تحصیل رایگان در ایتالیا سال 2022

تحصیل رایگان در ایتالیا سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

در بین دیگر کشورهای اروپایی، ایتالیا به‌عنوان به‌صرفه‌ترین مقصد مهاجرت تحصیلی به‌حساب میاد، چرا که با وجود فراهم‌سازی امکان تحصیل رایگان در کنار اهدای بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان خارجی، شرایط ایده‌آلی و برای تحصیل و زندگی دانشجویان در خارج از کشور تشکیل میده.

دانشجویان بین‌الملل می‌تونن به صورت رایگان در برترین دانشگاه‌های ایتالیا مثل دانشگاه پادووا، بلونیا، ساپینزای رم و بسیاری دیگر تحصیل کنن. در حقیقت ایتالیا یکی از بهترین کشورهای اروپایی است، برای افرادی که رویای تحصیل در خارج از کشور و دارن، اما به‌دلیل هزینه‌های بالای تحصیل از اون صرف‎نظر می‌کنن.

دانشگاه‌های ایتالیا در کنار تمرکز بر استانداردهای بالای تحصیل، روی توسعه و تحقیقات نیز تمرکز دارن و روی پیشرفت دو بخش عملی و تئوری در تمام رشته‌ها کار می‌کنن. هر سال بیش از 30000 دانشجوی بین‌الملل برای تحصیل رایگان در ایتالیا درخواست ثبت می‌کنن تا در نهایت بعد از اخذ پذیرش، تحصیل و دانشگاه‌های این کشور شروع کنن. بنابراین در این مطلب تصمیم داریم به بیان اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل رایگان در ایتالیا بپردازیم، پس تا انتهای مطلب همراه کاکتوس ویزا باشین.

همچنین می‌تونین بعد از خوندن این مطلب با مطالعه مطالب تحصیل کارشناسی ایتالیا، تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا و تحصیل دکترا در ایتالیا در خصوص شرایط و راهنمای تحصیل در خصوص هر کدام از مقاطع تحصیلی در ایتالیا اطلاعات به‌دست بیارین.

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای تمام رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف در ایتالیا امکان‌پذیره و این در کنار تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی از مزیت‌های عالی مهاجرت تحصیلی ایتالیا به‌حساب میاد.

شما می‌تونین در یک کشور اروپایی به زبان انگلیسی در رشته مدنظرتون تحصیل کنین و لزومی به یادگیری حتمی زبان ایتالیایی وجود نداره. چون برای مثال برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در بیشتر موارد به دانش زبان آلمانی نیازه و بدون اخذ مدرک زبان آلمانی احتمال دریافت پذیرش تحصیلی بسیار به‌ندرت اتفاق میفته.

از طرفی امکان تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی وجود داره، یعنی در واقع در کنار این که می‌تونین به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنین، بورسیه بهتون تعلق می‌گیره و می‌تونین رایگان تحصیل کنین.

این که می‌تونین از کشور ایتالیا با زبان انگلیسی پذیرش دریافت کنین، یک مزیت عالی به حساب میاد. بسیاری از متقاضیان از این مزیت به صورت هدفمند استفاده می‌کنن، به این صورت که برخی از متقاضیان با هدف تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برنامه‌ریزی می‌کنن و از اون جایی که مدارک لازم برای ثبت درخواست در دانشگاه‌های ایتالیا با این دو دانشگاه اشتراک‌های زیادی داره، معمولا ایتالیا و به‌عنوان پلن دوم انتخاب می‌کنن.

این که اشاره می‌کنیم تحصیل رایگان در ایتالیا به این معنا نیست که دانشگاه‌های ایتالیا شهریه ندارن، بلکه به‌دلیل این که تقریبا به 90 درصد دانشجویان ایرانی بورسیه تعلق می‌گیره، دیگه نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نیست.

در حقیقت بورسیه استانی ایتالیا که یک بورسیه 5200 یورویی است، به بیشتر دانشجویان ایرانی تعلق می‌گیره. برای اهدای این بورسیه معیارهایی مثل حقوق و درآمد سرپرست شما اهمیت داره و با توجه به ارزش پول ایران، بیشتر دانشجویان ایرانی می‌تونن این بورسیه و دریافت کنن و از مزیت تحصیل رایگان در ایتالیا بهره ببرن.

در بیشتر دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی آن هم در رشته‌های مختلف وجود داره، اما بازهم برای این که بتونین اطلاعات بیشتری در خصوص زبان تحصیل در رشته موردنظر به‌دست بیارین، لازمه که از طریق سایت اصلی دانشگاه برای دسترسی به اطلاعات بیشتر اقدام کنین.

برای این که بتونین فرصت تحصیل به زبان انگلیسی و در ایتالیا به‌دست بیارین و از طرفی موفق به اخذ بورسیه استانی ایتالیا بشین، می‌تونین از تیم کاکتوس ویزا کمک بگیرین، این تیم تا به حال پرونده‌های موفوق زیادی در زمینه مهاجرت تحصیلی ایتالیا داشته و می‌تونه در این پروسه به شما کمک کنه. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات ارائه شده توسط این تیم می‌تونین صفحه خدمات ما و مطالعه کنین.

تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان

همین ابتدا بهتره بدونین که اگر برای آماده‌سازی مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی زمان کافی در اختیار دارین، بهتره که مدرک زبان و آماده کنین، چون با در دست داشتن مدرک زبان خیلی در پروسه مهاجرت تحصیلی از دیگر رقیب‌ها جلوتر هستین. دانش زبان کافی در این مسیر میتونه خیلی کمک‌کننده باشه.

همون‌طور که می‌دونین پروسه اخذ پذیرش تحصیلی با پروسه اخذ ویزای تحصیلی متفاوته. بعضی از دانشگاه‌ها از متقاضیان در هنگام ثبت درخواست، مدرک زبان نمیخان اما این شرط و برای دانشجو در نظر می‌گیرن که برای ثبت‌نام مدرک زبان به‌همراه داشته باشن. معمولا دانشگاه‌های ایتالیا از متقاضیان آیلتس 5.5 میخان، اما دقت داشته باشین که سفارت از متقاضی آیلتس 6 میخاد، بنابراین برای اخذ مدرک زبان با آیلتس 6 برنامه‌‌ریزی کنین.

در شرایط کرونا، دانشگاه‌های ایتالیا متقاضیان و برای مدرک زبان اذیت نمی‌کرد، اما سفارت از متقاضیان مدرک زبان می‌خواست، یکی از مدرک‌های زبان مناسب برای اون شرایط، دولینگو بود و حداقل نمره 90 قابل قبول بود. فقط دقت داشته باشین باید بررسی کنین که ببینین دولینگو در سال موردنظر موردتایید سفارت هست یا خیر. البته یک مساله‌ای وجود داره که بد نیست بدونین، مدرک زبان دولینگو و دانشگاه‌های ایتالیا قبول ندارن.

اما در شرایط فعلی، آیا امکان اخذ پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان وجود داره یا خیر؟ پاسخ به این سوال میتونه هم بله باشه و هم خیر. در حالت کلی بهتره با مدرک زبان برای دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنین، اما برای بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا امکان اپلای وجود داره، دقت باشین تنها بدون مدرک زبان می‌تونین برای بعضی از دانشگاه‌ها درخواست ثبت کنین، اما برای ثبت‌نام به مدرک زبان نیاز دارین.

برای مثال فرض کنین که ددلاین اپلای برای دانشگاه‌های ایتالیا در ماه‌های اردیبهشت یا خرداد است و ددلاین آخرین زمانیه که می‌تونین مدارک و برای دانشگاه‌های مدنظر و خود ارسال کنین. حالا بعضی از دانشگاه‌ها مثل ساپینزا رم اجازه میدن که بدون در دست داشتن مدرک زبان درخواست و ثبت کنین.

فقط این موضوع و مدنظر قرار بدین که اگر قراره مدرک زبان ارائه ندین، حتما ابتدا از طریق ایمیل با دانشگاه مکاتبه کنین و این مورد و ازشون بپرسین که می‌تونین بدون ارائه مدرک زبان درخواست ثبت کنین و تنها بعد از گرفتن تاییدیه از این مورد مطمئن بشین. البته تو ایمیل به این مورد اشاره کنین که مدرک زبان و هنگام ثبت‌نام برای دانشگاه ارائه میدین.

حالا برای این که پیدا کنین چه دانشگاه‌هایی به مدرک زبان برای اپلای نیاز ندارین، می‌تونین از سایت Universitaly.it اقدام کنین و بعد از ورود به بخش search courses اطلاعات بیشتر مربوط به رشته و دانشگاه موردنظر و به‌دست بیارین. حال اگر در اطلاعات مربوط به دانشگاه مورد نظر، خیلی تاکید زیادی به مدرک زبان ندارن، می‌تونین ایمیل بزنین و از این مورد اطمینان پیدا کنین.

اما در نهایت باز هم برای سفارت به مدرک زبان احتیاج دارین و هیچ راهی وجود نداره که بتونین در شرایط فعلی این مدرک و ارائه ندین، پس اگر در حال حاضر برای تحصیل رایگان در ایتالیا برنامه دارین، برای آمادگی برای شرکت در آزمون زبان و کسب نمره قبولی در یکی از آزمون‌های زبان آیلتس یا تافل برنامه‌ریزی کنین.

تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

همون‌طور که می‌دونین امکان تحصیل رایگان در ایتالیا با وجود بورسیه‌های تحصیلی امکا‌ن‌پذیر است و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور برای تسهیل شرایط دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی، این بورسیه‌ها و در اختیار متقاضیان قرار میدن، اما چه شرایطی برای تحصیل رایگان در ایتالیا وجود داره؟ در ادامه قصد داریم مراحل لازم برای امکان تحصیل به صورت رایگان در این کشور و توضیح بدیم.

برای این که بتونین بورسیه تحصیلی ایتالیا و دریافت کنین و از امکان تحصیل رایگان در این کشور بهره ببرین، لازمه که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشین و مدارک و طبق موارد خواسته شده آماده کنین. در این کشور چند نوع بورسیه وجود داره، بورسیه استانی و بورسیه تحصیلی از دو نوع محبوب بورسیه‌های ایتالیا به‌حساب میاد.

بورسیه علمی به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد، اما بورسیه استانی به‌نوعی کمک هزینه تحصیلی است و به 90 درصد دانشجویان ایرانی تعلق می‌گیرد. از طرفی در بیشتر کشورهای شرایط به‌صورتی است که بورسیه‌های تحصیلی بیشتر در اختیار دانشجویان مقطع ارشد و دکترا تعلق می‌گیره و دانشجویان مقطع کارشناسی شانس زیادی برای دریافت بورسیه دراختیار ندارن. در حالی که برای تمام متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود داره.

البته دقت داشته باشین همون‌طور که گفتیم امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای بیشتر دانشجویان وجود داره، اما مهم‌تر از اخذ بورسیه این هست که بتونین بورسیه تحصیلی و نگه دارین، در حقیقت دولت ایتالیا به شرطی این بورسیه و به دانشجو میده که دانشجو هر سال تعداد معینی واحد درسی و پاس کنه، در غیر این صورت بورسیه به دانشجو تعلق نمی‌گیره.

برای ثبت درخواست برای اخذ بورسیه استانی از اوایل ماه می تا حداکثر اواخر ماه سپتامبر وقت دارین و لازمه که مدارک لازم از جمله فیش حقوقی سرپرست خانواده، اجاره نامه یا سند خانه به نام سرپرست خانواده، ترجمه رسمی شناسنامه دانشجو و سرپرست و گواهی معادل یورویی از بانک مرکزی و ارائه بدین. البته استان‌های مختلف در ایتالیا شرایط مختلفی و برای متقاضیان درنظر می‌گیرن و لازمه که در خصوص هر استان اطلاعات به‌روزی داشته باشین.

از اون جایی که متقاضیان از شرایط هر استانی اطلاع ندارن، بهتره که از یک تیم کمک بگیرن، تیمی که در این حوزه‌های اطلاعات کامل و به‌روزی داره و می‌تونه خیلی اصولی متقاضیان تحصیل رایگان در ایتالیا و راهنمایی کنه. تیم کاکتوس ویزا با چندین سال تجربه و تخصص در حیطه مهاجرت تحصیلی ایتالیا، می‌تونه متقاضیان و در این زمینه راهنمایی کنه و شرایط و به مراتب برای متقاضیان تسهیل کنه.

مبلغ بورسیه استانی 5200 یورو است و در کنار در نظر گرفتن این مبلغ برای متقاضیان تخفیف برای استفاده از خدمات خوابگاه، سلف دانشگاه و حمل و نقل نیز در اختیار دانشجوها قرار می‌گیره. از طرفی دانشجوها دیگه لازم نیست شهریه پرداخت کنن و برای افرادی که به‌دنبال دریافت خوابگاه هستن، هزینه خوابگاه از بورسیه کم میشه و نهایتا مبلغ 2500 الی 3000 یورو به حساب دانشجو پرداخت میشه و با این هزینه میشه از پس هزینه‌های زندگی در ایتالیا براومد، البته دانشجوها می‌تونن در حین تحصیل 20 ساعت در هفته کار کنن و با حقوقی که از کار به‌دست میارن در کنار مبلغ بورسیه تحصیل، زندگی دانشجویی بسیار خوبی در ایتالیا داشته باشن.

بورسیه تحصیلی ایتالیا سال 2022

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

برای افرادی که عاشق تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هستن، بدون شک ایتالیا یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی به‌شمار میاد. در کشور ایتالیا امکان تحصیل در رشته پزشکی به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود داره. این که بتونین در قلب اروپا در رشته پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل کنین، یک مزیت بسیار عالی به‌حساب میاد و لازم نیست برای یادگیری زبان ایتالیایی وقت بگذرونین.

در حالت کلی فارغ از رشته و تحصیلات مقطع قبلی می‌تونین برای تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کنین. برای مثال امکان داره در ایران چندین بار کنکور دادین و به هر دلیل موفق نشدین رتبه قابل قبول و برای تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به‌دست بیارین. در این شرایط امکان داره تحصیل و در رشته‌ای که خیلی مطابق میلتون نیست، ادامه بدین و بعد از فارغ‌التحصیلی به‌دنبال تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی باشین، در این شرایط بدون شک ایتالیا یک مقصد عالی است.

در حالت کلی می‌دونین که تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف به‌طور معمول بیشترین شهریه‌ها و به خودش اختصاص میده و در ایتالیا نیز این شرایط برقراره، اما همان‌طور که گفتیم امکان تحصیل رایگان در ایتالیا از مزیت‌های این کشور به‌حساب میاد و این تحصیل رایگان حتی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به‌دلیل امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی وجود داره.

در حقیقت به این صورته که می‌تونین در ایتالیا در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به‌صورت رایگان تحصیل کنین و با وجود دریافت بورسیه تحصیلی و امکان کار در حین تحصیل، بخش زیادی از هزینه‌های زندگی در ایتالیا تامین کنین.

در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان‌پذیره، متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها باید ابتدا در آزمون ورودی نمره قابل قبول و به‌دست بیارن تا بعد بتونن برای ثبت‌نام در دانشگاه اقدام کنن.

آزمون آیمت برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی است و این آزمون در مرکزهای مختلفی در دنیا برگزار میشه و ترکیه از محبوب‌ترین مراکز آزمون برای ایرانی‌ها است. اما متقاضیانی که به‌دنبال تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی هستن باید در آزمون آلفا شرکت کنن و این آزمون تنها در کشور ایتالیا برگزار میشه و لازمه که متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا و دریافت کنن و بعد از آزمون در صورت قبولی در آزمون در دانشگاه موردنظر خود ثبت‌نام کنن.

برای این که بتونین فرصت تحصیل در دانشگاه‌‌های ایتالیا برای رشته پزشکی و به‌دست بیارین، کافیه که دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام قدیم یا دیپلم نظام جدید و در اختیار داشته باشین و می‌تونین با دیپلم تجربی، ریاضی و انسانی برای تحصیل رایگان در ایتالیا در رشته پزشکی اقدام کنین.

خیلی از افراد این تصور و دارن که تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا فقط با زبان ایتالیایی قابل انجام است، در صورتی که اینطور نیست و در دانشگاه سیه‌نا ایتالیا دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه میشه. دانشگاه سیه‌نا به‌طور معمول هر سال به 12 نفر در رشته دندانپزشکی پذیرش میده و از این تعداد 4 نفر سهیه مارکوپولو هستن. مارکوپولو در حقیقت یک توافق بین چین و ایتالیا است و به‌نوعی برنامه تبادل دانشجوها است و معمولا این تعداد نیز با دانشجوهای چینی پر نمیشه و به دانشجوهای خارجی تعلق می‌گیره.

موضوع دیگری که باید مدنظر قرار بدین این هست که برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی معدل خیلی مطرح نیست و در واقع معدل‌ 12.7 به بالا قابل قبوله. البته دقت داشته باشین برای افرادی که به‌دنبال دریافت بورسیه تحصیلی 5200 یورویی هستن، اگر از دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه پاویا، میلان و پادووا پذیرش دریافت کنن، برای این سه دانشگاه معدل پیش‌دانشگاهی مهمه تا بهتون بورسیه تعلق بگیره.

در حالت کلی برای این که بتونین فرصت تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و از دانشگاه‌های ایتالیا کسب کنین، باید برای آماده‌سازی مدارک زیر اقدام کنین:

  • ترجمه و اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام قدیم یا مدرک دیپلم نظام جدید
  • ترجمه معتبر و اصل ریزنمرات چهارساله دبیرستان
  • آیلتس 6 یا B2 ایتالیایی

امکان تحصیل رایگان در ایتالیا آن هم در رشته‌های محبوب پزشکی و دندانپزشکی فرصت بی‌نظیریه و اگر به‌دنبال تحصیل در این رشته‌ها هستین، حتما ایتالیا یکی از گزینه‌های انتخابی‌تون باشه. بدون شک پروسه مهاجرت تحصیلی از پیچیدگی‌های خاص خودش برخورداره و اگر در این مسیر تیمی در کنارتون باشه که سابقه زیادی در این راه داره و از تمام ریزه‌کاری‌های اطلاع داره، می‌تونه بسیار کمک‌کننده باشه. تیم کاکتوس ویزا در پروسه دریافت پذیرش تحصیلی، بورسیه تحصیلی و ویزای تحصیلی ایتالیا در رشته‌ دلخواه به شما کمک میکنه، کافیه از طریق فرم ارتباط با ما برای تماس با این تیم ارتباط برقرار کنین.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

تحصیل رایگان داروسازی در ایتالیا

داروسازی ایتالیا یک دوره پیوسته است و 5 سال طول می‌کشه، در طول تحصیل دانشجویان با آموزش دروس به صورت تئوری و عملی در محیط استاندارد و بین‌الملل آموزش‌های لازم و دریافت می‌کنن تا در نهایت پایه علمی قوی برای فعالیت در حوزه سلامت در اختیار داشته باشن.

با تحصیل داروسازی در ایتالیا در کنار این که از فرصت تحصیل رایگان در ایتالیا بهره می‌برین، می‌تونین از علم و تخصص کارشناس‌های مشهور جهان در حیطه بین‌الملل استفاده کنین و با استاندارهای جانی در حرفه داروسازی بیشتر آشنا بشین. از طرفی با فرصت‌های تجاری مختلفی در زنجیره تامین محصولات دارویی و بهداشتی آشنا بشین.

دانشگاه تورورگاتا رم، بولونیا، میلان، ساپینزا رم، میلان، میلان بیکوکا، پاویا، ناپل لوئیجی، ناپل فدریکو دوم، تورین، پیزا، مسینا و باری برای تحصیل داروسازی در ایتالیا گزینه‌های بسیار مناسبی به‌شمار می‌رن. امکان تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی در ایتالیا و دارن باید در آزمون تولک شرکت کنن و نمره قابل قبول و به‌دست بیارن. زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و منطق از موارد امتحانی آزمون تولک است.

تحصیل رایگان داروسازی در ایتالیا سال 2022

سخن نهایی

همون‌طور که می‌دونین ایتالیا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به‌حساب میاد، چرا که امکان تحصیل رایگان در ایتالیا برای دانشجویان بین‌الملل فراهمه، به‌طوری که متقاضیان زیادی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی به ایتالیا مهاجرت می‌کنن و از دانش اساتید برجسته و امکانات پیشرفته در دانشگاه‌های برتر این کشور بهره می‌برن.

برای اخذ فرصت تحصیل رایگان در ایتالیا باید مدارک لازم و برای دانشگاه‌ها در ددلاین عنوان شده ارائه بدین و بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مدنظر خود برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنین، حالا اگر تیمی در کنار شما قرار داشته باشه که تمام کارها اعم از اخذ پذیرش تحصیلی، بورسیه تحصیلی و ویزای تحصیلی و براتون انجام بده، شرایط بسیار عالی میشه. در چنین شرایطی شما می‌تونین روی اخذ مدرک زبان و آمادگی برای شرکت در آزمون‌های ورودی وقت بزارین. تیم کاکتوس ویزا همراه شما است و می‌تونین از خدمات حرفه‌ای و مطمئن این تیم استفاده کنین و هر چه زودتر به آرزوی تحصیل در خارج از کشور دست پیدا کنین.