تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان سال 2022

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

با کسب فرصت تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان می‌تونین به دوره‌های متنوعی دسترسی داشته باشین و در کنار هزینه‌های مقرون‌ به‌صرفه تحصیل و زندگی در دانشگاه‌های برتر، از دانش اساتید برجسته دنیا بهره ببرین. ادامه تحصیل در آلمان در مقطع ارشد می‌تونه یکی از گزینه‌های عالی برای دانشجویان بین‌الملل باشه، البته برای ورود به دانشگاه‌های آلمان لازمه که شرایط و مدارک لازم و در اختیار داشته باشین تا بتونین تحصیل و در دانشگاه‌های این کشور شروع کنین.

قبل از اقدام برای اپلای تحصیلی در مقطع ارشد در آلمان بهتره ابتدا در خصوص هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان، ساختار دوره ارشد و همچنین شرایط کاری بعد از اتمام تحصیل اطلاعات به‌دست بیارین تا بتونین با آگاهی کامل در این مسیر قدم بردارین. برای دستیابی به این اطلاعات تا انتهای مطلب همراه ویزا کاکتوس باشین.

برای مشاهده اطلاعات کلی از شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان کافیه به لینک زیر مراجعه کنین تا به اطلاعات مناسبی در این خصوص دسترسی پیدا کنین. https://kaktoosvisa.com/study-bachelor-germany/

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان سال 2022

مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

وقتی قراره یک کشوری و برای مقصد مهاجرت تحصیلی انتخاب کنین، لازمه که ابتدا بدونین انتخاب کشور مورد نظر برای مقصد تحصیلی چه مزیت‌هایی داره، بنابراین در این بخش از مطلب قصد داریم به مزایای تحصیل ارشد در آلمان بپردازیم.

شهریه بسیار پایین دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی شهریه‌ بسیار پایینی و برای دانشجویان بین‌الملل درنظر می‌گیرن و این برای دانشجویان خارجی یک مزیت عالی به حساب میاد. اینطوری دانشجو می‌تونه تمرکز بیشتری روی تحصیل داشته باشه و با کار کردن هزینه‌ زندگی و خرید لوازم مورد نیاز و به دست بیاره.

برخورداری از آموزش عالی با تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

درسته که دانشگاه‌های آلمان هزینه بسیار کمی و برای دانشجوهای خارجی در نظر می‌گیرن، اما این تصور و نداشته باشین که کیفیت دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های آلمان پایینه. دانشگاه‌های این کشور استانداردهای بالایی و برای تحصیل دارن و دانشجوها می‌تونن در زمینه آکادمیک حرفی برای گفتن داشته باشن.

تسلط به زبان آلمانی

حتی اگر دانشگاه‌های مدنظر شما در آلمان با مدرک زبان انگلیسی به شما پذیرش میدن، باز هم برای یادگیری زبان آلمانی اقدام کنین، چرا که اقتصاد کشور آلمان در دنیا معروفه و افرادی که به زبان آلمانی تسلط دارن می‌تونن موقعیت‌های کاری بهتر با حقوق‌های عالی پیدا کنن. البته یادگیری زبان آلمان ساده نیست، اما اگر با اصول اولیه درست، یادگیری این زبان و شروع کنین و برنامه‌ای برای یادگیری داشته باشین به زودی می‌تونین شاهد پیشرفت خودتون باشین.

چشم‌اندازهای عالی کاری در آینده

با کسب فرصت تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان می‌تونین ارزش رزومه خودتون و چندین درجه ارتقا بدین و فرصت کار در شرکت‌های برتر دنیا و به دست بیارین، چرا که مدرک کسب شده از دانشگاه‌های آلمان در دنیا شناخته شده است.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

دوره ارشد در دانشگاه‌های آلمان

ساختار دوره‌های تحصیلی دانشگاهی در آلمان مانند دیگر کشورها است، یعنی دانشجویان بعد از اخذ مدرک لیسانس می‌تونن برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان درخواست ثبت کنن. طول دوره‌های تحصیل فوق لیسانس در آلمان متغیر است و به رشته انتخابی شما بستگی داره. به‌طور معمول دوره ارشد در آلمان حداقل یک سال و حداکثر دو سال زمان می‌بره.

دانشگاه‌های برتر آلمان برای تحصیل در مقطع ارشد

در این قسمت دانشگاه‌های برتر آلمان و معرفی می‌کنیم که هر کدوم گزینه خوبی برای اپلای تحصیلی در مقطع ارشد به‌شمار میرن:

نام دانشگاه رنکینگ جهانی THE 2022 دوره‌های برتر
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU) 32 زبان انگلیسی، علوم کامپیوتر، دیتاساینس، مدیریت و اقتصاد
دانشگاه فنی مونیخ 38 مدیریت، دیتاساینس، مهندسی برق و علوم کامپیوتر
دانشگاه هایدلبرگ 42 فیزیک، دیتاساینس، زبان انگلیسی، مهندس برق و اقتصاد
دانشگاه هامبولت برلین 74 اقتصاد، زبان انگلیسی، خدمات اجتماعی و دیتاساینس
دانشگاه شاریته برلین 73 نوروساینس، اپیدمیولوژی، پزشکی و علوم بهداشت
دانشگاه فرایبورگ 108 زبان انگلیسی، علوم کامپیوتر و رباتیک
دانشگاه توبینگن 78 Machine Learning، علوم کامپیوتر، اقتصاد، زبان انگلیسی، الهیات و علوم طبیعی
دانشگاه RWTH آخن 108 علوم کامپیوتر، مهندسی خودرو، مهندسی مکانیک و دیتاساینس
دانشگاه فنی برلین 139 مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر و مهندسی انرژی
دانشگاه فرای برلین 83 زبان انگلیسی، روانشناسی، علوم کامپیوتر و مدیریت
دانشگاه بن 112 علوم کامپیوتر، بیوتکنولوژی، زبان انگلیسی و اقتصاد

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU)

تاسیس دانشگاه LMU مونیخ به سال 1472 برمی‌گرده و یکی از برترین موسسه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی در اروپا به‌شمار میره. در این دانشگاه 18 دانشکده مختلف قرار داره و 18 درصد دانشجویان این دانشگاه و دانشجویان خارجی تشکیل میدن.

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه Technical University of Munich یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در اروپا است که در رشته‌های فنی و مهندسی در دنیا شهرت خاصی داره. این دانشگاه به‌دلیل اعتبار بالا با دانشگاه‌های برتر آمریکا مثل MIT و استنفورد همکاری داره. 33 درصد دانشجویان دانشگاه صنعتی مونیخ، خارجی هستن.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ در سال 1386 تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان به‌حساب میاد. این دانشگاه دارای 12 دانشکده است که تقریبا 100 رشته در دوره‌های کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه میده. با این که بیشتر دوره‌های ارائه شده در دانشگاه هایدلبرگ به زبان آلمانی است، تعداد دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی نیز فراوان است. تقریبا 19 درصد از دانشجویان این دانشگاه بین‌الملل هستند.

دانشگاه هامبولت برلین

دانشگاه هامبولت برلین در سال 1810 تاسیس شد و تقریبا 18 درصد از دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند. سیستم آموزشی خاصی در این دانشگاه وجود داره و برای افرادی که به کارهای تحقیقاتی علاقه‌مند هستند یک انتخاب عالی به‌شمار میره. برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان هامبولت برلین یکی از گزینه‌های عالی به‌شمار میره.

دانشگاه شاریته برلین

برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی، دانشگاه شاریته برلین یکی از بهترین انتخاب‌ها است. این دانشگاه در واقع به یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های دانشگاهی اروپا معروفه. شاید براتون جالب باشه که بدونین این دانشگاه در سال 1370 به‌عنوان یک بیمارستان با هدف مقابله با اپیدمی طاعون ساخته شد.

دانشگاه فرایبورگ

در این دانشگاه 180 دوره برای دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری حرفه‌ای در 11 دانشکده ارائه میشه. تقریبا 16 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه و دانشجویان بین‌الملل تشکیل دادن. فرایبورگ در واقع پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان به‌حساب میاد و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا است.

دانشگاه توبینگن

این دانشگاه در شهر توبینگن در ایالت بادن-ووتمبرگ قرار داره و هر سال در رشته‌های مختلف پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی به دانشجویان پذیرش تحصیلی میده.

دانشگاه RWTH آخن

آخن غربی‌ترین شهر آلمان که در نزدیکی مرز هلند و بلژیک قرار گرفته. این دانشگاه در رشته‌های فنی و مهندسی به‌ویژه مهندسی مکانیک، برق، کامپیوتر، فیزیک، شیمی و صنایع شهرت جهانی داره و بیشتر از 40 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستن.

دانشگاه بن

یکی دیگر از مرکزهای مهم تحقیقاتی و دانشگاهی معتبر دانشگاه بن است که در رشته‌های ریاضی، فیزیک، نجوم و فلسفه شهرت جهانی داره. 16 درصد از دانشجویان این دانشگاه دانشجوی بین‌الملل هستند.

دانشگاه فرای برلین

این دانشگاه از برترین دانشگاه‌های آلمان به‌حساب میاد و همچنین بزرگ‌ترین دانشگاه شهر برلین است. سالانه بیشتر از 4000 دانشجوی جدید تحصیل و در این دانشگاه شروع می‌کنن و در آلمان این دانشگاه به خلاقیت و نوآوری معروفه.

دانشگاه فرای برلین در آلمان

همان‌طور که می‌دونین پروسه مهاجرت تحصیلی سختی‌های خاص خودش و داره و از طرفی پیدا کردن دانشگاهی مطابق با رزومه تحصیلی برای اخذ پذیرش خیلی ساده نیست، اما با کمک گرفتن از تیم ویزا کاکتوس می‌تونین مطابق با روزمه‌ای که در اختیار دارین از دانشگاه‌های برتر پذیرش تحصیلی دریافت کنین و تحصیل در مقطع فوق لیسانس و در آلمان شروع کنین.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در آلمان

برای کسب فرصت تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان ابتدا باید در خصوص مدارک لازم اطلاعات به‌دست بیارین تا بتونین در بازه زمانی مناسب برای آماده‌سازی مدارک تحصیلی اقدام کنین. البته دقت داشته باشین که مدارک مورد نیاز برای اپلای تحصیلی در مقطع ارشد برای آلمان متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی متغیره و لازمه که برای اطلاع دقیق از وب سایت اصلی هر دانشگاه اقدام کنین. اما از جمله مدارکی که برای اپلای تحصیلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان نیاز دارین میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدرک و ریزنمرات کارشناسی
  • مدرک زبان
  • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  • انگیزه‌نامه
  • رزومه
  • توصیه‌نامه

بعضی از دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش دانشجو شرط معدل قرار میدن، در واقع با معدل 15 به بالا امکان اخذ پذیرش تحصیلی از بیشتر دانشگاه‌های این کشور وجود داره. حالا اگر معدل کارشناسی شما کمتر از 15 است، می‌تونین با گواهی کار، مقاله و مواردی از این قبیل کاستی معدل و جبران کنین.

دانشگاه‌های برتر آلمان مثل RWTH آخن، هامبورگ، دورتمند و تعدادی دیگر، از دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی مدرک آزمون GRE میخان و ارائه این مدرک جزو گزینه‌های الزامی است. هر کدوم از این دانشگاه به نمره خاصی در هر یک از بخش‌های آزمون GRE توجه می‌کنن. البته گرفتن این مدرک برای دانشگاه‌های دیگر نیز یک امتیاز مثبت به‌حساب میاد.

مورد دیگری که در خصوص شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان مطرح میشه، پروسه تاییدیه زاب است. در حالت کلی وقتی قراره برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام کنین، باید مدرک کارشناسی ارائه بدین، حالا سیستم آموزشی آلمان با استفاده از این پروسه تعیین میکنه که مدارک تحصیلی شما معتبره یا خیر.

در سایت www.kmk.org بخشی به نام zab وجود داره که در این بخش فهرست تمام موسسات آموزشی و دانشگاه‌های سراسر دنیا قرار گرفته. در این فهرست روبروی نام هر یک از دانشگاه‌ها یکی از سه علامت H،+H- و H/+H- قرار داره. مدرک ارائه شده از دانشگاه‌ها با علامت H+ کاملا مورد قبول آلمان هستند، اما برای مدارکی که از دانشگاه‌ها با دو علامت دیگه دریافت میشه، لازمه که به تایید زاب برسه. در این شرایط باید مدارک تحصیلی و برای زاب بفرستین تا بعد از بررسی لازم مشخص بشه مدرک شما مورد تایید سیستم آلمانه یا خیر.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان در مقطع ارشد

همون‌طور که می‌دونین تعداد فرصت‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی بسیار بیشتر از زبان انگلیسی است و افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بهتره برای تحصیل به زبان آلمانی اقدام کنن، چرا که تعداد دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در مقایسه با آلمانی کمتره و از طرفی رقابت بالایی برای اخذ فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان وجود داره.

با این وجود، برخی از افراد متقاضی به‌‌دنبال دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی هستن. دانشگاه‌های دولتی آلمان به‌طور معمول فرصت تحصیل به زبان انگلیسی و برای دانشجوها به‌وجود میارن، اما برای پیدا کردن کار و ارتباط با افراد در نهایت به زبان آلمانی نیاز پیدا می‌کنین.

از چند مورد از دانشگاه‌های آلمان که می‌تونین برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنین، میشه به دانشگاه بن، کلن، گوتینگن،  RWTH آخن و کارلسروهه KIT اشاره کرد. یکی از سوالاتی که در این جا مطرح میشه اینه که چجوری می‌تونیم پیدا کنیم چه دوره‌هایی در آلمان به زبان انگلیسی ارائه میشن.

برای پیدا کردن دانشگاه و دوره‌ها و اطلاع از شرایط هر کدوم کافیه به وب سایت www.study-in-germany.de مراجعه کنین از بخش Plan your studies روی گزینه Find Program & University کلیک کنین. در بخش Find Program & University می‌تونین رشته تحصیلی، زبان انتخابی و غیره و انتخاب کنین بعد از کلیک روی گزینه Search لیست تمام دوره‌ها مطابق با گزینه‌های انتخابی شما به نمایش درمیاد. حالا با کلیک روی هر کدوم می‌تونین در مورد دوره مدنظر اطلاعات به‌دست بیارین، همچنین در قسمت Admission آدرس سایت دانشگاه برای اپلای وجود داره.

هزینه‌ تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل به‌شمار میره، چرا که در کنار ارائه باکیفیت‌ترین دوره‌ها، هزینه بسیار کمی و برای تحصیل در مقطع ارشد، کارشناسی و حتی دکترا برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیره. در واقع هزینه‌ای که برای دانشگاه‌های دولتی آلمان در نظر می‌گیرن شاید در سال مجموعا 400 یورو برای دانشجو هزینه داشته باشه به همین دلیل کلا معروفه که دانشگاه‌های آلمان رایگان هستن، اما برای بعضی از رشته‌ها در دانشگاه‌های خاص مثل رشته مدیریت باید دانشجو برای هر ترم هزینه 5000 یورویی در نظر بگیره. به‌دلیل هزینه بسیار پایین تحصیل، معمولا دانشگاه‌های آلمان بورسیه و فاند خاصی برای دانشجویان ارائه نمیدن.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بسیار مقرون‌به‌صرفه است، یعنی در کنار هزینه تقریبا رایگان تحصیل می‌تونین با ماهی 700 تا 1000 یورو یک زندگی دانشجویی عالی داشته باشین. البته شهر انتخابی شما و همچنین سبک زندگی خیلی در تعیین هزینه زندگی دانشجویی تاثیرگذاره. برای مثال در شهرهای بزرگ‌تر آلمان مثل برلین، فرانکفورت و دوسلدورف تقریبا به ماهی 900 تا 1500 یورو برای زندگی نیاز دارین. اما در شهرهای کوچک‌تر مثل فرایبورگ، لایپزیش و هانوفر با ماهی 750 تا 1100 یورو می‌تونین زندگی خوبی داشته باشین.

هزینه مربوط به اجاره مسکن در آلمان

در مبحث هزینه‌های زندگی دانشجویی و تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان بخش زیادی از هزینه‌ها به اجاره مسکن مربوطه، برای همین خیلی از دانشجوهای خارجی در آپارتمان‌های اشتراکی زندگی می‌کنن تا بتونن به‌نوعی این هزینه مسکن و کاهش بدن. در ادامه می‌تونین میانگین هزینه‌های مربوط به اجاره مسکن و در حالت‌های مختلف مشاهده کنین:

  • زندگی در آپارتمان یک خوابه: 390 یورو در ماه
  • آپارتمان‌های اشتراکی: 365 یورو در ماه
  • خوابگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه

طبیعتا به‌دلیل هزینه کم خوابگاه‌ها، اکثر دانشجویان به‌دنبال دریافت آن هستند. در کنار مبلغ اجاره باید حداقل ماهی 100 تا 200 یورو به هزینه‌های مربوط به برق، گاز، سیستم سرمایشی و گرمایشی و اینترنت اختصاص بدین.

هزینه مربوط به تامین مواد غذایی

میانگین هزینه‌های مربوط به تامین مواد خوراکی در ماه برای دانشجویان خارجی 170 یورو است، از طرفی سوپرمارکت‌های زیادی در آلمان وجود داره که قیمت‌های بسیار مناسبی دارن، در نتیجه گزینه‌های خوبی برای انتخاب دانشجویان خارجی به‌شمار میرن.

هزینه حمل و نقل

طبق مطالعاتی که انجام شده، تقریبا 10 درصد از هزینه زندگی دانشجویی صرف حمل‌ونقل میشه. اما شما می‌تونین به‌راحتی با دوچرخه در هر شهری از آلمان رفت‌وآمد کنین، هزینه کرایه دوچرخه روزانه 15 تا 20 یورو است، بنابراین شاید بهتر باشه که بعد از مدتی دوچرخه بخرین. همچنین سیستم قطار آلمان برای دانشجوها شرایط عالی ارائه میده به طوری که می‌تونین برای بازدید از شهرهای مختلف آلمان فقط هزینه‌ای بین 20 تا 70 یورو بپردازین.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

شرایط کاری حین تحصیل ارشد در آلمان

در آلمان دانشجویان می‌تونن در کنار تحصیل، کار کنن. در حالت کلی دانشجو بعد از این که کارت اقامت دریافت کرد، اجازه کار داره. معمولا دو تا سه ماه پروسه صدور کارت اقامت زمان میبره، بنابراین در این مدت اجازه کار ندارین.

دانشجو حین تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان میتونه 240 روز به صورت پاره وقت (4 ساعت) و 120 روز تمام وقت (8 ساعت) در سال کنه. از طرفی بیشتر در حین تحصیل می‌تونین به انجام کارهای دانشجویی مشغول بشین و پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی خیلی ساده نیست. از طرفی می‌تونین در محیط دانشگاه با اساتید همکاری کنین، اما بدون شک رقابت برای دریافت این موقعیت‌ها بالا است و باید رزومه عالی در اختیار داشته باشین.

بعد از اتمام تحصیل 18 ماه زمان دارین تا کار پیدا کنین، در واقع در این مدت ویزای دانشجویی شما به ویزای جستجوی کار تغییر پیدا میکنه و بعد از پیدا کردن کار با موقعیت دلخواه ویزای کاری دریافت می‌کنین.

دقت داشته باشین پیدا کردن کار به زبان انگلیسی در آلمان اصلا ساده نیست، فقط مگر در رشته‌هایی مثل برنامه‌نویسی دنبال کار باشین تا بتونین به‌راحتی به زبان انگلیسی کار پیدا کنین. بنابراین سعی کنین حتی اگر با زبان انگلیسی پذیرش دریافت کردین، باز هم روی تقویت مهارت زبان آلمانی کار کنین تا فرصت کار در شرکت‌های عالی آلمان و از دست ندین.

سخن نهایی

همون‌طور که دیدین با تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان می‌تونین با پرداخت شهریه بسیار پایین دانشگاه، از دانش اساتید مطرح بهره ببرین و از برترین امکانات روز دنیا استفاده کنین. اگر بتونین برای تحصیل به زبان آلمانی اقدام کنین فرصت‌های بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی در اختیارتون قرار می‌گیره.

بعد از اتمام تحصیل در مقطع ارشد می‌تونین برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام کنین یا جذب بازار کار بشین و با وجود نرخ پایین بیکاری در آلمان دیگه لازم نیست از بابت دغدغه کار مرتبط با رشته تحصیلی نگرانی داشته باشین.

کارهای پذیرش از دانشگاه، دریافت ویزای تحصیلی آلمان و حتی اخذ بورسیه و فاند تحصیلی و به تیم ویزا کاکتوس بسپرین، چرا که این تیم با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص میتونه به شما در امر اپلای تحصیلی آلمان کمک کنه و شرایط ایده‌آلی از نظر تحصیلی در آلمان برای شما رقم بزنه.