بورسیه تحصیلی ایتالیا

موضوعات مهم این مقاله

تحصیلات عالی در هر کجای دنیا که باشید قطعا هزینه هایی بیشتر از زندگی فعلی تان خواهد داشت و حقیقت این است که تحصیلات عالی شانس شما را برای زندگی بهتر به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بورسیه ها فرصتی عالی برای از بین بردن مشکلات بین بودجه آموزش عالی و افزایش هزینه های تحصیل هستند. در بین تعدد بورسیه ها مطمئناً یک بورس تحصیلی وجود دارد که شما واجد شرایط آن هستید.

بورسیه تحصیلی یکی از شرایط ویژه و عالی برای همه کسانی است که قصد مهاجرت و تحصیل باهم را دارند. بورسیه های تحصیلی ایتالیا انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها توسط دولت ایتالیا حمایت می شوند و برخی دیگر نیز توسط خود دانشگاه یا موسسات آموزشی ساپورت می شوند. گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از بهترین روش ها برای ورود و تحصیل به ایتالیاست. این نوع بورسیه ها با توجه به نوع دانشگاه، مقطع و نوع بورسیه ای که شما انتخاب و برای آن اقدام می کنید، دارای شرایط متفاوتی می باشند. به طور مثال بورسیه استانی ایتالیا یکی از بهترین نوع بورسیه ها به خصوص برای کشورهای جهان سوم مثل ایران می باشد.

 بنابراین اگر برای اولین بار است که می خواهید برای بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنید و سردرگم هستید، در این مقاله اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم که بتوانید با شفافیت بیشتری نوع بورسیه مناسب برای خودتان را انتخاب و برای آن کارهای لازم را انجام دهید.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی ایتالیا می تواند مسیر کل زندگی شما را تغییر دهد، به خصوص اگر شما دانشجوی ممتاز با ریز نمرات عالی نباشید. چرا که برخی بورسیه ها با توجه به شرایط تحصیلی و معدل به شما تعلق می گیرند. در مقابل بورسیه هایی نیز وجود دارد که شرط معدل ملاک آن ها نیست. بنابراین تقریبا با هر شرایطی می توانید جزو واجدین شرایط یکی از انواع بورسیه ها باشید. عنوان مثال، تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در برخی از رشته‌ها معمولاً پرهزینه هستند و ممکن است برای دستیابی به چشم‌انداز و اهداف شخصی خود نیاز به دریافت این مدارک داشته باشید اما پول کافی برای تحصیل نداشته باشید. بورسیه تحصیلی می تواند این فرصت را به شما بدهد که بتوانید با هزینه کمتر تحصیل کنید.

در واقع بورسیه ها نوعی کمک مالی هستند برای دانشجویانی که برای پرداخت هزینه های تحصیل دچار مشکل هستند. برای خیلی از افراد مشکلات مالی مانع تحصیل آن ها می شود. این شانس برای این دسته وجود دارد که با دریافت این بورسیه ها در واقع 100 درصد هزینه ها یا قسمت زیادی از آن تامین و فشار زیادی از دوش دانشجو برداشته شود. لذا دانشجو یا دانش آموز دیگر نگران خرج و مخارج و هزینه شهریه نخواهد بود و بدون استرس می تواند در مقطع و رشته مورد نظر خود تحصیل کند.

گاهی اوقات بورسیه یک مبلغ سالانه است و بعضی بورسیه های تحصیلی قابل تمدید هستند و در هر ترم به دانشجو یا دانش آموزان در کالج یا دانشگاه مشخص تعلق می گیرد.

یادتان باشد این کمک های مالی با وام های دانشجویی تفاوت دارند زیرا بورسیه ها نیازی به بازپرداخت ندارند. بنابراین برای اینکه این نوع بورسیه ها به شما تعلق بگیرد باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد شما توان مالی کافی برای تحصیل در کشور مقصد ندارید یا اینکه از لحاظ علمی و تحصیلی در سطح بالایی هستید.

بورسیه ها از منابع مختلف، از جمله دولت و دانشگاه های دولتی، سازمان ها، موسسات خیریه، بنیادها و کالج ها تامین می شود. معمولا کالج‌ ها و دانشگاه‌ ها کمک‌ های مالی را در قالب کمک شایستگی ارائه می‌ کنند یعنی معدل و سوابق تحصیلی شما تاثیر مستقیم در این بورسیه دارد. به طور کلی چهار نوع عمده بورسیه برای متقاضیان وجود دارد. ما آنها را در زیر با درصد کل کمک های مالی یا بورسیه های تحصیلی که از هر منبع می آید برایتان آورده ایم:

-کمک های مالی فدرال: 47٪

-کمک های مالی و کمک هزینه تحصیلی دولتی: 8٪

-بورسیه ها و کمک های مالی مدارس: 35٪

-بورسیه های خصوصی: 10%

بورسیه تحصیلی ایتالیا

چگونه بورسیه تحصیلی ایتالیا بگیرم؟

در اولین مرحله باید دانشگاه مورد نظر و شرایط بورسیه که به شما تعلق می گیرد را بررسی کنید و بعد درخواست بورسیه دهید. بدون اینکه نگران رد شدن یا پذیرش بورسیه باشید قدم اول این است که اقدام کنید. بنابراین، نگران نباشید فقط بهترین بورسیه منتاسب با شرایط خود را پیدا کنید. قدم بعدی این است که به سایت دانشگاه منتخب خود بروید و شرایط پذیرش بورسیه از طرف دانشگاه را به طور کامل بررسی کنید. چرا که زمان و شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد. بعد تمام مدارک مورد نیاز، اینکه شرط معدل ملاک است یا خیر، مدارک مالی قابل ارائه و هر چیز دیگری که مهم است را به طور کامل مطالعه کنید. در اینجا حتما زمان اقدام برای بورسیه را با دقت بخوانید که از تایم آن جا نمانید.

 سپس باید مدارکتان را جمع آوری کرده و برای بورسیه تحصیلی ایتالیا آن را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه کرده و بعد از آن ارسال کنید. تمام مدارکی که فکر می کنید شانس شما را برای گرفتن بورسیه افزایش می دهد ذکر کنید. قبل از ارسال، حتما درخواست خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که اسناد و مدارک مورد نیاز را ضمیمه کرده اید.

به عنوان نکته آخر اوایل ماه ژانویه زمان مناسبی برای اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا می باشد. فراخوان بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا اکنون که در ماه ژانویه هستیم، باز است. این بورسیه برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان در ایتالیا در نظر گرفته می شود.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

ایتالیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را دارد. این دانشگاه ها با شرایط عالی برای تحصیل و با شهریه کم شناخته می شوند. پذیرش در دانشگاه ایتالیا سخت نیست. با 61 دانشگاه دولتی ، 30 دانشگاه خصوصی، 11 دانشگاه دولتی که در ایتالیا وجود دارد، شانس شما برای پذیرش در هریک از این دانشگاه ها زیاد است. فقط کافیست اطلاعات کافی برای دریافت بورسیه در اختیار داشته باشید و در زمان درست اقدام کنید. در ادامه برای شناخت بیشتر به بررسی انواع بورسیه ها در ایتالیا می پردازیم.

بورسیه دانشگاهی یا بورسیه شایستگی

این بورسیه بر اساس سوابق تحصیلی و رزومه عملی و پژوهشی فرد بررسی می شود. بنابراین معدل کل، ریز نمرات مقاطع قبل، داشتن مقاله بین المللی  و سوابق پژوهشی تاثیر مثبت زیادی در پذیرش شما دارد. پذیرش در بورسیه دانشگاهی معمولاً به شما انگیزه می دهد که بهتر عمل کنید، زیرا برای حفظ این بورسیه ها باید به طور مداوم نمرات بالایی کسب کنید. این موضوع، به یک نتیجه درخشان با نمرات و معدل عالی ختم می شود و در نهایت شانس شما را برای اشتغال و پیشرفت شغلی زمانی که فارغ التحصیل می شوید افزایش می یابد. به طور مشابه، با کمک هزینه های تحصیلی که برخی یا بیشتر هزینه های اولیه شما را پوشش می دهد، لازم نیست نگران مخارجی باشید که می تواند شما را از تمرکز بر تحصیلتان منحرف کند.

این نوع بورسیه معمولا در اکثر دانشگاه های دولتی و برخی دانشگاه های دیگر ارائه می شود. شرایط و مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا در هر یک از دانشگاه ها با توجه به بودجه دانشگاه متفاوت است. بنابراین قبل از اقدام بهتر است حتما تمام اطلاعات در این زمینه را در سایت دانشگاه موردنظر به دقت مطالعه کنید. به عنوان مثال بورسیه‌های دانشگاه پلی تکنیک میلان از این نوع کمک هزینه‌های مالی هستند که با توجه به شرایط متقاضی مبلغی بین  4000 تا  11000 یورو به دانشجو پرداخت می کند.

بورسیه استانی

بورسیه استانی یکی از بهترین انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا می باشد که تقریبا شامل همه دانشجویان ایرانی می شود. این بورسیه ویژگی ها و شرایط خیلی عالی دارد که می تواند به شما کمک کند با استرس کمتری به اهداف آموزش عالی خود برسید. در ایران خانواده ها به دلیل مشکلات مالی ممکن است نتوانند فرزندان خود را به دانشگاه های عالی دنیا بفرستند، اما با دریافت بورسیه استانی می توانید تحصیلات عالی را در دانشگاه مورد نظر خود ادامه دهید.

مهم ترین شرایط دریافت این بورسیه آن است که شرط معدل در اولویت پذیرش نیست بلکه ارائه مدارک مالی دال بر اینکه شما توانایی مالی برای تحصیل ندارید مهم است. معدل شما باید بالای 14 باشد که این نمره قابل قبول است و گرفتن آن سخت نیست. در کنار همه این موارد مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی نیز در دریافت بورسیه استانی تأثیری ندارد و صرفاً افراد بر اساس درآمد و دارایی مالی و مدارک مالی خانواده ارزیابی می‌شوند.

مهم ترین مدارکی که برای دریافت این بورسیه می توانید ارائه دهید شامل اجاره نامه یا ملکی که به نام سرپرست خانواده است، پرینت حساب سرپرست خانواده و فیش حقوقی سرپرست خانواده است. با توجه به اختلاف قیمت ارز در ایران با ارائه این مدارک شانش شما برای دریافت این بورسیه بسیار بالاست. با دریافت این بورسیه به مبلغ 6000 یورو سالانه قسمت زیادی از هزینه های زندگی شما تامین می شود.

بورسیه IYT

این بورسیه نام مخفف  Invest Your Talent In Italy است که در واقع  به بورسیه استعدایابی دولت ایتالیا شناخته می شود. این بورسیه بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان داده می شود. در واقع هدف دولت ایتالیا از ارائه این نوع بورسیه جذب نیروهای کارآمد و نخبه برای افزایش بهره وری و پیشرفت همه جانبه در کشور ایتالیا است. این بورسیه به دانشجویان کشورهایی مثل ایران، قبرس، برزیل، هند، اندونزی، کلمبیا، مصر، چین، تونس، ترکیه، ویتنام و کره جنوبی تعلق می گیرد. شرایط اخذ این بورسیه مانند سایر بورسیه ها کمی خاص است و در همه دانشگاه ها شانس دریافت این بورسیه وجود ندارد.

برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه پیزا در یک سری رشته های خاص مانند رشته های مهندسی بیوتیک، مهندسی شبکه، امینت سایبری، مهندسی هسته ای، مهندسی هوا و فضا و چند رشته دیگر این بورسیه را ارائه می دهد. سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه پلی تکنیک تورین و میلان، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادورا، دانشگاه سالنتو و چند دانشگاه نیز در رشته های تحصیلی مشخص شده شرایط پذیرش این بورسیه را دارند. بنابراین دانشگاه های خاص در رشته های مشخص شده با شرایط و بودجه مشخصی قابلیت تخصیص این بورسیه را دارند. لذا، قبل از اقدام حتما لیست دانشگاه ها و رشته ایی که این بورسیه به آن تعلق می گیرد را به دقت مورد بررسی قرار دهید. زمان درخواست این بورسیه نیز معمولا در ماه ژانویه می باشد و مهم ترین مدارک لازم شامل ریز نمرات مقطع قبل، مدرک تحصیلی یا دانشنامه، مدرک زبان ( آیلتس بالای 6 یا مدرک B2 به زبان ایتالیایی) و انگیزه نامه می باشد.

 بورسیه دستیار تحقیق (Research Assistantship)

بورسیه دستیار پژوهشی نوعی بورسیه تحصیلی ایتالیا است که در آن دانشجو در ازای دریافت بخشی یا همه شهریه به عنوان «دستیار آموزشی» کار می کند. متقاضیانی که به عنوان دستیار پژوهشی منتخب دریافت بورسیه می شوند گاهی به عنوان دستیار آزمایشگاه نیز شناخته می شوند. اما در واقعیت، این افراد در آزمایشگاه کار نمی کنند، آنها به اساتید کمک می کنند تا مقاله یا کتاب بنویسند. همچنین در صورت نیاز، نظرسنجی، تحقیق و مطالعات لازم را  انجام دهند. به طور کلی، دانشجویانی که به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه ها موفق به دریافت بورسیه می شوند، ملزم به انجام کارهایی مانند جمع آوری داده ها، وارد کردن و تجزیه و تحلیل داده ها، نوشتن گزارش، و سازماندهی آزمایشگاه یا مطب هستند.

بورسیه ورزشی (Athletic)

این بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی  است که تعدادی از کالج ها یا دانشگاه ها به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند. بورسیه‌ های ورزشی فردی هستند، یعنی بر اساس توانایی فرد در یک رشته ورزشی به افراد تعلق می گیرد نه به یک تیم ورزشی. به طور مثال، این بورسیه شامل قهرمان ورزشی یا کسانی که مدرک و استعداد خاص در یک ورزش را دارند، می شود. بودجه بورسیه های ورزشی تا حد زیادی توسط انجمن ملی ورزشکاران در ایتالیا تامین می شود.

سخن پایانی

بورسیه ها فرصت هایی استثنایی برای همه افرادیست که رویای تحصیل در سر دارند اما شرایط اقتصادی مساعدی ندارند. بورسیه تحصیلی ایتالیا به شما کمک می کند با کمترین هزینه ها بتوانید در رشته مورد علاقه خود تحصیل کرده و نگران هزینه ها و مخارج زندگی خود نباشید. با توجه به توضیحات این مطالب درباره انواع بورسیه پیشنهاد ما به شما این است که اگر واجد شرایط یکی از این بورسیه ها هستید این فرصت و شانس را از خودتان نگیرید. کمی بیشتر در سایت دانشگاه های ایتالیا بچرخید، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید و سپس برای اخذ یکی از انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. اگر نوع بورسیه را به درستی انتخاب کنید و تمام مدارک لازم را در زمان مشخص شده ارسال کنید، شانس زیادی برای پذیرش دارید. نگران مسیر نباشید. تیم مشاورین کاکتوس ویزا برای رسیدن شما به هدفتان در کنارتان می ماند.