تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا | راهنمای متقاضیان تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

موضوعات مهم این مقاله

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا تصمیمی است که می‌تواند به شدت روی آینده شغلی یا تحصیلی تو تاثیر بگذارد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا باید اطلاعاتی از قبیل رتبه‌بندی دانشگاه‌های آمریکا، رشته‌های پرطرفدار، هزینه‌های زندگی دانشجویی، شهریه دانشگاه و بورسیه‌های تحصیلی کسب کنی. خبر خوش آن که در این مطلب اطلاعات مورد نیاز برای تمام این موارد را خواهی خواند. 

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا؟

همانطور که می‌دانی، ادامه تحصیل در آمریکا انتخابی طلایی برای دانشجویان و فعالان بین‌المللی است. آمریکا میزبان سالانه بیش از یک میلیون دانشجوی بین‌المللی است و با دارا بودن ۱۷۰۰ دانشگاه فعال در زمینه تحصیلات تکمیلی، تنوع رشته‌ای بالایی دارد.

علاوه بر آن، از میان هر ۱۰ دانشگاه آمریکا، ۵ دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند. این آمار نشان می‌دهد که چرا علاقه به ادامه تحصیل در آمریکا در همه جای جهان زیاد است. دانشگاه‌های آمریکا روی آموزش کاربردی کار می‌کنند و به همین دلیل، سازمان‌ها علاقه‌مند به جذب نیروی کار از این مراکز شناخته‌شده هستند.

مدرک‌های کارشناسی ارشد در آمریکا به سه دسته هنر، کسب‌و‌کار و علوم تقسیم می‌شوند. در نظر داشته باش اگر انتخاب تو مناسب با روحیاتت باشد و بتوانی در آن پیشرفت کنی، مهم نیست در کدام دانشگاه درس بخوانی، چرا که همراه با تجربه‌هایی که به دست می‌آوری و روابطی که ایجاد می‌کنی، می‌توانی به فرصت‌های بسیاری دست پیدا کنی.

شاید تو هم مانند خیلی‌ها تصور کنی ورود به یک دانشگاه رده بالا، بلیطی برای ورود به دنیای حرفه‌ای در آمریکا یا کشور‌‌های پیشرفته دیگر است و متقابلا، تحصیل در دانشگاه‌های ارزان‌تر یا با رتبه پایین‌تر شانس‌های کاری کمتری را به همراه دارند. ولی حقیقت این است که عوامل اصلی در کاریابی در آمریکا فعال، پیگیر و علاقه‌مند بودن و شبکه‌سازی موفق هستند. 

دانشجویان بین المللی در آمریکا

به همین منظور، محوطه‌های دانشگاه‌های آمریکا برای درگیر و علاقه‌مند کردن دانشجویان به فعالیت‌های مختلف طراحی شده‌اند. با گردش در محوطه دانشگاه می‌توانی انتخاب‌های زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود پیدا کنی. همچنین، باشگاه‌های دانشجویی فعال برای سلیقه‌های مختلف علاقه‌مند به جذب عضو‌های فعال هستند. فضاهای مختلف فروش تهیه غذا‌ و نوشیدنی‌ برای سلیقه‌های مختلف وجود دارد و در نهایت خود دانشجویان با بهره‌گیری از آزادی بیان و عقیده، هر روز به فعالیت‌های جذاب و جدید می‌پردازند.

با حضور در این گروه‌ها و شرکت در فعالیت‌های سازنده، می‌توانی مهارت جایگیری در فرهنگ جدید را به دست آوری و با افراد جدیدی آشنا شوی که اهدافی شبیه به تو دارند. علاوه بر آن، خود دانشگاه‌ها هم حمایت‌های زیادی در زمینه سلامت، کمک مالی، پیدا‌کردن کار و جا‌یگیری در جامعه برای دانشجویان در نظر دارند. باید توجه کنی که حضور در این جامعه فعال برای تو فرصت‌های کاری زیادی به همراه دارد، ولی زحمت شبکه‌سازی برای ایجاد فرصت بر شانه خودت است.

دلیل بسیار مهم برای ادامه تحصیلات کارشناسی ارشد در آمریکا، توانایی تمدید زمان ویزا است. به طور معمول دانشجویان کارشناسی ارشد، علاوه بر دو سال اجازه تحصیل می‌توانند در پایان دوره تحصیل خود، بین یک تا سه سال دیگر با اجازه کارآموزی، مدت ویزای خود را تمدید کنند. مدت سه سال برای رشته‌های STEM  یا علوم، مهندسی، تکنولوژی و ریاضیات است.

از آخرین و مهمترین دلایل انتخاب آمریکا برای تحصیل برای کارشناسی ارشد می‌توان به انتخاب‌های زیاد برای بورسیه شدن و کارآموزی گرفتن اشاره کرد. این بدان معناست که آمریکا به افراد با بودجه‌های مختلف امکان تحصیل می‌دهد.

تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

برای افزایش احتمال موفقیت در مسیر تحصیل فوق لیسانس در آمریکا، موارد زیر را در نظر بگیر:

 • آیا مقاله علمی چاپ کرده‌ای؟
 • آیا فعالیت‌های اضافی مربوط به رشته‌ات انجام می‌دهی؟
 • سابقه کاریت چگونه است؟ آیا به رشته‌ات مرتبط است؟ و اگر نه آیا می‌توانی آن را مرتبط کنی؟

(توجه کن به عنوان مثال،‌ برای تحصیل MBA در آمریکا حداقل به سه سال سابقه کاری نیاز داری)

 • آیا اهل تحقیق یا ادامه دادن در مقطع دکتری هستی؟
 • آیا می خواهی به طور موازی کار کنی؟
 • آیا رشته‌ای که انتخاب کردی در آمریکا فرصت شغلی مناسب دارد؟

رتبه دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل فوق لیسانس

همانطور که می‌دانی، بسیاری از دانشگاه‌های برتر آمریکا در رده‌های بالای رنکینگ‌های بزرگ جهانی دانشگاه‌ها قرار دارند. تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند موقعیت‌های بهتری برای ادامه تحصیل یا زندگی حرفه‌ای برای دانشجویان فراهم کند. در جدول زیر ۱۰ مورد از دانشگاه‌های برتر آمریکا برای تحصیل فوق لیسانس را مشاهده می‌کنی:

(این اطلاعات بر اساس آخرین جداول رتبه بندی منتشر شده توسط Times Higher Education، QS جمع‌آوری شده است.)

نام دانشگاه رنکینگ
موسسه تکنولوژی کالیفرنیا California Institute of Technology
دانشگاه هاروارد Harvard University
دانشگاه استنفورد Stanford University ۴
موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT
دانشگاه پرینستون Princeton University ۷
دانشگاه کالیفرنیا برکلی University of California, Berkley ۸
دانشگاه ییل Yale University ۹
دانشگاه شیکاگو University of Chicago ۱۰
دانشگاه کلمبیا Columbia University ۱۱
دانشگاه جانز هاپکینز Johns Hopkins University =۱۳

رشته‌های پرتقاضا برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند در پیشرفت حرفه‌ای به تو کمک کند و فرصت‌های بیشتری برای پیشرفت را در اختیار تو بگذارد. همانطور که گفتیم، صرف نظر از رشته تحصیلی،‌ هر چه بیشتر در دوران تحصیل فوق لیسانس تلاش بیشتری بکنی و رزومه بهتری داشته باشی، پس از فارغ‌التحصیلی شانس بهتری برای جذب به بازار کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه سطح بالاتری را خواهی داشت. 

با این حال، از میان تمام رشته‌های موجود برای تحصیل فوق لیسانس در آمریکا، برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد بیشتر از سایرین مورد تقاضای کارفرمایان هستند. تحصیل در رشته‌های پرتقاضای مقطع کارشناسی ارشد برای کسانی که به دنبال تغییر شغل، دریافت ترفیع و موفقیت بیشتر هستند، سودمندتر است. به همین دلیل در ادامه رشته‌های پرتقاضا برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس آمریکا را طبق لیست وبسایت indeed برایت معرفی می‌کنیم:

۱. مدیریت بازرگانی

می‌توان به جرات گفت که مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA، محبوب‌ترین مدرک فوق لیسانس موجود است. این رشته و مقطع به خصوص برای کسانی ارزشمند است که در زمینه‌های گسترده‌ای از حوزه‌های مدیریت کسب و کار از جمله بازاریابی، مالی، حسابداری، مدیریت زنجیره تامین و فروش فعالیت می‌کنند.

۲. مدیریت بهداشت و درمان

رشته مدیریت بهداشت و درمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت مراقبت‌های بهداشتی به تو اجازه می‌دهد تا عملیات مرکز مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان، کلینیک یا درمانگاه را مدیریت کنی. هنگام فعالیت در چنین نقشی، مسئولیت کارکنان، خدمات ارائه شده، بودجه، امکانات و سایر جنبه‌های سازمان را بر عهده خواهی داشت. سایر مشاغل بالقوه‌ای که می‌توانی با مدرک مدیریت مراقبت‌های بهداشتی به دست آوری عبارتند از: افسر ارشد پرستاری (اگر سابقه کار پرستاری داری)، یا مدیر اجرایی یک بیمارستان یا سیستم مراقبت‌ بهداشتی.

۳. مهندسی

رشته‌های مهندسی طیف بسیار وسیعی را در برمی‌گیرند و مهندسان در زمینه‌های مختلف مشغول پیاده کردن قواعد علمی و ریاضی هستند. اما یکی از زمینه‌هایی که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی می‌تواند مفید باشد، صنعت نفت است که یک صنعت برجسته با رشد سریع در ایالات متحده و در سراسر جهان است. یک مهندس نفت به مدرک کارشناسی ارشد نیاز داشته و زمینه کاری وی مربوط به اکتشاف و تولید نفت و گاز برای رفع نیازهای انرژی مردم در سراسر جهان است.

۴. علوم کامپیوتر و اطلاعات

تقاضا برای نوآوری در فن‌آوری، مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر و علوم اطلاعات را بسیار ارزشمند می‌کند. هنگام کسب این مدرک، دوره‌هایی را می‌گذرانی که بر برنامه‌نویسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و مدیریت تمرکز دارند که می‌تواند تو را قادر به بهبود بخشیدن زیرساخت‌های یک سازمان کند. مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر و علوم اطلاعات همچنین می‌تواند به تو کمک کند تا در مسیر تبدیل شدن به یک افسر ارشد فناوری (CTO) قرار بگیری، چرا که این مدرک به تو کمک می‌کند بیاموزی چگونه فناوری‌های جدید را ارزیابی کرده و تعیین کنی که چگونه می‌توانند برای یک سازمان مفید باشند.

هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا چقدر است؟

درست مانند دیگر مقاطع تحصیلی، شهریه مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا می‌تواند نسبتا رقم بالایی باشد. دانشگاه‌های آمریکایی سالانه حدود ۲۰ هزار دلار شهریه دریافت می کنند، که در مقایسه با آن دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر هستند. به عنوان مثال، MIT شهریه‌ای حدود ۴۶ هزار دلار در سال دریافت می‌کند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های واقع در ایالت‌ها/شهرهایی مانند کالیفرنیا، نیویورک سیتی، شیکاگو، نیوجرسی، واشنگتن، فلوریدا، بوستون را داری، به خاطر داشته باش به دلیل محبوبیت این مکان‌ها، ممکن است مجبور شوی شهریه و هزینه زندگی بالاتری پرداخت کنی. 

به طور کلی در نظر داشته باش هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آمریکایی به صورت زیر محاسبه می‌شود:

شهریه + هزینه‌های دانشگاه (بیشتر بیمه و خوابگاه) + هزینه‌های زندگی ( خوراک، جابجایی، سایر هزینه‌های شخصی) = هزینه تحصیل یا قیمت تحصیل در دانشگاه 

پس علاوه بر میزان شهریه دانشگاه، باید به هزینه‌های زندگی و هزینه‌های جانبی دانشگاه توجه کنی. درباره هزینه‌های زندگی، هیچ راه دقیقی برای برآورد میزان دقیق وجود ندارد، اما به طور کلی عوامل تاثیرگذار در میانگین هزینه‌های زندگی تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت:

 • خوراک
 • مسکن
 • پوشاک
 • کتاب و مواد آموزشی
 • تفریح و سفر

برای برآورد هزینه‌های مسکن باید موارد متعددی را در نظر بگیری که از مهم‌ترین آنها می‌توان به محله، اندازه آپارتمان، تعداد هم‌خانه و نزدیکی به دانشگاه اشاره کرد. با این حال، به طور متوسط ​​دانشجویان چیزی بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در ماه هزینه می‌کنند که شامل همه چیز (اعم از قبوض و هزینه‌های شارژ) می‌شود. لازم به توجه است که این میزان به شدت به ایالت و شهر محل تحصیل بستگی دارد. در نهایت، اگر طول دوره تحصیل تو ۲ سال باشد، در نهایت حدود ۱۵ هزار دلار هزینه خواهی کرد. با این حال، هزینه‌های مسکن چیزی نیست که نتوان با درآمد دستیاری و کارآموزی آن را پوشش داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میزان شهریه و حدود هزینه‌های زندگی در شهر یا ایالت مورد نظرت، باید به وبسایت دانشگاه‌ها مراجعه کنی تا بتوانی تخمین دقیق‌تری از هزینه‌های زندگی تحصیل فوق لیسانس در آمریکا داشته باشی. 

 آیا می‌توانم هنگام تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا کار کنم؟

پاسخ کوتاه این سوال «بله» است. بله، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل در آمریکا کار کنند اما محدودیت‌هایی نیز وجود دارد.

کار در هنگام تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

دانشجویان بین‌المللی که ویزای F-1 دارند، مجاز به کار در دانشگاه و در برنامه‌های آموزشی مشخصی هستند. همچنین دانشجویان در اولین سال تحصیلی خود مجاز به کار خارج از محیط دانشگاه نیستند. مشاغل درون دانشگاهی دانشجو محور هستند، مانند کار در کتابخانه، کافه تریا، یا مراکز دانشجویی. پس از اتمام اولین سال تحصیلی، دانشجویان می‌توانند از طریق برنامه‌های مخصوص دانشجویان بین‌المللی جویای کار در خارج از دانشگاه شغلی کسب کنند.

ویزای F-1 چیست؟

ویزای دانشجویی F-1 یک ویزای غیر مهاجرتی است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد وارد ایالات متحده شده و در موسسات مورد تایید «برنامه دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان» (SEVP) تحصیل کنند. ویزای F-1 محبوب‌ترین نوع ویزای دانشجویی برای آن دسته از دانشجویان است که به دنبال تحصیل در دانشگاه یا کالج‌های ایالات متحده هستند. نکته مهم آن است که  فقط زمانی می‌توان برای این ویزا اقدام کرد که از دانشگاه یا موسسه‌ای در آمریکا پذیرش تحصیل داشت. 

دارندگان ویزای F-1 می‌توانند برای مجوز کار یک ساله اقدام کنند که با نام «اجازه آموزش عملی اختیاری» یا OPT شناخته می‌شود. OPT به دانشجویان بین‌المللی که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند، اجازه می‌دهد تا به مدت ۱۲ ماه در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند. به طور کلی مجوز OPT به سه شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • کار نیمه وقت در طول تحصیل
 • کار تمام وقت در طول مرخصی تحصیلی
 • کار در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی پس از فارغ‌التحصیلی

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در آمریکا

در صورتی که سازمان یا دانشگاهی تصمیم بگیرد هزینه‌های تحصیل دانشجویی را بپردازد، آن شخص به اصطلاح تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرد. مهمترین عامل برای دریافت بورسیه نشان دادن شایستگی بالا است. عوامل تعیین کننده شایستگی معمولا شامل مواردی چون نمرات دوره کارشناسی، مقالات و فعالیت‌های عملی در کنفرانس‌های معتبر، مدارک و فعالیت‌های متفرقه یا تکمیلی، انگیزه‌نامه و چشم‌اندازهای فردی هستند.

بورسیه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

اگر بتوانی مدارک لازم برای اثبات شایستگی‌هایت را به ارائه‌دهندگان بورسیه نشان دهی، شانس بالایی برای دریافت کمک‌های مالی مختلف پیدا خواهی کرد. اگر شایستگی بالایی داشته باشی احتمال دریافت بورسیه کامل بدون بازگشت خواهی داشت ولی از آنجایی که تقاضا برای دریافت این بورسیه‌ها زیاد است، نباید تمام شانست را در اختیار یک گزینه بگذاری.

ولی به یاد داشته باش که پیش از اپلای برای هر بورسیه‌ای شرایط آن را با دقت مطالعه کنی، بعضی بورسیه‌ها محدودیت‌هایی تعیین می‌کنند یا از تو انتظار ساعت کاری دارند. در نهایت برای پیگیری بورسیه‌های هنری یا ورزشی توصیه ویژه می‌کنیم. در آمریکا به ورزش و هنر توجه ویژه‌ای وجود دارد و برای آن بورسیه‌های کامل زیادی در نظر می‌گیرند. اگر مدرک یا مدالی از توانایی‌های هنر یا ورزشی خود داری حتما به دنبال گزینه‌های مناسب بورسیه جستجو کن.

با این که تعداد زیادی کمک مالی مثل بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در آمریکا وجود دارد، اکثر پذیرش محدودی داشته و عمدتا مبتنی بر شایستگی دانشجویان هستند. بنابراین، تعدادی از دانشگاه‌ها با هدف کاهش هزینه‌های تحصیل دانشجویان، موقعیت‌های دستیاری ارائه می‌دهند.

دستیاری نوعی کمک هزینه است که به وقت و انرژی دانشجو برای انجام کار فیزیکی نیاز دارد. با این حال، دستیاری می‌تواند به دانشجو کمک کند تا در هزینه‌های خود در خارج از کشور صرفه جویی کند و تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود به دست آورد.

انواع مختلفی از موقعیت‌های دستیاری در اکثر دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد که به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • دستیار آموزش (TA): دستیار آموزش در دانشگاه به معنی دستیاری استاد است.
 • دستیار تحقیقات (RA): موقعیت دستیار تحقیقات به استاد در انجام تحقیقات خود کمک می‌کند. 
 • دستیار فارغ التحصیل (GA): دستیار فارغ التحصیل به استاد یا عضو هیئت علمی در زمینه‌های مختلفی مثل تدریس، آماده سازی کلاس، تحقیق و غیره کمک می‌کند.

در نهایت لازم است توجه کنی موقعیت دستیاری با بورسیه تفاوت دارد.

کلام آخر…

تصمیم برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا قطعا برای دانشجویان بسیار تاثیرگذار است. با این حال کشور آمریکا از نظر فرهنگی هم متنوع و هم بسیار متفاوت از ایران است. برای اینکه فرآیند روان و بدون دردسر باشد، باید خودت را نظر مالی، عاطفی و همچنین فرهنگی به خوبی آماده کنی. در این مطلب اطلاعات کافی برای تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه‌های آمریکا را به دست آوردی، قدم بعدی مراجعه به وبسایت‌های دانشگاه‌ها و یافتن رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی مناسب خودت است. فراموش نکن که همیشه می‌توانی روی کمک مشاوران کاکتوس ویزا حساب کنی تا پاسخ سوالات خودت را در زمینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا بدانی.