تحصیل کارشناسی در ایتالیا همراه با بورسیه

موضوعات مهم این مقاله

تحصیل کارشناسی در ایتالیا یکی از ارزانترین و کم‌هزینه‌ترین مقاصد برای تحصیل لیسانس در اروپا محسوب میشود. اکثر رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا بدون آزمون به جذب دانشجو میپردازند. امکانات فوق العاده دانشگاه‌های ایتالیایی سبب شده هر ساله تعداد زیادی از دانشجوها برای تحصیل، ایتالیا را به عنوان مقصد نهایی انتخاب کنند. اگر شما نیز فکر میکنید به تحصیل در ایتالیا علاقمند هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ایتالیا یکی از کشورهای عضو شنگن است که با آب و هوای مدیترانه‌ای و موقعیت جغرافیایی، اقتصادی و سیاسی بینظر یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی برای ما ایرانیان محسوب میشود. به دلیل نزدیکی فرهنگی و طعم دلپذیر غذاهای ایتالیایی، مهاجرت به این کشور برای شما احساس غربت به همراه ندارد. مردم مناطق جنوبی بسیار گرم و صمیمی با شما برخورد میکنند و از همه مهم‌تر رنک عالی دانشگاه‌های ایتالیایی موقعیت استثنایی برای تحصیل رایگان در اروپا فراهم آورده است.

برای دسترسی سریع به متن از لینک‌های زیر استفاده نمایید:

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مراحل اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه‌های ایتالیا

مهلت ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا به چه کسانی پیشنهاد میشود؟

تحصیل کارشناسی در ایتالیا چه مزایایی دارد؟

چگونه برای مقطع کارشناسی از ایتالیا بورسیه بگیریم؟

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا همراه با بورسیه

 تحصیل کارشناسی در ایتالیا در تمام رشته‌ها میسر است. تعداد دانشگاه‌هایی که در این مقطع دانشجوی خارجی میپذیرند بسیار زیاد است. بنا به علاقه خود میتوانید از بین دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی را انتخاب کنید. محدودیت سنی برای اپلای لیسانس به ایتالیا وجود ندارد. همچنین تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برای دانشجویان فراهم شده است.

سالانه افراد زیادی متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند که در میان آن‌ها متقاضیان ایرانی نیز به چشم می‌خورند. با این‌ حال برای اینکه بتوانید برای دانشگاه‌های ایتالیا اپلای کنید و در دانشگاه‌های معتبر این کشور به تحصیل بپردازید، لازم است مراحلی را طی نمایید.

مراحل اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه‌های ایتالیا

مراحل اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع و رشته‌های مختلف روند متفاوتی دارد. در اینجا صفر تا صد مراحل اخذ پذیرش لیسانس از دانشگاه‌های ایتالیا را به شما آموزش میدهیم. همچنین در ادامه به پروسه دریافت بورسیه و هزینه‌های زندگی میپردازیم و شما را با نحوه زندگی و کار در این کشور آشنا میکنیم.

اولین گام برای اپلای ایتالیا

اولین گام برای اپلای و تحصیل کارشناسی در ایتالیا، انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر است. برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و برخی دیگر فقط به زبان ایتالیایی ارائه میشوند. برای اینکه بدانید دقیقا رشته مدنظر شما به چه زبانی ارائه میشود میتوانید به این لینک مراجعه نمایید. در این وب‌سایت کورس‌هایی که به زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه میشوند برای شما مشخص شده‌اند. رشته‌هایی که در مقابل آنها پرچم انگلیس قرار دارد به این معنی است که این رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه میشوند و رشته‌هایی که در مقابل آنها پرچم ایتالیا قرار دارد به این معنی است که این رشته‌ها به زبان ایتالیایی ارائه میشوند.

گام دوم برای اپلای ایتالیا

پس از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، دومین گام برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا، جمع آوری مدارک لازم و ترجمه آنهاست. مدارک دبیرستان شما باید مهر آموزش پرورش و مدرسه را داشته باشند. سپس تمام این مدارک باید به ترجمه رسمی رسیده شده باشند و به دانشگاه مدنظر ارسال گردند. بدون مدرک دیپلم نمیتوانید برای مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش بگیرید.

برای اینکه بدانید برای اپلای به ایتالیا دقیقا چه مدارکی نیاز دارید باید به وب‌سایت دانشگاه مدنظر مراجعه کرده یا با دفتر بین‌المللی دانشگاه منتخب خود تماس بگیرید.

گروه مهاجرتی کاکتوس تمام اطلاعات لازم در رابطه با نحوه‌ پذیرش دانشگاه و مدارک لازم را به شما میدهد. چنانچه از شرایط لازم برای اپلای ایتالیا برخوردار بودید، می‌توانید مراحل بعدی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا را پشت سر بگذارید.

گام سوم برای اپلای ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا همراه با بورسیه استانی

آمادگی برای آزمون ورودی و مدرک زبان، سومین مرحله اپلای برای مقطع لیسانس در ایتالیا است. برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی در ایتالیا نیاز به آزمون ورودی دارند. رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی برای ورود، از شما قبولی در آزمون آیمت یا آلفا را درخواست میکنند. بدون قبولی در این آزمون‌ها شما قادر به تحصیل پزشکی در ایتالیا نخواهید بود. آیمت و آلفا یک‌بار در سال برگزار میشوند و شامل دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و لاجیک‌ هستند.

برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا، مدرک زبان، اکثر دانشگاه‌های ایتالیایی از شما نمیخواهند اما یکی از مدارک الزامی برای گرفتن ویزا، مدرک زبان است. بنابراین اگر قصد اپلای به ایتالیا را دارید، حتما به یکی از دو مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی نیازمند خواهید بود.

گام چهارم برای اپلای به ایتالیا

تمامی افراد میتوانند برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند. این بورسیه در مقاطع مختلف و استان به استان متفوت است. برای اینکه بدانید دانشگاه شما در کدام استان قرار دارد و چه مدارکی از شما میخواهد میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. گاها به دلیل نقص مدارک یا عدم دقت به ددلاین مدنظر، برخی دانشجوها متاسفانه بورسیه را از دست میدهند.

گام پنجم برای اپلای به ایتالیا

پس از جمع آوری مدارک و قبولی در آزمون ورودی (اکثر رشته ها آزمون ورودی ندارند.) آخرین مرحله برای اپلای کارشناسی به ایتالیا، گرفتن وقت از سفارت برای مصاحبه و دریافت ویزا است. برای دریافت ویزا از ایتالیا شما نیازمند مدارک زبان، فرم پیش ثبت نام، مدارک عمومی درخواست ویزا و تمکن مالی هستید.

مهلت ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

1-    مقطع کارشناسی و رشته‌های پزشکی -دندانپزشکی– داروسازی

 اخذ پذیرش در مقطع لیسانس یا ثبت‌نام جهت شرکت در ازمون‌های رشته‌های مرتبط با گروه‌های پزشکی و داروسازی دانشگاههای ایتالیا تنها یکبار در هر سال تحصیلی است و شروع کلاسها در ماه سپتامبر-اکتبر (شهریور-مهرماه)و به صورت زیر می باشد:

– شروع بازه زمانی اخذ پذیرش ازاول ژانویه(دی ماه ) تا نهایتا اواخر ماه ژوین(خرداد ماه) هرسال

– شروع بازه زمانی تشکیل پرونده ویزا از اوایل ماه مارچ (فروردین ماه) تا اوایل ماه جولای(تیرماه) هرسال

2-    مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد)

پذیرش عمده دانشگاه‌های ایتالیا جهت مقطع فوق لیسانس در اکثر رشته‌ها جهت شروع کلاس‌ها در ترم پاییز می‌باشد. توجه نمایید که  تعداد عناوین بسیار کمی از رشته‌های تحصیلی(صرفا مهندسی و مدیریتی) و البته با ظرفیت محدود در مقطع فوق لیسانس جهت ترم بهار قابل اقدام می‌باشد.

ترم پاییز:

– شروع بازه زمانی اخذ پذیرش ازاول اکتبر(مهر ماه ) تا نهایتا اواخر ماه ژوین(خرداد ماه) هرسال

– شروع بازه زمانی تشکیل پرونده ویزا از اوایل ماه مارچ (فروردین ماه) تا اوایل ماه جولای(تیرماه) هرسال

ترم بهار:

– شروع بازه زمانی اخذ پذیرش ازاول ژوین(خرداد ماه ) تا نهایتا اواخر ماه سپتامبر(شهریور ماه) هرسال

– شروع بازه زمانی تشکیل پرونده ویزا از اوایل ماه اکتبر (مهر ماه) تا اواخر ماه دسامبر(اواسط اذرماه) هرسال

3-    مقطع دکترا

– شروع بازه زمانی اخذ پذیرش ازاول فوریه(بهمن ماه ) تا نهایتا اواخر ماه نوامبر(ابانماه) هرسال

– شروع بازه زمانی تشکیل پرونده ویزا از اوایل ماه اکتبر (مهر ماه) تا اواخر ماه دسامبر(اواسط اذرماه) هرسال

تحصیل کارشناسی در ایتالیا به چه کسانی پیشنهاد میشود؟

تحصیل فوق‌لیسانس در ایتالیا برای چند دسته از افراد میتواند گزینه بسیار مناسبی باشد:

  1. اگر از تحصیل رشته خود در ایران رضایت ندارید.
  2. افرادی که معدل پایینی در مقطع لیسانس دارند و نمیتوانند برای ارشد اقدام بکنند.
  3. کسانی که دچار گپ تحصیلی شده‌اند و اکثر کشورها به آنها ویزای تحصیلی نمیدهد.
  4. اگر به دنبال دریافت بورسیه و تحصیل رایگان هستید.

 

اگر شما نیز جزو این 4 دسته هستید تقریبا میتوان گفت ایتالیا بهترین کشوری است که میتوانید برای مهاجرت خود انتخاب کنید. سایر کشورهای اروپایی شرایط بسیار سخت تری دارند و معمولا در مقطع لیسانس بورسیه به دانشجوها نمیدهند. بورسیه تحصیلی ایتالیا، علاوه بر اینکه سبب میشود از پرداخت شهریه معاف شوید، هزینه‌های زندگی و خوابگاه را  نیز کاور میکند.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا چه مزایایی دارد؟

تحصیل کارشناسی در ایتالیا بصورت تضمینی

رنک علمی بینظیر دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا دانشگاه‌هایی با رنک علمی بسیار ممتاز دارد که در رتبه بندی QS و Times جزو برترین دانشگاه‌های دنیا طبقه بندی میشود. دانشگاه بولونیا یکی از دانشگاه‌های قدمی و رتبه برتر ایتالیا است که اکثر دانشجوها برای تحصیل این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب میکنند. همچنین دانشگاه میلان و ساپینزا رم نیز از دیگر دانشگاه‌های ممتاز این کشور هستند که هرساله تعداد زیادی از دانشجوها را به خود جذب میکنند.

امکان دریافت بورسیه و تحصیل رایگان

 امکان دریافت بورسیه و تحصیل رایگان نه تنها در مقطع کارشناسی بلکه در تمام مقاطع دیگر برای دانشجویان فراهم است. اگر قصد اپلای به ایتالیا را دارید نگران هزینه‌ها نباشید. با ارائه مدارک لازم به سفارت میتوانید تا سقف 5200 یورو از بورسیه برخوردار شوید. علاوه بر دریافت بورسیه، میتوانید از تخفیف شهریه و کارت غذا نیز برخوردار شوید. ایتالیا تقریبا تنها کشور اروپایی است که تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در آن همراه با دریافت بورسیه است. سایر کشورها یا باید به زبان کشور مقصد تحصیل کنید یا شهریه بسیار زیادی را به دانشگاه پرداخت نمایید.

نداشتن شرط سنی

برای افرادی که قصد تحصیل کارشناسی در ایتالیا را دارند و نگران سن هستند، خبر خوب این است که دانشگاه‌های ایتالیا شرط سنی ندارند. شما با ارائه مدارک لازم و شرکت در آزمون ورودی میتوانید به تحصیل رشته مورد علاقه خود در ایتالیا بپردازید.

فراهم بودن شغل پس از تحصیل و اعتبار مدرک پس از فارغ التحصیلی

پس از دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه های ایتالیا به دلیل اعتبار بسیار خوبی که دانشگاه‌های ایتالیا در دنیا دارند میتوانید برای مقاطع بالاتر از دانشگاه‌های دیگر دنیا نیز پذیرش بگیرید. همچنین از آنجایی که ایتالیا جزو اتحادیه اروپاست، با گرفتن مدرک از دانشگاه‌های ایتالیا، پروسه معادل‌سازی و گرفتن اجازه کار در اتحادیه اروپا برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود.

اجازه کار نیمه وقت با ویزای دانشجویی

پیدا کردن شغل نیمه وقت و اجازه کار حین تحصیل کارشناسی در ایتالیا یکی دیگر از مزایای تحصیل در ایتالیا است. در برخی کشورها همراه با ویزای تحصیلی به شما اجازه کار داده نمیشود درحالیکه در ایتالیا، با ویزای تحصیلی 20 ساعت در هفته اجازه کار به دانشجوها داده میشود. این یعنی شما علاوه بر دریافت بورسیه و پرداخت نکردن شهریه میتوانید با کار کردن مقداری نیز پس از انداز کنید و کاملا هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهید.

گرفتن اقامت دائم پس از تحصیل

پس از تحصیل کارشناسی در ایتالیا یا مقاطع دیگر میتوانید با اخذ شرایط نسبت به دریافت شهروندی و اقامت دائم در این کشور اقدام نمایید. این موضوع یکی از فرصت‌های استثنایی است که در برخی کشورها به شما این اجازه داده نمیشود در حالیکه پس از تحصیل در ایتالیا میتوانید نسبت به تابعیت این کشور اقدام کنید و برای کار و زندگی در همان‌جا مستقر شوید.

فرهنگ غنی و مردمان خون گرم

تحصیل در ایتالیا یکی از دلچسب‌ترین تجربه‌ها برای دانشجوهای ایرانی است. دلیل این امر بیشتر به دلیل مشابهت‌های فرهنگی، قدمت تاریخی و مردم خون‌گرمی است که در این کشور زندگی میکنند. مهاجرت به برخی از کشورها به دلیل تفاوت فرهنگی بسیار زیاد با ایران و آسیای شرقی، برای دانشجوها بسیار طاقت فرسا است. درحالیکه ایتالیا به هیچ وجه چنین حس و احساسی را به دانشجوهای ایرانی منتقل نمیکند.

زبان تحصیل به انگلیسی

یکی از دشواری‌های مهاجرت زبان تحصیل در کشور مقصد است. برخی کشورها زبان بسیار سختی برای یادگیری دارند. همچنین در مقطع کارشناسی بسیاری از کشورها، کورس‌ها را به زبان انگلیسی ارائه نمیدهند. تحصیل کارشناسی در ایتالیا به زبان انگلیسی فراهم است و یادگیری زبان ایتالیایی نیز نسبت به سایر زبان‌ها بسیار راحت‌تر است.

چگونه برای مقطع کارشناسی از ایتالیا بورسیه بگیریم؟

تحصیل کارشناسی در ایتالیا با بورسیه استانی

بورسیه در ایتالیا در دو نوع علمی و استانی به دانشجوها ارائه میشود. بورسیه استانی ایتالیا بر اساس درآمد خانواده دانشجو وشرایط مالی سرپرست خانواده به دانشجو تعلق میگیرد. بنابراین تقریبا تمامی افرادی که از ایران برای تحصیل کارشناسی به ایتالیا مهاجرت میکنند واجد شرایط دریافت بورسیه استانی هستند اما حتما مدارک مالی را باید دقیق و به موقع تحویل دهند.

تفاوت بورسیه استانی و علمی برای مقطع کارشناسی

بورسیه استانی که توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می‌شود به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کشور خود دارای درامد بالایی نیستند و توانایی پرداخت شهریه یا زندگی در ایتالیا را ندارند. این بورسیه با بورسیه علمی متفاوت است و نیاز به رزومه علمی قوی یا داشتن مقالات ISI ندارد.

مبلغ بورسیه استانی برای مقطع کارشناسی

مبلغ رایج بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو وجه نقد به علاوه ۷۰% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد است. شهریه دانشجویان با توجه به عدد ایزه در این بورسیه به طور کامل حذف خواهد شد و دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نمی‌کنند. در برخی شهر‌ها در صورتی که به دانشجو خوابگاه تعلق بگیرد هزینه خوابگاه به طور خودکار از مبلغ بورسیه کم شده و مبلغ ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو به دانشجو پرداخت می گردد. این مبلغ کاملا هزینه‌های زندگی را در ایتالیا پوشش میدهد.

زمان درخواست بورسیه استانی

شروع بازه زمانی اقدام برای اخذ بورسیه از اوایل ماه می(اردیبهشت ماه ) تا نهایتا اواخر ماه سپتامبر (شهریورماه) است.

کلام آخر

اپلای کارشناسی به ایتالیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که به دنبال گرفتن مدرک معتبر یا لیسانس مجدد هستند. بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیایی به زبان انگلیسی ارائه میشوند و امکان دریافت بورسیه برای شما فراهم است. همچنین اکثر رشته‌ها آزمون ورودی ندارند و درصورت وجود آزمون، رقابت به نسبت سایر کشورها و حتی خود ایران بسیار کمتر است. تحصیل کارشناسی در ایتالیا رایگان است و فرصت های بیشماری را در مقابل دانشجویان پس از تحصیل قرار میدهد. درصورت داشتن هرگونه سوال و اپلای کافی است با مشاورین ما در ارتباط باشید.