تحصیل دکترا در ایتالیا در سال 2022

تحصیل دکترا در ایتالیا|تیم کاکتوس

موضوعات مهم این مقاله

تحصیل دکترا در ایتالیا به دلیل کیفیت بالای آموزشی و فاند بسیار خوب، طرفداران زیادی دارد. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، ایتالیا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب میکنند. تحصیل دکترا در ایتالیا در سال 2022 به دلیل کویید 19 دارای تغییراتی بوده که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

برای اخذ پذیرش دکترا از ایتالیا باید به ددلاین اعلام شده دقت کنید و مدارک را تا تاریخ مشخصی به دانشگاه مقصد ارسال نمایید. رشته‌های متنوعی برای تحصیل دکترا در ایتالیا برای متقضیان ارائه میشود. شما میتوانید بسته به علاقه و فیلد پژوهشی خود  هر یک از آنها را انتخاب نمایید.

 

هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است. اگر قصد دارید برای تحصیل دکترا به ایتالیا بروید، خبر خوبی برای شما داریم. پایین بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل، بورسیه‌های مناسب علمی و امکانات بسیار در این کشور میتواند به شما کمک کند تا یک زندگی ایده‌آل را تجربه نمایید. در این مقاله سعی کردیم به سوالات ایجاده شده در ذهن متقاضیان درباره تحصیل دکترا در ایتالیا پاسخگو باشیم و راهنمای جامع و کاملی را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا ارائه کنیم.

 

 

چگونه دانشگاه و رشته مدنظر را برای اپلای دکترا در ایتالیا پیدا کنیم؟

تحصیل دکترا ایتالیا

برای تحصیل دکترا در ایتالیا برخلاف کشورهای آمریکا، استرالیا و کانادا، نیازی به گرفتن ارتباط با استاد راهنما ندارید. از این رو فرایند اخذ پذیرش دکترا در ایتالیا، کمی ساده‌تر از سایر کشورها است. در  لیست اعلامی وزارت علوم کشور و همچنین در رتبه بندی‌های معتبر QS و TIMES، ایتالیا در مجموع 45 دانشگاه ممتاز و رتبه برتر در جهان دارد. تمام این دانشگاه‌ها از اعتبار بسیار خوبی در جهان برخوردار هستند. تحصیل دکترا در ایتالیا یکی از فرصت‌های استثنایی است که فرصت‌های بیشمار شغلی و تحصیلی برای پست‌داک را فراهم میکند. برای پیدا کردن این دانشگاه‌ها کافی است به وب‌سایت یونیورسیتالی مراجعه کنید و اطلاعات مربوط به رشته و دانشگاه مدنظر را پیدا کنید.

 

برای تحصیل دکترا در ایتالیا تا چه زمانی باید مدارک را به دانشگاه ارسال کنیم؟

معمولا برای تحصیل در مقطع دکترا و پست‌داک در اکثر کشورهای اروپایی ددلاین مشخصی برای ارسال مدارک وجود ندارد. هر زمان که پوزیشن خاصی وجود داشته باشد از طرف دانشگاه به متقضیان اعلام میشود. اما این موضوع در ایتالیا کمی متفاوت است. برای تمام مقاطع من جمله دکترا، باید حتما به ددلاین اعلامی از سمت دانشگاه‌ها در ایتالیا دقت نمایید. معمولا زمان اپلای از ماه آپریل تا ماه سپتامبر است. تحصیل دکترا در ایتالیا نیازی به مکاتبه ندارد. کافی است به صورت جنرال با توجه به اعلان‌های آفیس دانشگاه، برای این مقطع اپلای کنید.

آیا دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا به مدرک زبان نیاز دارند؟

تحصیل دکترا در ایتالیا

اپلای دکترا در ایتالیا

اکثر دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل دکترا از شما مدرک زبان نمیخواهند. معمولا سفارت برای دادن ویزا در مقطع دکترا، ملاک را دانشگاه قرار میدهد و بدون مدرک هم به شما ویزا صادر میکند اما به دلیل تغییر قوانین هر سال باید این موضوع را خودتان پیگیری نمایید. مدرک زبان امتیاز مثبت برای رزومه است. معمولا آیلتس آکادمیک در سطح 6-6.5 برای تحصیل دکترا در ایتالیا کفایت میکند.

مصاحبه دکترا در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا برای اینکه بتوانند دانش شما را بسنجند از شما مصاحبه میگیرند. معمولا تحصیل دکترا در ایتالیا برخلاف ایران و برخی کشورها که نیاز به قبولی در آزمون کتبی دارد، به آزمون احتیاجی ندارد. اما برای اینکه بتوانید نظر آفیس دانشگاه‌ها برای اخذ پذیرش در این مقطه را جلب کنید نیاز به دانش زبانی قوی دارید.

اگر سطح زبان پایینی دارید و قصد دارید برای تحصیل دکترا به ایتالیا بروید، بهتر است همزمان با آماده سازی سایر مدارک، زبان خود را نیز تقویت کنید. شاید در بخش مدارک نیازی به مدرک زبان نباشد اما برای اینکه بتوانید اینترویو خوبی داشته باشید، حتما باید بتوانید سوالات را به خوبی متوجه و به آنها در زمان مناسبی پاسخ دهید.

 

برای تحصیل دکترا در ایتالیا چقدر باید هزینه کنیم؟

گرفتن پذیرش دکترا از ایتالیا

اکثر دانشگاه‌ها برا تحصیل دکترا در ایتالیا از شما اپلیکیشن فی دریافت نمیکنند. البته دقت نمایید که برخی رشته ها و برخی دانشگاه‌ها شرایط ویژه ای دارند و حتما باید این موضوع را از قبل چک کرده و با مشاورین در ارتباط باشید تا زمان و هزینه خود را ب‌دلیل تلف نکنید. درصورت عدم پرداخت اپلیکیشن فی مدارک شما بررسی نمیشود و تمام زحمات شما از بین میرود. اما از آنجایی که اکثر دانشگاه‌ها هیچ اپلیکیشن‌ فی برای دادن پذیرش در مقطع دکترا از شما نمیخواهند تقریبا میتوان گفت هزینه چندانی برای اپلای دکترا به ایتالیا نیازی ندارید. متوسط هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های ایتالیا بین 20-30 یورو است که در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است.

تحصیل دکترا در ایتالیا سال 2022

تمکن مالی سفارت

برای گرفتن ویزا شما باید مدارک لازم را به سفارت ارائه دهید. معمولا دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای تحصیل به ایتالیا میروند نیاز به گردش مالی و تمکن مالی سرپرست یا خودشان دارند. این موضوع برای تحصیل دکترا در ایتالیا نیز وجود دارد. اگر شما موفق نشوید که فاند یا بورسیه‌ای دریافت نمایید حتما باید تمکن مالی به سفارت ارائه کنید. همچنین برای صدور ویزا بهتر است حدود 100 یورو با خود به همراه داشته باشید. البته تحصیل دکترا در ایتالیا همراه با اخذ بورسیه نیازی به ارائه تمکن مالی ندارد اما قبل از اپلای سعی کنید هزینه‌های 6 ماه خود را برآورد کنید تا درصورت بروز هرگونه حوادث غیرمترقبه بتوانید از عهده خرج و مخارج خود بربیایید.

 

برای اپلای دکترا در ایتالیا به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ایتالیا به دو بخش تقسیم میشود. دسته اول مدارک غیرقابل تغییر هستن که تقریبا میتوان گفت تمام دانشگاه‌های ایتالیا از شما دریاقت میکنند. دسته دوم مربوط به مدارکی میشود که دانشگاه به دانشگاه و رشته به رشته متفاوت است. دانشگاه های ایتالیا به تمام این مدارک نمره میدهند و دانشجویانی که نمره بالاتری دریافت کنند در الویت بالاتری نسبت به دانشجویان دیگر قرار دارند. سعی کنید مدارک را فرمالیته و به صورت کپی پیست تهیه نکنید چون دانشگاه‌ها این موضوع را متوجه میشوند و به شما نمره پایینی میدهند.

 

بخش اول مدارک لازم برای اپلای دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا

مدارکی که برای تحصیل دکترا در ایتالیا حتما باید آماده کنید شامل ریزنمرات لیسانس و ارشد، گواهی فارغ التحصیلی و پاسپورت است. این مدارک را برای اپلای تقریبا تمام کشورها نیاز دارید و بدون ترجمه این مدارک قادر به اخذ پذیرش نخواهید بود.

 

بخش دوم مدارک لازم برای اپلای دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا

مدارک دیگر علاوه بر مدارک اولیه برای تحصیل دکترا در ایتالیا شامل توصیه‌نامه، موتیویشن‌لتر، رزومه، ریسرچ پروپوزال، مقالات علمی و مدرک زبان است. تحصیل دکترا در ایتالیا به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی قابل انجام است. معمولا اکثر رشته‌ها در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه میشوند اما برای اینکه مطمئن شوید رشته مدنظر شما چنین شرایطی دارد یا نه حتما باید به صفحه call دانشگاه مدنظر مراجعه کنید و این موضوع را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید.

 

چطور مطمئن شویم که پس از اپلای حتما پذیرش میگیریم؟

تحصیل دکترا در ایتالیا با بورسیه

تحصیل دکترا در ایتالیا و سایر کشورها با وجود اینکه نسبت به مقاطع دیگر شاید روند پذیرش ساده‌تری داشته باشد اما همچنان به دلیل رقابت بالای متقاضیان با ریسک همراه است. تقریبا هیچ وقت نمیتوان مطمئن شد که پذیرشی اخذ میشود یا نه چون تعداد شرکت کنندگان و رزومه دریافتی از متقضیان در سالی که شما اپلای میکنید مشخص نیست.

 

اگر رزومه را قوی کنید و با نحوه دادن پذیرش از دانشگاه‌های مختلف آشنا باشید و تمام مدارک را در مدت زمان تعیین شده به دانشگاه ارائه کنید میتوانید امیدوار باشید که نسبت به متقضیان دیگر شانس بالاتری دارید.

 

ریسرچ پروپوزال برای تحصیل دکترا در ایتالیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. میتوان با یقین گفت که 40-60 درصد احتمال پذیرش شما به این مدرک وابسته است. همچنین motivation letter و توصیه نامه ها اگر به خوبی نگاشته شوند میتوانند در گرفتن پذیرش دکترا از ایتالیا به شما کمک زیادی کنند. توصیه ما به اکثر داوطلبان این است که دو یا سه ریسرچ پروپوزال داشته باشند و در صورت عدم نتیجه، با دیگری شانس خود را امتحان کنند.

 

جالب است بدانید داوطلبانی بوده‌اند که بدون داشتن حتی یک مقاله پذیرش گرفته‌اند در حالی که بسیاری از دانشجویان با معدل بالا و داشتن مقالات علمی ISI موفق به اخذ پذیرش دکترا از ایتالیا نشده اند. بنابراین توجه به ریزه کاری‌ها در اپلای این مقطع اهمیت بسیار بالایی دارد و نباید در این زمینه با عجله تصمیم‌گیری شود.

 

مجموعه مهاجرتی کاکتوس مفتخر است که در مسیر گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج کشور شما را راهنمایی کنید. کارشناسان ما به صورت 24 ساعته تمام اطلاعات لازم در رابطه با نحوه‌ پذیرش دانشگاه و خدمات لازم جهت قوی کردن رزومه دانشگاهی را به شما میدهند. چنانچه از شرایط اولیه لازم برای اپلای ایتالیا برخوردار بودید، می‌توانید مراحل بعدی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا را همراه با ما پشت سر بگذارید.

 

چگونه ریسرچ پروپوزال به گرفتن پذیرش دکترا از ایتالیا کمک میکند؟

تحصیل دکترا در ایتالیا بدون مدرک زبان

ریسرچ پروپوزال به دانشگاه نشان میدهد که اولا شما چقدر به موضوع مسلط هستید و دو چقدر انگیزه و ایده برای مشکلات دارید. بسیاری از اساتید حتی اگر ایده شما عملی نباشد به آن ارزش زیادی میدهند. بنابراین اگر یک ریسرچ پروپوزال خوب به دانشگاه ارائه کنید این به این معنی است که شما از توانایی و خلاقیت کافی برای ادامه تحصیل و تحقیق برخوردار هستید. در بسیاری از کشورهای پیشرفته این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و به کسانی که از انگیزه بالایی جهت تحقیق و ریسرچ برخوردار هستند همیشه دعوت به انجام کار میشود.

 

فیلد تحقیقاتی ما در پروپوزال ارائه شده با فیلد تحقیقاتی ما با دانشگاه باید حتما یکی باشد؟

لزوما اینطور نیست. ریسرچ پروپوزال صرفا برای سنجش دانش و توانایی‌های یک دانشجو است و الزامی به ادامه آن فیلد تحقیقاتی در دانشگاه وجود ندارد. بنابراین از این بابت نگران نباشید. اگر فکر میکنید میتوانید در فیلد دیگری کار کنید حتما این فرصت در دانشگاه های ایتالیا برای شما فراهم خواهد بود. با موضوعی که در پروپوزال خود ارائه میکنید. به ادمیشن آفیس دانشگاه نشان میدهید که در به چالش کشیدن ایده های مختلف چقدر توانایی دارید. این قضیه در پرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا بسیار حائز اهمیت است. اگر به تحصیل دکترا در ایتالیا فکر میکنید، حتما این موضوع را جدی بگیرید.

خود دانشگاه آیا موضوع ریسرچ را میدهد یا ما در انتخاب موضوع آزاد هستیم ؟

تحصیل دکترا در ایتالیا با معدل پایین

تحصیل دکترا در ایتالیا دانشگاه به دانشگاه شرایط متفاوتی دارد. برخی دانشگاه لیستی از موضوعات را ارائه میکنند و ترجیحشان کار و ریسرچ در همان حوزه است درحالیکه برخی دانشگاه‌ها چنین شرایطی ندارند. دانشجو آزاد است که هر موضوعی را که با آن راحت‌تر بود انتخاب کند. ممکن است نمره ریسرچ پروپوزال شما در یک دانشگاه بسیار بالا باشد در حالی دانشگاه دیگری نمره پایینی به شما بدهد. بنابراین این موضوع نیز در گرفتن پذیرش دکترا از ایتالیا اهمیت بالایی دارد و حتما باید قبل از اپلای، این موضوع را چک کرده و با افراد با تجربه در این زمینه مشورت نمایید.

 

مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا چقدر طول میکشد و چه فرصت‌های مطالعاتی در حین تحصیل وجود دارد؟

مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا همانند بسیار از کشورها سه ساله است و معمولا پس از سال 2 فرصت‌های مطالعاتی بسیار خوبی برای متقضیان وجود دارد. دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل تبادلات علمی که با با سایر دانشگاه ها من جمله دانشگاه های امریکا و کانادا دارند شما میتوانید در حین تحصیل از این فرصت استفاده کنید و برای مدتی در این کشورها مشغول به ریسرچ و فعالیت شوید. حقوق شما در این مدت 1.5 برابر میشود و فرصت بسیار خوبی است که میتوانید استفاده کنید.

 

چگونه برای مقطع دکترا از ایتالیا بورسیه بگیریم؟

کسانی که یک‌بار در ایتالیا در مقطع دکترا تحصیل کرده‌اند و از بورسیه این کشور استفاده نموده اند نمیتوانند مجدد با بورسیه در این کشور تحصیل کنند اما متقاضیانی که مدرک دکترا خود را از ایران یا سایر کشورها گرفته‌اند میتوانند برای دکترا مجدد به ایتالیا اپلای کنند. این افراد میتوانند بورسیه دریافت کنند و تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را پوشش دهند.

تحصیل دکترا در ایتالیا بدون محدودیت سنی

بورسیه علمی

دانشگاه‌های ایتالیا از دانشجویان مقطع دکترا حمایت مالی میکنند و به آن‌ها به صورت ماهیانه حقوق میدهند. مقدار این حقوق بسته به دانشگاه، فرصت و امکاناتی که برای شما در فیلد تحقیقاتی و رشته مدنظر شما وجود دارد متفاوت است. معمولا تمام دانشگاه‌های خوب و ممتاز ایتالیا به دانشجویان در مقطع دکترا فاند میدهند. فاند ها برای تحصیل دکترا در ایتالیا از مبلغ 1100 یورو در ماه شروع شده و تا 4000 در برخی دانشگاه‌ها متغیر است. برای اپلای این بورسیه کافی است بتوانید از دانشگاه پذیرش همراه با اسکولارشیپ دریافت کنید.

 

بورسیه استانی

بورسیه استانی در ایتالیا برای تمام مقاطع و تمام کسانی که از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند ارائه میشود. این بورسیه به دلیل جذب دانشجو از سراسر جهان به کشور ایتالیا، و حمایت از دانشجویان مستعد می‌باشد. مبلغ این بورسیه چیزی حدود 5000 یورو در سال است و هزینه‌های زندگی دانشجویی را کاور میکند. اگرچه اکثر کسانی که برای تحصیل دکترا به ایتالیا می‌آیند از این بورسیه استفاده نمیکنند اما به عنوان آخرین گزینه میتوانید روی این بورسیه نیز حساب کنید.

 

کلام آخر

با اخذ پذیرش تحصیلی دکترا در ایتالیا، افراد چیزی حدود 12 هزار تا 40 هزار یورو در سال دریافت میکنند که علاوه بر پوشش هزینه‌های زندگی خود در اروپا میتوانند مقداری نیز پس انداز کنند. مدارکی که دانشگاه‌های ایتالیا میگیرید در سراسر جهان از اعتبار خوبی برخوردار هستند. فرصت‌های مطالعاتی فراوانی در حین تحصیل وجود دارد و پس از فارغ التحصیلی آینده درخشانی در انتظار افراد قرار میگیرد. جهت اپلای و تحصیل دکترا در ایتالیا میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.