقاضیان رشته داروسازی، باید در آزمون جداگانه ای به نام TOLC-F شرکت کنند.

– مدرک زبان که مهم ترین مدرک برای پذیرش در دانشگاه های سراسر جهان است، در ایتالیا نیز حائز اهمیت بوده و شرایط آن به شرح زیر است:

 • برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس 6 به بالا را دارا باشید.
 • برای تحصیل به زبان ایتالیایی نیز باید مدرک B2 را دارا باشید.

شانس گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار زیاد است و دانشجویان می توانند هم از بورسیه استانی و هم از بورسیه دانشگاهی استفاده کنند. اگر تصمیم خود را برای اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا گرفته اید با توجه به اینکه شروع ترم و کلاس ها از آبان ماه است، باید برای درخواست ثبت نام وپذیرش در دانشگاه در ماه های اردیبهشت و خرداد اقدام کنید. سپس تا شهریور یا مهر برای جمع آوری مدارک فرصت دارید. این پروسه تا یکسال(حدودا شهریور سال بعد) به طول خواهد انجامید که طی آن، مدارک شما بررسی و در صورت تایید آنها، امکان پذیرش شما در دانشگاه مورد نظرتان وجود دارد. این بازه زمانی بهترین زمان برای پذیرش است.

مقطع کارشناسی ارشد

اگر شما مقطع کارشناسی را تمام کرده اید و علاقه به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا را دارید، با رعایت و داشتن شرایط زیر می توانید به راحتی به هدف خود  برسید.

تقریبا تمام گرایش ها در رشته های مختلف در دانشگاه های ایتالیا ارائه می شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 سال است که می توانید با گرفتن بورسیه تحصیلی به صورت رایگان تحصیل کرده و هزینه های دانشگاه را از طریق بورسیه پوشش دهید. معدل آخرین مدرک تحصیلی شما نیز باید بالای 13 باشد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی هر دانشگاه با توجه به سوابق کاری شما و رزومه علمی و معدل شما متفاوت خواهد بود. به طور مثال، دانشگاه پلی تکنیک میلان که جزو 30 دانشگاه برتر جهان می باشد، دارای سه طرح بورسیه ای با عناوین Gold، Platinum و Silver است که در طرح Gold مبلغ 11.000 یورو به دانشجو تعلق می گیرد و در طرح های دیگر این مبلغ کاهش می یابد.

مثل هر دانشگاه و کشور دیگری یکی از شرایط پذیرش در مقطع ارشد ارائه مدرک زبان با نمره خوب است که به طور کلی برای زبان آموزان غیر ایتالیایی و ایتالیایی شرایط زیر الزامی است:

-آیلتس با نمره حداقل 6.5: برای متقاضیان تحصیل با زبان انگلیسی

علاوه بر مدرک زبان، معدل شما نیز باید بالای 14 باشد.

از مزیت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا می توان به این نکته مهم اشاره کرد که اگر شما بتوانید در یکی از دانشگاه های این کشور بورسیه شوید، مبلغی معادل 6.000 یورو را سالیانه به عنوان بورسیه دریافت می کنید. علاوه بر این به دلیل کم بودن ساعات حضور در دانشگاه می توانید در کنار تحصیل، حدودا ۳۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

در نظر داشته باشید که در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به گذراندن یک دوره کارآموزی می باشد که طول آن سه ماه بوده و امکان گذراندن آن در یک کشور دیگر وجود دارد.

مقطع دکتری

اگر شما قصد دارید در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه های دنیا تحصیل کنید، ایتالیا یکی از بهترین مقصدهاست. رتبه بالای دانشگاه های ایتالیایی و کیفیت آموزشی بالا بهترین دلایل شما برای انتخاب این کشور به منظور تحصیل در مقطع دکترا می باشد.

برای پذیرش و دریافت فاند باید دانشگاه مورد نظر خود را به دقت بررسی کرده و تمام شرایط و مدارک لازم را فراهم کنید.

مبلغ فاند در این مقطع چیزی حدود 15.000 الی 20.000 یورو می باشد که مبلغ مناسبی است اما شرط معدل بالا و پروپوزال قوی در مقطع کارشناسی ارشد برای دریافت این بورسیه حائز اهمیت است. در ادامه، ما مهم ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در این مقطع را برایتان خواهیم گفت.

در مقطع دکتری نیاز به شرکت در آزمون خاصی نیست. ارائه تمامی ریز نمرات مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد دوره تحصیلی شما واجب است. همچنین دوره تحصیلی شما 3 تا 5 سال خواهد بود. شما باید دارای مدرک زبان اعم از آیلتس (حداقل نمره 6)، تافل باشید.

بهترین زمان ارسال درخواست برای مقطع دکتری در بازه زمانی بهمن تا خرداد می باشد که مهمترین مدارک ارسالی شما باید پروپوزال مقطع کارشناسی ارشد، ریز نمرات و دانشنامه مقاطع قبل به همراه مدرک زبان باشد.

 

مدارک لازم و ضروری برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

چنانچه شما موفق به یافتن دانشگاه مورد نظر خود شده باشید و سپس، توسط دانشگاه پذیرش شوید، آنگاه باید مدارک خود را تکمیل کنید. مدارکی که در این قسمت به آنها نیاز دارید عبارتند از:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ترجمه رسمی مدارک دیپلم و یا پیش دانشگاهی با کلیه ریز نمرات شما برای پذیرش در مقطع کارشناسی
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (چنانچه متقاضی دوره دکتری هستید) با کلیه ریز نمرات شما
 • انگیزه نامه (Letter of Motivation)
 • تکمیل فرم‌های درخواست ویزا مانند فرم تکمیلی جهت انتخاب رشته و دانشگاه مقصد
 • رزومه تحصیلی و کاری به طور کامل
 • توصیه نامه اساتید دانشگاه در صورت وجود (برای مقاطع بالاتر از کارشناسی)
 • گواهی زبان انگلیسی اعم از آیلتس، تافل یا B2

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی

همانطور که می دانید، نمی توان هر کشوری را برای ادامه تحصیل انتخاب نمود. بخصوص اگر هدف شما تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی باشد. ایتالیا یکی از مناسب ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در این رشته ها به شمار می رود؛ چراکه اعتبار علمی دانشگاه های آن بسیار بالا بوده و همچنین، هزینه های تحصیلی مربوطه کاملا مقرون به صرفه است. به علاوه، وجود بورسیه های تحصیلی متعدد از دلایل علاقه به تحصیل این رشته ها در ایتالیا است اما قبولی در این رشته ها به دلیل تقاضا و محبوبیت بسیار، کار آسانی نخواهد بود.

قدم اول برای پذیرش در این رشته ها، شرکت در آزمون آیمت (IMAT) است که تنها سالی یکبار در برخی از شهرهای مهم دنیا برگذار می شود. برای هموطنان عزیزمان، معمولا انتخاب اول کشورهای محل آزمون، ترکیه یا امارات متحده عربی خواهد بود. این آزمون برای علاقه مندان به تحصیل به زبان انگلیسی بوده و در صورتی که مایل هستید تا به زبان ایتالیایی تحصیل کنید، لازم است که در آزمون آلفا تست شرکت کنید. لازم به ذکر است که معمولا زمان ثبت نام در آزمون آیمت، ماه های تیر و مرداد بوده و اواخر شهریور ماه نیز، موعد امتحان این آزمون است.

برای آشنایی با برخی از دانشگاه های معتبر ایتالیا که در رشته های مربوط به پزشکی و دندانپزشکی مطرح هستند، لیست زیر را برای شما آماده کرده ایم:

 • دانشگاه میلان بیکوکا (University of Milan-Bicocca)
 • دانشگاه ساپینزای رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه پاویا (University of Pavia: Harvey course)
 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه میلان (University of Milano-Statale)
 • دانشگاه تورین (University of Turin)

بورسیه استانی

باید توجه کنید که در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بورسیه استانی ارتباطی با سطح علمی رزومه شما نداشته و همه امکان دریافت این بورسیه را دارا هستند. آنچه که در این بورسیه مهم است، اثبات تمکن مالی دانشجو یا سرپرست خانواده است. مبلغ قابل ارائه به دانشجویان در این نوع بورسیه حدود 6.000 یورو می باشد که با توجه به اینکه هیچ هزینه ای بابت شهریه دانشگاه پرداخت نمی کنید، می توانید کلیه هزینه های زندگی خود را پوشش دهید.

شرایط بورسیه استانی معمولا دو ماه بعد از ورود دانشجو به ایتالیا مشخص می گردد. این زمان معمولا اواخر ماه دسامبر (اواخر آذر ماه و اوایل دی ماه) است. لذا، دانشجویان طی دو ماه نخست و تا تایید بورسیه استانی مورد تقاضا، باید نیازمندی های زندگی خود را شخصا هزینه کنند.

شما می توانید از طریق موسسه مهاجرتی کاکتوس ویزا شانس خود را برای پذیرش بورسیه استانی افزایش دهید. همچنین، در صورت پذیرش، هزینه های دو ماه نخست طی بورسیه دریافتی پوشش داده خواهد شد.

 

کلام آخر

یکی از روش های خوب برای مهاجرت به خارج از کشور، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است. برای اینکه بتوانید در حداقل زمان ممکن و با بهترین روش اقدام به مهاجرت از طریق تحصیل کنید، پیشنهاد ما به شما درخواست مشاوره از موسسه مهاجرتی کاکتوس ویزا است. در قدم اول شما باید با شرایط کلی و زندگی در ایتالیا آشنا باشید. سپس نوبت به بررسی و شرایط اخذ عمومی اخذ ویزا و قوانین کشور ایتالیاست. در مرحله بعدی تحقیق درباره دانشگاه ها و انتخاب رشته مورد نظر است. حتما بازار کار ایتالیا و رشته هایی با موقعیت شغلی خوب را پیدا کنید و بر اساس علاقه خود یکی از بهترین رشته ها در بهترین دانشگاه های آن را انتخاب کنید. حال که مسیر برایتان روشن شده است، باید مدارک مورد نیاز خود را گردآوری کنید و اقدام به تقویت زبان و گرفتن مدارک مربوطه کنید. در همه این مراحل می توانید از مشاوره ما بهره مند شوید.

با توجه به نکات و اطلاعاتی که در مورد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در اختیار شما قرار دادیم، امیدواریم مسیر پیش روی شما هموارتر شده باشد.