اپلای ارشد به ایتالیا همراه با فاند تحصیلی

موضوعات مهم این مقاله

پس از فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس میتوانید برای مقطع کارشناسی ارشد به ایتالیا اپلای کنید. دانشگاه‌های ایتالیا به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی، رشته‌های مختلف ارشد را به دانشجویان ارائه میکنند. تحصیل در ایتالیا مزایای بسیار زیادی دارد. تمام دانشجویان میتوانند از بورسیه استانی دولت ایتالیا در حین تحصیل استفاده کنند. علاوه بر تحصیل رایگان در ایتالیا، دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، میتوانند برای شغل و کار به کشورهای دیگر بروند و به راحتی مشغول به کار شوند. دانشجویان ارشد ایتالیا به طور متوسط 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند و به ازای هر ساعت کار میتوانند 10-15 یورو دریافت کنند. اگر قصد اپلای ارشد به ایتالیا را دارید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

برای اپلای کارشناسی ارشد در ایتالیا به چه مدارکی نیاز داریم؟

اپلای ارشد به ایتالیا

اپلای ارشد به ایتالیا به دلیل بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی، یکی از فرصت‌های استثنایی برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور قوانین سختگیرانه‌ای در زمینه پذیرش دانشجویان ندارد و بسیاری از افراد با رزومه متوسط و نسبتا خوب میتوانند به اخذ پذیرش ارشد از دانشگاه‌های ایتالیا امیدوار باشند. مدارک لازم جهت اپلای ارشد به ایتالیا میتواند دانشگاه به دانشگاه متفاوت باشد اما یک سری مدارک در همه دانشگاه ها مشترک است که در زیر به آنها میپردازیم.

 

مدارک مشترک بین همه دانشگاه های ایتالیا

 1. ریز نمرات یا Academic transcript: ترجمه رسمی ایتالیایی ریزنمرات مقاطع قبلی که باید مهر دادگستری و وزارت امورخارجه داشته باشند.
 2. اصل مدارک مقاطع قبلی به فارسی
 3. University diploma: سرتیفیکیت مدارک قبلی که جدای از ریزنمرات است و معمولا با هولوگرام و به صورت رنگی است.

نکته: اگر هنوز فارغ التحصیل نشده‌اید، میتوانید گواهی اشتغال به تحصیل بگیرید.

 1. رزومه Resume: رزومه نقش پررنگی در اپلای ارشد به ایتالیا دارد. اگر سطح زبان خوبی ندارید، حتما از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.
 2. Motivation letter یا انگیزه نامه: برای گرفتن ایده میتوانید انگیزه‌نامه های گوگل را دانلود و مطالعه کنید اما هرگز از روی آنها کپی پیست نکنید. کپی کردن مدارک میتواند تاثیر منفی روی اخذ پذیرش شما بگذارد.
 3. توصیه نامه یا Recommendation letter: از دو یا سه استاد مقطع لیسانس خود بخواهید که شما را به دانشگاه معرفی بکنند.

نکته: نام نام خانوادگی، شماره تماس و ایمیل استادی که به شما توصیه نامه داده است در انتهای رزومه ذکر کنید.

اپلای ارشد به ایتالیا همراه با فاند

 1. Course description یا شرح دروس: به توضیح درباره درس هایی که در مقاطع قبلی پاس کرده‌اید کورس دیسکریپشن گفته میشود. برای تهیه این توضیحات هم خودتان میتوانید اقدام کنید و هم میتوانید به صورت آماده آن را تهیه نمایید. بهتر است کورس دیسکریپشن مهر دانشگاه یا مدرسه قبلی شما را داشته باشد. اگر شرح دروس به صورت جدول باشد میتوانید به راحتی دروس تئوری و عملی را در آن جای دهید و در مورد تعداد ساعات و عمومی و تخصصی بودن آنها توضیح دهید.
 2. مدرک زبان IELTS: اپلای ارشد به ایتالیا معمولا به مدرک زبان نیازی ندارد اما از آنجایی که برای گرفتن ویزا به مدرک زبان نیاز خواهید داشت بهتر است تا زمان گرفتن پذیرش، مدرک زبان خود را آماده کنید.

جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به وب سایت یا ckgsir.it مراجعه کنید.

 1. CGPA یا Cumulative GPA: این مدرک به طور ویژه برای اپلای ارشد دانشگاه پلیمی نیاز است. برای اینکه مطمئن شوید ایا دانشگاهی که قصد اپلای آن را دارید به این مدرک نیاز دارد یا نه باید حتما از ادمیشن افیس دانشگاه آن را جویا شوید. این مدرک معدل کل، نمره مینیمم در سیستم، نمره ماکزیمم و نمره مینیمم قبولی را توضیح میدهد. از آنجایی که سیستم نمره‌دهی در ایران و اروپا متفاوت است برخی دانشگاه‌ها به این مدرک نیاز دارند.

سایر مدارک برای اپلای ارشد به ایتالیا

پرتفولیو: نمونه کارها و پروژه‌هایی که قبلا در حین تحصیل لیسانس کار کرده‌اید.

GRE: برخی رشته‌های مهندسی و معماری برای اپلای ارشد به ایتالیا از شما نمره جی آر ای میخواهند.

 

معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا کدام دانشگاه‌ها هستند؟

اپلای ارشد به ایتالیا همراه با بورسیه

در ایتالیا 45 دانشگاه ممتاز و خوب قرار دارد که اخذ پذیرش از هریک از آنها میتواند آینده درخشانی را برای متقاضی رقم بزند ولی در اینجا تعدادی از بهترین‌های آنها را همراه با رتبه QS آنها لیست کردیم:

137 politecnico di Milano

160 University of Bologna

171 Sapienza university of Rome

216 Universita di padova

301 University of Milan

308 Politecnico di Torino

383 University of Pisa

392 University of Naples- Fedrico II

403 University of Trento

اپلای ارشد به ایتالیا بدون مدرک زبان

اپلای ارشد به ایتالیا بدون مدرک زبان امکانپذیر است. معمولا دانشگاه‌های ایتالیا ددلاینی که برای مدرک زبان درنظر میگیرند یک ماه پس از جواب پذیرش شماست. اما آیا داشتن مدرک زبان روی گرفتن پذیرش شما از دانشگاه‌های ایتالیا تاثیرگذار است؟

جواب این سوال به صورت 100 درصدی بله است. اگر دو نفر با رزومه نسبتا مشابه اپلای کنند و اولی مدرک زبان را تا ددلاین مشخص شده به دانشگاه ارائه کند در حالیکه دومی موفق به این کار نشود، ترجیح دانشگاه دادن پذیرش به داوطلب اول است. بنابراین این موضوع را جدی بگیرید و حتما مدرک خود را تا زمان مشخص شده اخذ نمایید.

معیار پذیرش در مقطع ارشد در کشور ایتالیا

اپلای ارشد به ایتالیا از آنجایی که در اکثر رشته‌ها دارای آزمون ورودی نمی‌باشد، هر ساله داوطلبان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور می‌آیند. 2 معیار اصلی برای پذیرش دانشجویان در این مقطع وجود دارد:

 • معدل

 • مدرک زبان

درست است که مدارک دیگر مانند مقاله و پرتوفلیو میتواند تاثیر به سزایی در پذیرش ارشد در ایتالیا داشته باشد اما معمولا از دانشجویان لیسانسی که تازه فاغ التحصیل شده اند انتظار زیادی نمیرود. بنابراین سعی کنید بدون مدرک زبان اصلا اپلای نکنید به خصوص که به تازگی بسیاری از دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک از شما اپلیکیشن فی درخواست میکنند.

درس خواندن به زبان دیگر شاید در وهله اول ساده به نظر برسد اما در عمل اینطور نیست. سعی کنید تا جایی که میتوانید زبان خود را قوی کنید تا بتوانید مراحل دیگر را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

کدام شهرهای ایتالیا برای تحصیل مناسب‌تر هستند؟

اپلای ارشد به ایتالیا در بهترین دانشگاه ها

اپلای ارشد به ایتالیا در شهرهایی که دانشگاه رنک برتر دارد میتواند بسیار عالی باشد. ارتباط با اساتید و افراد بومی که در آن شهر شکل میگیرد میتواند برای پس از فارغ التحصیلی بسیار حائز اهمیت باشد. شهر میلان معمولا نسبت به سایر شهرها گران‌تر است و افرادی که در شهرهای شمالی زندگی میکنند معمولا نسبت به شهرهای جنوبی رفتار سردتری با مهاجران دارند اما امکانات و فرصت‌های کاری در شهر بزرگی مثل میلان بسیار بیشتر و بهتر از شهرهای جنوبی و کوچک تر است.

مردم در شهرهای شمالی فرهنگ اروپایی بیشتری دارند و شهرها قانونمندتر و هوا خنک‌تر است. این در حالی است که در شهرهای جنوبی مردم خوننگرم تر هستند و هزینه ها نیز به نسبت پایین‌تر است. تحصیل در شهرهای جنوبی قطعا مقرون به صرفه تر از شهرهای شمالی است اما همه چیز به روحیات و سبک زندگی شما بستگی دارد.

 

کار دانشجویی در حین تحصیل چه شرایطی دارد؟

دانشجویان ارشد ایتالیا به طور متوسط 20 ساعت در هفته همانند سایر دانشجویان اجازه کار دارند. این قانون برای کسانی است که قصد دارند قرارداد یک ساله با کارفرما ببنند. اگر بخواهید به جای قرارداد یک ساله، قرارداد شش ماهه ببندی، میتوانید تا دوبرابر این ساعات در هفته کار کنید.

حقوق کارهایی مثل گارسونی در رستوران از ساعتی 6 یورو تا 10 یورو است. در اوبر و شرکت‌های دیگر هم میتوانید مشغول به کار شوید. جهت اطلاعات بیشتر در زمینه کار به وب‌سایت علیسپا مراجعه کنید. توجه نمایید که در طول تعطیلات ترم و همچنین تعطیلات رسمی ‌محدودیتی برای ساعت‌های کاری دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد و در این دوران دانشجویان می‌توانند به صورت تمام وقت و بدون محدودیت کار کنند.

پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی در ایتالیا

مزیتی که ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد این است که حدود 5 میلیون از جمعیت آن را مهاجران تشکیل میدهند. معمولا زبان انگلیسی مردم نسبت به سایر کشورهای مجاورش بهتر است و افراد بومی بیشتر از سایر کشورها خود را با مهاجران و فرهنگ های دیگر سازگار کرده‌اند. بنابراین فرصت کاری پس از فارغ التحصیلی برای افراد وجود دارد. اگر به زبان ایتالیایی مسلط باشید شانس پیدا کردن شغل قطعا بیشتر خواهد شد اما به زبان انگلیسی هم میتوانید شغل‌های بسیار خوبی در ایتالیا داشته باشید.

 

چگونه برای مقطع کارشناسی ارشد از ایتالیا بورسیه بگیریم؟

اپلای ارشد به ایتالیا با بورسیه استانی

بورسیه ارشد در ایتالیا به دو بخش بورسیه علمی و بورسیه استانی تقسیم میشود. برای گرفتن بورسیه علمی در مقطع فوق لیسانس شما نیازمند رزومه قوی هستید. در حالیکه برای گرفتن بورسیه استانی به رزومه علمی شما توجه نمیشود و فقط میزان درآمد خانوار اهمیت دارد. بهترین نوع بورسیه در دانشگاه پلی تکنیک میلان بورسیه پلاتینیوم است که ارزشی به مبلغ 10 هزار دلار در سال دارد. بورسیه‌های طلایی و نقره‌ای هم از دیگر بورسیه‌های علمی هستند که مبلغی تقریبا برابر با بورسیه استانی دارند.

شرایط اخذ کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

 • با توجه به قوانین و ضوابط هر دانشکده، اخذ بورسیه ارشد در ایتالیا متفاوت است. برخی دانشگاه‌ها شرایط خاصی برای ملیت‌های مختلف درنظر گرفته اند و با توجه به این شرایط به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی اعطا میکنند.
 • باید توجه نمایید که برای اپلای ارشد به ایتالیا مینیمم معدل 14 برای داوطلبان وجود دارد. کسانی که معدل 14 و بالاتر دارند واجد شرایط دریافت بورسیه هستند. هرچقدر معدل بالاتر باشد شانس دریافت بورسیه علمی نیز به همان میزان بالاتر است.
 • جهت اپلای کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولا شرط سنی اهمیتی ندارد اما برای گرفتن بورسیه علمی نباید متقضیان بیش از 28 سل سن داشته باشند.
 • گپ تحصیلی در ایتالیا مسئله‌ای ایجاد نمیکند اما هرچقدر سریع‌تر اپلای کنید همانقدر بهتر است.
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی و ایتالیایی تا سطح B2

 

انواع کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا

اپلای ارشد به ایتالیا با فاند کامل

اپلای ارشد به ایتالیا اگر همراه با گرفتن فاند تحصیلی باشد میتواند تحصیل رایگان و یک زندگی ایده‌آل را برای دانشجو به ارمغان بیاورد. معمولا کمک هزینه‌هایی اعطایی به دانشجویان بین المللی در مقطع فوق‌لیسانس، ارزش و شرایط بسیار خوبی دارند. اگر موفق شوید هریک از این بورسیه‌ها را دریافت کنید میتوانید تحصیلی ارزان و بی‌دغدغه را تجربه نمایید. در این قسمت با انواع بورسیه‌های تحصیلی و دولتی در ایتالیا آشنا میشوید.

 

کمک هزینه تحصیلی دولتی ایتالیا یا Italian government scholarship for foreign students

این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که در مقاطع تحصیلی تکمیلی (ارشد و دکترا) هستند تعلق میگیرد. همچنین به کسانی که higher education هستند یا در رشته های هنری تحصیلی میکنند اعطا میشود. مقدار این بورسیه شامل شهریه دانشگاه و ثبت نام (به غیر از رشته زبان و فرهنگ ایتالیایی)، بیمه و خدمات پزشکی و پرداخت 900یورو در ماه برای شش تا نه ماه در سال است.

برای اینکه دانشجویان ارشد بتوانند این بورسیه را برای سال آینده نیز تمدید کنند، باید حداقل 15 واحد پاس کرده باشند. گرفتن این کمک هزینه تحصیل، برای دانشجویان ارشد شرط سنی دارد. داوطلبان نباید بیش از 28 سال سن داشته باشند. سطح زبان مدنظر برای اپلای این بورسیه نیز همانند سایر کمک هزینه‌ها سطح B2 زبان انگلیسی یا ایتالیایی است.

بورسیه‌های اینترنشنال و مریت بیس دانشگاه بوکونی

این بورسیه یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی ارشد در ایتالیا است. نوع گزینش از روی رزومه و سابقه تحصیلی است و نوبت اپلای برای آن از سال اول شروع میشود. با پاس کردن واحدهای درسی، بورسیه برای سال دوم نیز تمدید میشود. مقدار این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس علاوه بر پوشش شهریه حداکثر 14 هزار یورو در سال است. ددلاین سال گذشته برای اپلای این بورسیه حوالی ماه‌های آپریل و می بوده است.‌ بدیهی است که با دریافت این بورسیه کمک بسیاری به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان ارشد در ایتالیا میشود.

کمک هزینه تحصیلی ادیسو پیدمونت

دانشجویان بین‌المللی که قصد اپلای ارشد به ایتالیا را دارند میتوانند از این بورسیه بهره‌مند شوند. ‌شرایط دریافت این کمک هزینه تحصیلی اشتغال به تحصیل تمام وقت در دانشگاه‌های‌ عضو برنامه پیدمونت‌ مانند دانشگاه پلی تکنیک تورینو،‌ دانشگاه تورینو،‌ یا دانشگاه ایسترن پیدمونت است.‌ مبلغ این کمک هزینه تحصیلی کاملا بستگی به رزومه تحصیلی، دانشکده و رشته تحصیلی شما دارد. با گرفتن این بورسیه شهریه دانشگاه نه تنها صفر شده بلکه کمک هزینه اجاره مسکن نیز به شما تعلق میگیرد.

 

فاند تحصیلی دانشگاه بولونیا

کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا به ارزش 11 هزار دلار به دانشجویان مستعد بین المللی تعلق میگیرد که میتواند هزینه زندگی دانشجو را به صورت کامل در ایتالیا پوشش دهد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های قدیمی و ممتاز ایتالیا است که هر ساله داوطلبان زیادی را به خود جذب میکند. از انجایی که رقابت برای این دانشگاه بالاست، تعداد زیادی از دانشجویان برای این بورسیه هر سال اپلای میکنند. اگر قصد دارید از کمک هزینه تحصیلی بولونیا استفاده کنید حتما معدل خود را بالا نگه دارید و تا جایی که میتوانید رزومه خود را قوی کنید.

 

فاند تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان با اختلاف بهترین دانشگاه ایتالیا برای تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا است. هر ساله با توجه به دستاوردها و رزومه تحصیلی افراد، کمک هزینه تحصیلی به ارزش 5 تا 10 هزار یورو به دانشجویان توسط این دانشگاه اعطا میشود. دانشجویانی که برای اپلای ارشد، این دانشگاه را انتخاب نموده‌اند نسبت به دریافت این بورسیه میتوانند اقدام نمایند.

 

فاند تحصیلی دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا از دیگر دانشگاه‌‌های بین‌المللی بسیار خوب در شهر پاویا ایتالیا است که بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته است.‌ دانشجویان بین‌المللی‌ که در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل می‌پردازند، می‌توانند نسبت به دریافت این کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند.‌ ارزش فاند تحصیلی دانشگاه پاویا حدود 8,000‌ یورو است.‌ باید اضافه کرد که این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان اهل کشورهای در حال توسعه اهدا می‌گردد.

 

کلام آخر

اپلای ارشد به ایتالیا فرصت فوق العاده‌ای را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار میدهد تا در حین بهره مندی از تحصیل رایگان، تجربه زندگی در یک کشور پیشرفته را با خود برای همیشه به یادگار داشته باشند. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیازی به یادگیری زبان ایتالیایی ندارید و با سطح متوسطی از زبان انگلیسی میتوانید برای این مقطع اپلای کنید. معمولا دانشگاه‌های ایتالیا از شما آزمون ورودی نمیگیرند. افرادی که معدل بالای 14 دارند میتوانند از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش بگیرند و با دریافت فاند تحصیلی تمام هزینه‌های خود را در این کشور پوشش دهند. اگر از شرایط اولیه اپلای ارشد به ایتالیا برخوردار هستید، جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا یک مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنید. لینک مشاوره رایگان: مشاوره تخصصی رایگان