بورسیه استانی ایتالیا

موضوعات مهم این مقاله

ایتالیا یکی از کشورهای فوق العاده در اروپا می باشد که همیشه مقصد بسیاری از گردشگران و مهاجران بوده است. در ایتالیا دانشگاه های زیادی با سطوح مختلف آموزشی و بالا وجود دارد. سیستم آموزشی در ایتالیا یکی از بهترین سیستم های دنیا را دارا می باشد و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل خود این کشور را انتخاب می کنند. علاوه بر این، دولت ایتالیا بورسیه هایی را برای دانشجویانی که به دلایل مالی توان ادامه تحصیل ندارند از جمله بورسیه استانی ایتالیا و یا بورسیه دانگشاهی ایتالیا را در نظر گرفته است. دانشگاه های دولتی ایتالیا هر ساله بورسیه های متفاوتی را با شرایط مختلف به دانشجویان ارائه می دهند که شامل طیف وسیعی از مزایای نقدی، شهریه، خوابگاه و سایر امکانات آموزشی می باشد.

همچنین ایتالیا نیز یکی از کشورهایی است که تمایل به جذب دانشجویان بین المللی دارد و با توجه به اینکه می توانید از مزایای تحصیل رایگان یا کم هزینه در این کشور بهره مند شوید، این کشور یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در سطح بین المللی می باشد.

امکان تحصیل رایگان در ایتالیا یکی دیگر از دلایل اصلی انتخاب دانشجویان خارجی برای تحصیل ایتالیا است. ارائه انواع بورسیه های تحصیلی در ایتالیا به ویژه بورسیه های تحصیلی DSU یا بورسیه استانی ایتالیا باعث شده است که هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین باشد تا جایی که اکثر دانشجویان بورسیه شده مجبور به پرداخت هیچ شهریه ای نیستند.

بورسیه استانی ایتالیا

انواع بورسیه در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا بورسیه های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آنها بورسیه استانی ایتالیا و بورسیه دانشگاهی می باشد. در واقع این بورسیه ها شرایط خیلی خوبی را فراهم کرده است تا بسیاری از افراد که در آرزوی تحصیل در کشورهای خوب دنیا هستند، بتوانند با شرایط عالی به آرزوی خود برسند.

این بورسیه ها بستگی به شرایط هر شخص و مقطع تحصیلی مورد نظر آن ها متفاوت می باشد. بنابراین قبل از اقدام برای بورسیه بهتر است شرایط خود را به طور کامل بررسی کرده و بعد از آن دانشگاه مقصد و شرایط پذیرش آن را کامل مطالعه کنید. سپس می توانید با اطلاعاتی که به دست آورده اید برای یکی از بورسیه هایی که با شرایط شما سازگار تر است، اقدام کنید.

 

بورسیه دانشگاهی

این نوع بورسیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قابل تقاضا است و معمولا بر اساس رزومه علمی اشخاص، دانش شخصی متقاضی، معدل ، سوابق تحصیلی و پژوهشی و مقاله ‌های چاپ شده معتبر فرد متقاضی تعیین می شود. به طور کلی دریافت این بورسیه در هر مقطعی و هر دانشگاهی مبالغ و شرایط خاصی دارد که بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در وب سایت هر دانشگاه شرایط کامل را بررسی و مطالعه کنید. به طور کلی دریافت بورسیه در مقطع دکترا نسبت به سایر مقاطع راحت تر می باشد.

در زیر، به بررسی شرایط و مزایای دریافت بورسیه در چند دانشگاه معتبر ایتالیا می پردازیم:

 بورسیه در دانشگاه پلی تکنیک میلان و تورینو

هر سال، دانشگاه پلی تکنیک میلان یک سری بورسیه تحصیلی را به با استعدادترین متقاضیان و دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند اعطا می کند. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند فقط باید 160 یورو هزینه اداری بپردازند.

علاوه بر این دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا که برای تحصیلات تمام وقت کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از دانشگاه های پیمونت، یعنی پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین و دانشگاه شرق پیمونت پذیرفته شده اند، می توانند برای بورسیه EDISU درخواست دهند و اگر دارای شرایط و صلاحیت های لازم برای دریافت این بورسیه یاشند می تواند رایگان در این کشور تحصیل کنند.

دانشجویان پاره وقت نیز در صورت ثبت نام در مقطع کارشناسی می توانند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند. میزان بورسیه تحصیلی بسته به شرایط آن متفاوت است. برخی از بورسیه ها خدمات و هزینه های اقامت را برای دانشجویان در نظر می گیرند و برخی فقط شهریه دانشگاه را ساپورت می کند.

 بورسیه در دانشگاه پادوآ

دانشگاه پادوآ از بودجه دولتی برای کمک به دانشجویان کم درآمد که دارای سوابق تحصیلی خوب و مدرک دانشگاهی معتبر هستند، استفاده می کند. این بورسیه شامل پول و بخشی از خدمات مانند اقامت یا غذا در غذاخوری های دانشگاه است. بورسیه های دکتری Cupola Nor male Superior e بورسیه های کامل دکترا هستند که به تمام دانشجویان ایتالیایی یا بین المللی تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا از دانشجویان بین المللی شایسته ای که مایل به ثبت نام در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا برنامه تحصیلی در دانشگاه بولونیا هستند، حمایت می کند. در هر یک از این بورسیه ها برای یک سال تحصیلی مبلغ مشخصی به اضافه پرداخت کامل شهریه اعطا می شود.

 بورسیه استانی ایتالیا یا DSU

ایتالیا کشوری به صرفه برای پذیرش و اپلای می باشد. هزینه های زندگی در این کشور زیبا ارزان و به صرفه است و می توان گفت به صرفه ترین کشور اروپایی برای مهاجرت تحصیلی و اپلای می باشد.

بورسیه استانی ایتالیا یا DSU نوعی کمک مالی است که دولت ایتالیا به دانشجویان اعطا می کند. این بورسیه شامل کسانی می شود که پرداخت هزینه های زندگی و شهریه برایشان مشکل است و توانایی پرداخت شهریه را ندارند. در نتیجه این افراد می توانند با ارائه مدارک مالی به موسسه مربوط به بورسیه استانی که قصد تحصیل در آن را دارند از این بورسیه بهره مند شوند. موسسه های وابسته به بورسیه استانی در پایان خرداد ماه هر سال اطلاعیه ای را منتشر می کند که شامل مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه می باشد و با تمام جزئیات شرایط دریافت این بورسیه را اعلام می کند.

مهم ترن تفاوت بورسیه استانی با بورسیه تحصیلی در ایتالیا این است که در بورسیه استانی شرط معدل و سن و سوابق تحصیلی و پژوهشی اهمیتی ندارد و فقط بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو به وی تعلق می گیرد. لذا بورسیه استانی یکی از آسانترین روش های بورسیه و اپلای در ایتالیا می باشد که شامل تمامی افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند، می شود. مبلغ این بورسیه در حال حاضر سالیانه مبلغی حدود 6000 یورو  دولت به دانشجو می دهد.

شرایط لازم برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا

سه شرط مهم برای اخذ بورسیه استانی وجود دارد که دانشجو برای استفاده از این موقعیت و بورسیه استانی باید آن ها را داشته باشد:

 وضعیت مالی: برای دریافت بورسیه تحصیلی به دانشجویان دانشگاه های دولتی، درآمد خانواده در سطح مالیات تعیین می شود و بر اساس وضعیت مالی خانواده  که با ارائه مدرک قابل استناد است، کمک هزینه یا بورسیه تعلق می گیرد.  در صورتی که دانشجو بر اساس مدارک مالی اثبات کند که شرایط مالی خوبی ندارد فرد بورسیه کامل دریافت می کند.

داشتن شرط سنی: دولت ایتالیا برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان در هیچ سطحی شرط سنی ندارد. اما در گرفتن ویزا دقت کنید. اگر سن شما خیلی بالا باشد، شانس گرفتن ویزا کمتر می شود و باید میزان تحصیلات خود را تایید کنید.
مدرک زبان: مدرک زبان در رشته تحصیلی مورد نظر مهمترین شرط بورسیه استانی ایتالیا است. بسته به اینکه رشته تحصیلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می شود، باید زبان انگلیسی (آیلتس 6 یا 6.5) یا ایتالیایی (گواهی B2) را  کسب کنید.

پذیرش از دانشگاه ایتالیا: برای درخواست این بورسیه ابتدا باید در یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرفته شوید تا برای این بورسیه اقدام کنید.

در کل می توان شرایط لازم برای دریافت این بورسیه را موارد زیر دانست:

  • معدل بالای 13
  • ارائه مدارک مالی(معمولا در آمد سرپرست خانوار مورد نظر است)
  • اگر اجاره نامه یا سند ملکی در اختیار هست باید ارائه دهند

یعنی با حداقل رزومه می توان به سادگی بورسیه استانی را گرفت.

نکته مهم: با توجه به استانی بودن این بورسیه، برخی از شرایط این بورسیه عموماً در همه استان ها مشترک است، با این حال هر استان شرایط خاص خود را دارد. بنابراین، ابتدا باید به دانشگاه درخواست دهید و سپس به صورت آنلاین جستجو کنید تا از مشخصات و جزئیات بورسیه دولتی دانشگاه خود مطلع شوید. اطلاعیه های هر استان به صورت سالیانه منتشر می شود. قبل از درخواست بورسیه، مطالعه کامل اطلاعیه استانی مربوطه دانشگاه الزامی است.

 

روند درخواست برای این بورسیه چگونه است؟

برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا ابتدا باید در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری از یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا با سرمایه شخصی خود ثبت نام کنید (پرداخت شهریه به عهده دانشجو می باشد). برای این کار باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعیه دانشگاه را که معمولاً در قسمت نحوه درخواست در سایت دانشگاه درج می شود، مطالعه کنید. سپس با ارائه مدارک و شرایط لازم در سایت دانشگاه اقدام نمایید. پس از پذیرش، باید به سفارت ایتالیا رفته و برای ویزا اقدام کنید. قبل از سفر به ایتالیا لازم است در سایت دفتر محلی بورسیه دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اید پیش ثبت نام کنید و پس از سفر به ایتالیا پس از اخذ ویزا مدارک را به دفتر بورسیه محلی ارسال کنید.

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

تعهد لازم برای دریافت بورسیه، گذراندن دوره در ترم جاری می باشد. در صورت عدم موفقیت دانشجو در هر یک از امتحانات، کمک هزینه توسط دانشگاه قطع می شود و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های زندگی خود خواهد بود. تعداد واحدهای تحصیلی در ایتالیا برای هر دانشگاه متغیر است.

نکته مهم دیگر این است که برخلاف تصور عموم، دانشجو پس از اتمام تحصیل می تواند به کشور دیگری مهاجرت کند و برای این هزینه ها موظف به خدمت به دولت ایتالیا نخواهد بود.

بورسیه استانی ایتالیا به رزومه خیلی ارتباطی ندارد یعنی رزومه ضعیف تاثیر زیادی در اخذ این نوع بورسیه ندارد. حداقل شرایط ذکر شده برای اخذ بورسیه استانی کافیست. در کنار این موارد مهم ترین شرط گرفتن این بورسیه شرایط مالی می باشد. با توجه به وضعیت اقتصادی ایران در سال های اخیر اکثریت دانشجوها شامل این بورسیه می شوند. چراکه هزینه های ریالی ایران در مقابل واحد پولی ایتالیا که یورو می باشد مبلغ قابل توجهی نخواهد شد. در واقع با گرفتن این بورسیه نیازی به پرداخت شهریه به دانشگاه نمی باشد و مبلغی که به عنوان بورسیه دریافت می کنند تقریبا هزینه های زندگی فرد را پوشش می دهد.

اخذ این بورسیه برای هر سه مقطع تحصیلی دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی وجود  دارد. البته هر سال شرایط اخذ این بورسیه استانی دچار تغییرات می شود و کشور ایتالیا سختگیرانه تر رفتار می کند. اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب کرده اید می توانید با مشاورین کاکتوس ویزا تماس گرفته و فرصت را از دست ندهید. شاید امسال شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید.

نتیجه بورسیه استانی ایتالیا حدودا دو ماه بعد از ورود دانشجو به ایتالیا مشخص می شود. یعنی دانشجو بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر وارد کشور ایتالیا می شود. در نتیجه در این فاصله زمانی مخارج و هزینه های زندگی به عهده خود شخص می باشد. زمان تعیین و تایید قطعی این بورسیه نیز معمولا اواخر ماه دسامبر (اواخر آذر و اوایل دی) می باشد.

بعد از اتمام تحصیل با وجود بورسیه تحصیلی هیچگونه تعهدی اعم از کار یا ماندن در کشور برای دانشجو در مقابل دولت وجود ندارد.

سخن پایانی

چنانچه قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارید، باید بدانید که انتخاب درستی انجام داده اید. مزایای متعددی که تحصیل در ایتالیا برای شما به همراه دارد، از قبیل عدم پرداخت شهریه، هزینه های زندگی ارزان، سطح علمی بالای دانشگاه های آن و موارد دیگر، باعث شده است که ایتالیا یکی از اولین انتخاب های دانشجویان سراسر جهان باشد.

در آخر لازم است چند نکته را به عنوان نکات آخر برای روشن تر شدن مسیر دریافت انواع بورسیه به شما بگوییم. در این مقاله بورسیه هایی که توضیح داده شده به افراد  زیر 18 سال تعلق نمی گیرد. همچنین نمی توان همزمان از دو یا چند بورسیه استفاده کرد یعنی شما فقط حق انتخاب یک نوع بورسیه را دارید. برای دریافت بورسیه استانی یا تحصیلی حتما قبل از شروع ترم اول سال اقدام به دریافت بورسیه کنید و در زمان اعلام شده دانشگاه مدارک مورد نیاز را ارسال کنید که شامل بورسیه برای هر دو ترم در سال شوید. این نکته برای سال اولی ها بسیار مهم است.

در پایان اگر بر اساس مطالب گفته شده شرایط دریافت بورسیه را دارید ولی مسیر برایتان مشخص نیست می توانید از مشاورین ما در موسسه کاکتوس ویزا کمک بگیرید تا چندین قدم به هدف خود نزدیک شوید.