تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا 2022

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

موضوعات مهم این مقاله

آیا قصد دارید در مقطع ارشد به کانادا مهاجرت کنید و می‌خواهید در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا اطلاعات بیشتری به‌دست آورید؟ دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به‌دنبال اخذ پذیرش تحصیلی از کشور کانادا هستند، چرا که این کشور با ارائه برترین دوره‌های آموزشی در کنار هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه شرایط عالی را برای دانشجویان بین‌الملل فراهم می‌کند.

با کسب فرصت تحصیل در کانادا می‌توانید علاوه بر ارتقا سطح دانش در رشته تحصیلی خود، بهترین آینده کاری را برای خود رقم بزنید، چون همان‌طور که می‌دانید دانشگاه‌های کانادا در کل دنیا شناخته‌شده هستند.

ما در این مطلب قصد داریم به‌ارائه توضیحات کامل در خصوص مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس، هزینه‌های زندگی و شرایط کار بپردازیم، بنابراین تا انتها همراه کاکتوس باشید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

چرا تحصیل در کانادا؟

در کشور کانادا بیش از 90 موسسه آموزشی و دانشگاه وجود دارد، به‌طوری که در هر زمینه تحصیلی در مقطع ارشد انتخاب‌های زیادی پیش روی دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا مدارک تحصیلی شناخته‌شده‌ای در سطح جهان در هر یک از رشته‌های تحصیلی پزشکی، سیاست، تکنولوژی، تجارت و رسانه ارائه می‌دهند.

بیایید به دلایل اصلی نگاهی بیاندازیم که چرا کانادا مقصد مناسبی برای اخذ پذیرش تحصیلی به‌شمار می‌رود و می‌تواند شما را به هدف تحصیلی و کاری‌تان در آینده نزدیک‌تر کند.

 • دانشگاه‌های برتر در جهان: طبق رنکینگ QS، هفت دانشگاه در کشور کانادا در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرند.
 • فرصت‌های تحصیلی بی‌شمار: کشور کانادا زمینه‌ تحصیل در رشته‌‌های زیادی مانند پزشکی، فناوری اطلاعات، مهندسی، امور مالی، مدیریت، مدیریت بازرگانی، معماری، پرستاری و هنر را برای متقاضیان فراهم می‌کند.
 • هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه: هزینه تحصیل در کانادا در بین دیگر کشورهای انگلیسی زبان کمترین مقدار را به خود اختصاص می‌دهد. به‌طوری که هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا به‌مراتب کمتر از آمریکا و استرالیا است.
 • بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی: دانشگاه‌ها برای متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بورسیه‌های تحصیلی زیادی را در نظر می‌گیرند. بعضی از بورسیه‌ها تمام هزینه زندگی و تحصیل دانشجو را پوشش می‌دهند.
 • فرصت‌های شغلی: تقریبا از مارس 2019، 1.8 میلیون شغل جدید برای فارغ التحصیلان دانشگاه به‌وجود آمد، از این رو دانشجویان لازم نیست از بابت موقعیت شغلی در کانادا نگران باشند و می‌توانند برای دریافت ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنند.
 • امکان اخد اقامت دائم: دانشجویان می‌توانند بعد از تمام شدن دوران تحصیل با دریافت مجوز کار و طی شدن مدت زمان لازم، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.
 • امکان کار حین تحصیل: دانشجویان بین‌الملل می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره وقت کار کنند و برای هر ساعت دستمزد ۱۰.۲۵ تا ۱۵ دلار دریافت می‌کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دانشگاه‌های برتر در کانادا در مقطع فوق لیسانس

دانشگاه‌های کشور کانادا دوره‌های تحصیلی زیادی را برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ارائه می‌دهند. در ادامه به معرفی دانشگاه‌های برتر در این کشور می‌پردازیم، در نتیجه هنگام بررسی به این گزینه‌ها نیز توجه داشته باشید.

نام دانشگاه رتبه‌بندی QS در سال 2022
دانشگاه تورنتو 26
دانشگاه مک‌گیل 27
دانشگاه بریتیش کلمبیا 46
دانشگاه مونترال 111
دانشگاه آلبرتا 126
دانشگاه مک مستر 140
دانشگاه واترلو 149
دانشگاه وسترن انتاریو 170

انواع کارشناسی ارشد در کانادا

از آن جایی که حوزه‌های مربوط به کارشناسی ارشد از تنوع قابل قبولی برخوردار است. دانشجویان می‌توانند دوره متناسب با تخصص خود را پیدا کنند. چند نمونه از انواع محبوب دوره‌های ارشد در کانادا را در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • کارشناسی ارشد هنر (MA)
 • کارشناسی ارشد علوم (MSc)
 • کارشناسی ارشد هنرهای تجسمی (MFA)
 • کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)
 • کارشناسی ارشد تکنولوژی (MTech)
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)
 • دوره یک ساله کارشناسی ارشد در کانادا

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

به‌دلیل تعداد کم پذیرش تحصیل در مقایسه با تعداد متقاضیان همیشه برای اخذ پذیرش رقابت وجود دارد. شروع سال تحصیلی در کانادا در ماه سپتامبر است، البته امکان دارد بعضی از دانشگاه‌ها تاریخ دیگری را برای شروع سال تحصیلی در نظر بگیرند. به‌طوری کلی، همیشه دانشجویان بین‌الملل برای اپلای باید سریع‌تر اقدام کنند و درخواست خود را تا ماه ژانویه برای دانشگاه مدنظر خود ارسال کنند.

شرایط لازم برای اخذ پذیرش در مقطع ارشد در کانادا

برای واجد شرایط بودن برای اپلای در مقطع فوق لیسانس، متقاضی باید:

 • دارای حداقل معدل 4.0/3.0 یا ارائه مدرک لیسانس در رشته تحصیلی مرتبط با پذیرش
 • متناسب با دوره انتحابی، ارائه نمرات آزمون GMATیا GRE (حداقل نمره GMAT: 150/ حداقل نمره GRE در بخش واژگان 140 و در بخش نوشتاری 150)
 • متقاضیان از کشورهای غیرانگلیسی زبان باید مدرک تافل، آیلتس یا دیگر آزمون‌های معادل را ارائه دهند.
 • تعداد بسیار کمی از رشته‌های کارشناسی ارشد (مانند کسب‌وکار/ مدیریت) به 1 تا 3 سال تجربه کاری در رزومه نیاز دارند.

درست است که تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به زبان انگلیسی است، اما متقاضیان برای بعضی از دانشگاه‌ها باید مدرک زبان فرانسه را نیز ارائه دهند. برای مثال دانشگاه‌های شهر کبک برای اثبات مهارت زبان فرانسه از متقاضیان مدرک TEF یا DELF می‌خواهند.

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

متقاضیان از کشورهای غیرانگلیسی زبان باید مدرکی مبتنی بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهند. حداقل نمره لازم از آزمون زبان، بسته به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است، با این حال نمره قابل قبول مدرک زبان برترین دانشگاه‌های کانادا به شرح زیر است:

 • تافل (iBT): +90
 • آیلتس: 6.5-7.0

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا - آزمون زبان

مدارک لازم برای اپلای در مقطع فوق لیسانس در کانادا

برای اخذ پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا باید مدارک زیر را برای ثبت درخواست آماده کنید:

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از دانشگاه
 • مدرک لیسانس و ترجمه ریزنمرات دروس دوره تحصیلی لیسانس
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • نمرات مربوط به آزمون‌ها برای تحصیل در کانادا (نمرات GMAT/GRE و نمره آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه)
 • کپی پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که هزینه تحصیل در مقطع ارشد در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و استرالیا بسیار کمتر است. در ادامه در خصوص هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف تحصیلی در مقطع فوق لیسانس اطلاعات کاملی ارائه می‌دهیم.

رشته تحصیلی هزینه متوسط
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی 24 هزار دلار
کارشناسی ارشد مهندسی 19 هزار دلار
کارشناسی ارشد حقوق 17 هزار دلار
کارشناسی ارشد معماری 23 هزار دلار
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر 16 هزار دلار
کارشناسی ارشد هنرهای تجسمی 14 هزار دلار
کارشناسی ارشد پرستاری 16 هزار دلار
کارشناسی ارشد مدیریت بهداشت 18 هزار دلار

همان‌طور که گفتیم شهریه متناسب با دانشگاه و برنامه انتخابی متغیر است، از این رو برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص هزینه تحصیل، حتما از طریق سایت اصلی دانشگاه اقدام کنید.

در مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به این موضوع اشاره کردیم که دانشجویان باید تمکن مالی را اثبات کنند. از این رو، دانشجویان در سال اول تحصیل باید به‌طور کامل شهریه را قبل از شروع ترم پرداخت کنند. البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید در بعضی از دانشگاه‌های کانادا، امکان پرداخت شهریه به‌صورت قسطی وجود دارد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

ترم‌های تحصیلی در کانادا

بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان مقطع ارشد برای سه ترم پاییز، زمستان و تابستان پذیرش می‌دهند و به‌طور معمول بیشترین پذیرش‌ها مربوط به ترم پاییز است.

دوره شروع درخواست شروع ترم تحصیلی
پاییز ژوئن سپتامبر
زمستان نوامبر ژانویه
تابستان فوریه آپریل-می

ددلاین درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشجویان مقطع ارشد

برای اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود در کانادا باید طبق ددلاین دانشگاه عمل کنید و تمامی کارهای خود را برای رسیدن مدارک به آن تاریخ انجام دهید. در جدول زیر به بیان ددلاین برترین دانشگاه‌های کانادا برای مقطع فوق لیسانس می‌پردازیم. اگر نام دانشگاه مدنظر شما در جدول زیر قرار ندارد، حتما از طریق وب سایت اصلی دانشگاه برای پی بردن به ددلاین برای مقطع تحصیلی مربوطه اقدام کنید.

دانشگاه ددلاین ثبت درخواست
دانشگاه تورنتو 13 ژانویه
دانشگاه بریتیش کلمبیا 15 ژانویه
دانشگاه مک گیل 15 ژانویه
دانشگاه مک مستر 2 جولای
دانشگاه مونترال ترم پاییز و تابستان: 1 فوریه

ترم زمستان: 1 سپتامبر

دانشگاه آلبرتا سپتامبر: 1 جولای

ژانویه: 1 نوامبر

می: 1 مارچ

جولای: 1 می

دانشگاه اوتاوا ترم پاییز: 1 مارچ

ترم زمستان: 1 آگوست

دانشگاه واترلو 1 فوریه
دانشگاه وسترن سپتامبر: 1 فوریه

ژانویه: 1 جولای

می: 1 اکتبر

دانشگاه کلگری بهار: 1 مارچ

تابستان: 1 می

پاییز: 1 جولای

زمستان: 1 نوامبر

همان‌طور که می‌دانید اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا روند خاص خود را دارد و در صورتی که اطلاعات کافی در زمینه مهاجرت به کانادا نداشته باشید، در کنار از دست دادن هزینه حداقل چند ماه پروسه مهاجرت خود را به‌تاخیر می‌اندازید.

بنابراین در این شرایط، دریافت پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را به تیم کاکتوس بسپارید، تیمی که در این زمینه تجربه کافی دارند و می‌توانند سختی‌های اخذ پذیرش تحصیلی را برای شما آسان کنند.

موقعیت کاری حین تحصیل در مقطع ارشد در کانادا

بعد از گذشت چند ماه از ورود به کانادا، بدون تردید به این نتیجه می‌رسید که باید به دنبال کار باشید، چون در غیر این صورت نمی‌توانید از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا بربیاید.

خوشبختانه کشور کانادا به دانشجویان اجازه می‌دهد در حین تحصیل حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و حقوقی که برای هر ساعت در نظر می‌گیرد به‌طور متوسط 12 دلار است. در واقع دانشجویان در طول ترم تحصیلی می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته و در طول تعطیلات تابستانی و بین دو ترم حداکثر 40 ساعت در هفته کار کنند.

از طرفی از بابت پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا نگران نباشید، چرا که فرصت‌های شغلی در این کشور فراوان است. برای بسیاری از کارهای دانشجویی مانند فروشندگی، کار در سوپرمارکت و غیره نیازی به تخصص خاصی ندارید.

با کار دانشجویی حین تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا علاوه بر تامین هزینه‌های زندگی، می‌توانید با مردم بومی آن‌جا بیشتر ارتباط برقرار کنید و در آینده سریع‌تر جذب بازار کار شوید.

کار دانشجویی در کانادا حین تحصیل در مقطع ارشد

شرایط کاری بعد از تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

بدون شک یکی از بیشترین آینده‌نگری‌های که دانشجویان بین‌الملل برای تحصیل در کانادا دارند، فرصت اخذ اقامت دائم است که با چند سال کار در این کشور می‌توانند به آن دست پیدا کنند. کشور کانادا به فارغ‌التحصیلان از کالج‌های برتر در کانادا مجوز کار سه ساله اعطا می‌کند که بعد از گذشت این مدت زمان می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

بعد از اتمام تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به دانشجویان مجوز کار PGWP تعلق می‌گیرد. این مجوز را می‌توان یک مجوز کاری غیرمحدود به‌حساب آورد که با آن دانشجو می‌تواند برای هر کارفرمایی کار کند.

این مجوز کاری حداکثر سه ساله است و متناسب با دوره آموزشی تعیین می‌شود. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تا ظرف 180 زمان دارند تا برای اخذ این مجوز اقدام کنند. در جدول زیر نام چند رشته محبوب را به‌همراه درآمد سالانه برای شما آورده‌ایم تا بتوانید با دید بهتری برای آینده خود تصمیم‌گیری کنید.

کار میانگین حقوق در سال به دلار کانادا
مهندس علوم کامپیوتر (IT) 62 هزار دلار کانادا و بیشتر
مهندس برق 75 هزار دلار کانادا و بیشتر
مهندس عمران 48 هزاردلار کانادا و بشتر
مهندس مکانیک 50 هزار دلار کانادا و بیشتر
دیتاساینس و Machine learning 65 هزار دلار کانادا و بیشتر

سخن نهایی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی در خصوص شرایط و هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا در اختیارتان قرار دهیم. با اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه‌های کانادا می‌توانید در کنار استفاده از برترین سیستم‌های آموزشی، سطح علمی خود را چندین پله ارتقا دهید.

از طرفی به‌دلیل مشهور بودن دانشگاه‌های کانادا در سطح جهان، دیگر از بابت پیدا کردن کار نگران نباشید، چرا که با وجود تحصیل در دانشگاه‌های کانادا رزومه قوی خواهید داشت و می‌توانید در برترین شرکت‌های به‌نام دنیا مشغول به‌کار شوید.

اگر به مهاجرت تحصیلی به کانادا فکر می‌کنید و به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی هستید، از مشاوره‌های تیم کاکتوس استفاده کنید، این تیم با بررسی رزومه شما به‌صورت خصوصی بهترین پیشنهادهای تحصیلی را در اختیارتان قرار می‌دهد.