تحصیل دکترا در آمریکا |‌ همه چیز درباره تحصیل دکترا در آمریکا

تحصیل دکترا در آمریکا

موضوعات مهم این مقاله

 

فایل صوتی ویدیو بالا ——–>>

 

تحصیل دکترا در آمریکا یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای دانشجویان بین‌المللی است. پیش از آنکه بخواهی دانشگاه مورد نظر خودت را پیدا کنی و برای تحصیل دکترا در آمریکا اپلای کنی،‌ نیاز به اطلاعاتی مثل مدت زمان دکترا،امکان گرفتن فاند و بورسیه، شهریه‌های دانشگاه‌ها و هزینه زندگی در آمریکا داری. با خواندن این مطلب می‌توانی اطلاعات کافی در مورد انواع دکتراهای ارائه شده در آمریکا، بورسیه، شهریه و موارد دیگر اطلاعات خوبی کسب کنی.

چرا تحصیل دکترا در آمریکا؟

چرا تحصیل دکترا در آمریکا؟

اول از همه اجازه بده به این سوال پاسخ دهیم. همانطور که می‌دانی، ایالات متحده آمریکا مقصدی بسیار محبوب برای تحصیلات تکمیلی در میان دانشجویان بین‌المللی است. از دلایل این محبوبیت می‌توان استاندارد بالای تحصیلات آکادمیک و گستردگی موضوعات و رشته‌های تحصیلی موجود اشاره کرد. علاوه بر آن، با اخذ مدرک دکترا، در رشته مورد نظر خودت تبدیل به یک متخصص (احتمالا) بین‌المللی خواهی شد.

طبیعی است که تحصیل دکترا در آمریکا با اخذ مدرک دکترا در ایران یا اروپا یکسان نیست و تجربه متفاوتی خواهد بود. اما به طور کلی، تحصیل در خارج از کشور، باعث بهبود درک فرهنگی جهانی و همچنین شبکه اطرافیان می‌شود که در نهایت می‌توانند فراهم‌کننده گزینه‌های بهتری برای آینده شغلی تو باشند. در نهایت یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌بایست تحصیل دکترا در آمریکا را در نظر گرفت، حقوق دریافتی در طول دوره تحصیلی است. از آنجایی که بعید است دانشجوی دکترا وقت کافی برای انجام کار پاره وقت داشته باشد، دانشگاه یا موسسه محل تحصیل حداقل حقوقی را برای کمک به تحصیلاتش در نظر می‌گیرند.

مدت زمان تحصیل دکترا در آمریکا چقدر است؟

بی‌شباهت به ایران، دوره تحصیل دکترا در آمریکا معمولا بین ۴ تا ۶ سال است. از سوی دیگر، به پایان رساندن دوره دکترا برای برخی از دانشجویان به طور متوسط حدود هشت سال طول می کشد. سنوات دوره تحصیلی به دو بخش تقسیم می‌شوند: یک تا ۴ سال کار درسی و ۲ تا ۴ سال برای مطالعه پایان نامه.

مشابه با کشور خودمان، سال تحصیلی در آمریکا به دو ترم آموزشی تقسیم می‌شود: آگوست تا دسامبر (ترم پاییز) و ژانویه تا مه (ترم بهار). دوره‌ها و ارزشیابی دانشجویان دکترا هم در طول سال تحصیلی و طی همین ماه‌ها انجام می‌شود.

انواع دکترا در آمریکا چیست؟

برنامه دکترا در آمریکا شامل فعالیت‌ها و دوره‌های فوق برنامه در موضوعات مرتبط با رشته تحصیلی خواهد بود. برخی از دانشگاه‌ها برنامه دکترای حرفه‌ای مانند دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD) ارائه می‌دهند.

برای افرادی که علاقه‌مند به دنبال کردن حرفه پزشکی یا حقوق هستند، سایر مدارک دکترا نیز در دسترس است. JD (دکترای حقوق) یک مدرک دکترا در رشته حقوق است که به طور خاص برای تربیت متخصصینی طراحی شده که پس از پایان دوره تحصیلی خود، معیارهای وکالت را به طور تمام و کمال رعایت کنند.

مدرک MD (​​دکترای پزشکی) یا Doctor of Medicine مدرک دکترایی است که به دانشجویان پزشکی اهدا می‌شود. با توجه به نیازهای فعلی کشور آمریکا، این برنامه دکترا نیز به روشی جدید طراحی شده است، به طوری که تنها دانشجویانی می‌توانند در آن شرکت کنند که قصد طبابت یا کار در آمریکا را دارند.

انواع دکترا در آمریکا

رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل دکترا در آمریکا

حالا که با انواع برنامه‌های ارائه شده مقطع دکترا در آمریکا آشنا شدی، بهتر است رشته‌های پرطرفدار را نیز بشناسی. در ادامه ۴ مورد از بهترین رشته‌ها را بخوان:

دکترای مدیریت بازرگانی در آمریکا

مدرک دکترای مدیریت بازرگانی نشان‌دهنده تعهد قابل توجهی برای اعلای مدیریت و رهبری است و فارغ‌التحصیلان را از سایر رقبای مدیریتی خود متمایز می‌سازد. فارغ‌التحصیلان دکترای این رشته در چندین بخش ملی در حال توسعه از جمله بهداشت و فناوری اطلاعات، بسته به گرایش تحصیلی خود مشغول به کار می‌شوند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان دکترای مدیریت، از طریق ادامه تحقیقات یا تدریس آکادمیک، بر آینده کسب و کار تأثیر می‌گذارند.

دکترای علوم کامپیوتر در آمریکا

دکترای مهندسی کامپیوتر دانشجویان را تبدیل به محققانی زبده در زمینه‌های ضروری مهندسی کامپیوتر مانند معماری کامپیوتر، طراحی کنترلر یکپارچه، پردازش فوتونیک، علوم کامپیوتر با کارایی بالا و محاسبات شبکه می‌کنند.

دکترای بازاریابی در آمریکا

برنامه دکترا در رشته بازاریابی برنامه تمام وقت ۳ تا ۵ ساله است. این برنامه از راه طیف وسیعی از دوره‌هایی که بر عناصر نظری بازاریابی تمرکز دارند یک مدرک حرفه‌ای ارائه می‌دهد که هدف آن تربیت دانشجویانی برای آموزش و تحقیق است.

دکترای بیوتکنولوژی در آمریکا

این برنامه یک دکترا سه ساله در زمینه بیوتکنولوژی است و دانشجویان در این دوره موضوعاتی مانند روش تحقیق، ارتباطات علمی و روندهای اخیر در زمینه بیوتکنولوژی و سایر موارد مرتبط را مطالعه خواهند کرد.

هزینه تحصیل دکترا در آمریکا چقدر است؟

هزینه تحصیل دکترا در آمریکا

همانطور که احتمالا می‌دانی،‌ شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل دکترا در آمریکا وابسته به پروژه مورد مطالعه،‌ دانشگاه و ایالت و شهر محل تحصیل است. به طور میانگین، شهریه دکترا در آمریکا می‌تواند بین ۲۸ تا ۴۰ هزار دلار در سال متغیر باشد. به عنوان مثال، در ادامه شهریه چند دانشگاه آمریکا برای مقطع دکترا را می‌بینی:

اما نکته قابل توجه آن است که بسیاری از دانشجویان می‌توانند برای بخشی یا تمام دوران تحصیل خود کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنند. دقت کن که آخرین مهلت درخواست برای فاند یا کمک هزینه می‌تواند از دسامبر قبل از شروع سال تحصیلی در پاییز باشد. برخی از دانشجویان دکترا از طریق موقعیت کاری دستیاری، از دانشگاه یا موسسه خود کمک هزینه دریافت می‌کنند، اما مقررات دریافت چنین موقعیت کاری در دانشگاه‌ها و موسسات و بین بخش‌های داخلی نیز متفاوت است. سایر دانشجویان هم باید شخصا یا از طریق بورسیه‌های متفاوت، هزینه‌های تحصیلی خود را پرداخت کنند.

آیا برای تحصیل دکترا در آمریکا حقوق می‌گیرم؟

برخلاف برخی از کشورهای اروپایی، هیچ میزان حداقلی یا مقیاس حقوق ملی برای پرداخت به دانشجویان دکترا در آمریکا وجود ندارد. دانشجویان دکترا بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و محل تحصیل‌شان سالانه بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار درآمد دارند. این کمک هزینه می‌تواند معاف از مالیات (اگر فلوشیپ باشد) یا مشمول مالیات (اگر حقوق باشد به عنوان مثال موقعیت تدریس). نکته قابل توجه آن که دانشجویان دکترا در آمریکا معمولا فقط ۹ ماه از سال حقوق دریافت می‌کنند، اما بسیاری از برنامه‌های دکترا فرصت فاند تابستانی هم ارائه می‌دهند. فاند دکترا همچنین شامل معافیت کامل یا جزئی از شهریه خواهد بود.

آیا تحصیل دکترا در آمریکا با بورسیه ممکن است؟

بورسیه تحصیلی دکترا در آمریکا

از آنجایی که امکان ندارد دانشجوی فارغ‌التحصیل خودکفایی مالی کامل داشته باشد، ارائه کمک‌های مالی به دانشجویان در دانشگاه‌های آمریکا بسیار معمول است. اگرچه ممکن است هزینه تحصیل یا Sticker Price برای مقطع دکترا در آمریکا گران به نظر برسد، اما بعید است که در نهایت همان مبلغ را پرداخت کنی. هزینه تحصیل یا Sticker Price به این صورت محاسبه می‌شود:

شهریه + هزینه‌های دانشگاه (بیشتر بیمه و خوابگاه) + هزینه‌های زندگی ( خوراک، جابجایی، سایر هزینه‌های شخصی) = هزینه تحصیل یا قیمت تحصیل در دانشگاه (Sticker Price)

تامین مالی تحصیلات دانشجویان به روش‌های مختلف انجام می‌شود. هزینه‌های دانشگاه، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌ها از طریق بورسیه تحصیلی کامل یا فول راید (full ride) پرداخت می‌شود. از گزینه‌های متداول دیگر می‌توان به بورسیه‌هایی اشاره کرد که بخشی از شهریه را کاهش داده یا معافیت کامل ایجاد می‌کنند.

پس از دریافت بورسیه تحصیلی،‌ شهریه‌های ۲۸ تا ۴۹ هزار دلاری می‌توانند به طور متوسط به ۱۰ و ۴۵ هزار دلار در سال برسند. جالب‌تر آن که بعضی از کمک‌هزینه‌های تحصیلی دکترا در آمریکا می‌توانند تا سالانه بیش از ۴۵ هزار دلار هم باشند.

دریافت بورسیه چه شرایطی دارد؟

از مهم‌ترین شرایط برای دریافت هر گونه بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی انتشار مقالات علمی معتبر کنفرانسی یا ژورنالی، مدرک تحصیلی مرتبط، دانش زبان انگلیسی کافی (آیلتس یا تافل)،‌ رزومه علمی مناسب، توصیه‌نامه از استادها و نوشتن انگیزه‌نامه است.

شرایط قبولی برای تحصیل دکترا در آمریکا چیست؟

معیارها و شرایط متفاوتی برای قبولی در مقطع دکترای آمریکا وجود دارند که به صورت زیر است:

سن: هیچ محدودیت سنی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا وجود ندارد و حتی برخی از افراد تحصیلات خود را پس از ۴۰ سالگی آغاز می‌کنند. در نتیجه محدودیت سنی وجود ندارد و در آمریکا، افراد به جای سن، بر اساس سوابق و مشخصات فردی‌شان ارزیابی می‌شوند.

مدارک تحصیلی: همه متقاضیان مقطع دکترا حداقل نیاز به مدرک لیسانس دارند و جالب است بدانی تنها برخی از برنامه‌های دکترا وجود دارند که نیاز به مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند. مدرک مورد نیاز دیگر آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی است که متداول‌ترین آنها GRE است. اما برخی از رشته‌های دکترا ممکن است از آزمون‌های ورودی فارغ‌التحصیل دیگری به جای GRE استفاده کنند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

  • GMAT: برای برنامه‌های DBA و دیگر برنامه‌های رشته بازرگانی و مدیریت
  • LSAT: برای برنامه‌های JD
  • MCAT: برای برنامه‌‌های MD
  • DAT: برای برنامه‌های دندانپزشکی

مهارت زبان انگلیسی: برای تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا باید توانایی خود در زبان انگلیسی را اثبات کنی. این کار از طریق آزمون‌های بین‌المللی معتبری مانند تافل و آیلتس صورت می‌گیرد. حداقل نمره مورد نیاز در آزمون تافل کاغذی ۶۰۰ و بین ۹۵ تا ۱۰۰ برای آزمون اینترنتی است. از طرف دیگر، حداقل نمره مورد نیاز در آزمون آیلتس آکادمیک، نمره ۷ است.

مهارت زبان انگلیسی

انگیزه‌نامه: SOP بیانیه‌ای از مهارت‌های تحصیلی، جوایز و تقدیرهایی که برای فعالیت‌های مختلف فوق برنامه یا آموزشی کسب کرده‌ای، و مهمتر از همه، تحقیقاتی که انجام داده‌ای و موضوعاتی مورد علاقه‌ات است. در این نامه برای دانشگاه و استاد خود می‌نویسی که چرا علاقه داری در این برنامه دکترا شرکت کنی و به چه دلیل گزینه مناسبی برای آن هستی.

توصیه‌نامه: این مدرک در میان مدارک مورد نیاز برای اپلای دکترا در آمریکا بسیار اهمیت دارد. معمولا دانشجویان توصیه‌نامه را از استادانی دریافت می‌کنند که با آنها مطالعه یا تحقیقاتی انجام داده‌اند.

هزینه زندگی در آمریکا چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور، هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا است. در ایالات متحده، متوسط هزینه ماهانه زندگی برای دانشجویان بین المللی حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار بدون احتساب شهریه دانشگاه است. با این حال، هزینه زندگی بسته به سبک زندگی، موقعیت مکانی، نوع محل اقامت و غیره از فرد به فرد متفاوت است.

یکی از عوامل اصلی در تعیین میانگین هزینه زندگی در آمریکا، محل دانشگاه است. اگر دانشگاه در وسط یک شهر با سابقه مانند نیویورک یا کلمبیا باشد، هزینه زندگی دانشجویان بیشتر خواهد بود. برعکس، برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های واقع در ایالت‌های مرکزی مانند اوهایو یا ایندیانا تحصیل می‌کنند، هزینه زندگی بسیار پایین است.

به طور کلی، هزینه زندگی برای یک دانشجوی بین‌المللی در آمریکا در ایالت‌های شمال شرقی یا شرقی آن بیشتر از ایالت‌های غرب میانه است. در مجموع هزینه زندگی سالانه در آمریکا را بسته به عواملی مانند اجاره هاستل یا محل اقامت خارج از دانشگاه، هزینه وعده‌های غذایی، مراقبت‌های بهداشتی، خواربار و صرف غذا در خارج از خانه، هزینه‌های تفریح و سفر محاسبه می‌کنند.

کلام آخر…

با دانستن مواردی که در این مقاله خواندی، اطلاعات کلی درباره تحصیل دکترا در آمریکا به دست آوردی. انتخاب پروژه در دانشگاه مناسب برای تحصیل دکترا در آمریکا قدم‌های بعدی تو خواهند بود. مشاوران کاکتوس ویزا در تمامی قدم‌های مسیر در کنار تو هستند تا بتوانی به سادگی پاسخ سوال‌هایت و اطلاعات تکمیلی را کسب کنی. میتونی از طریق لینک روبرو یه مشاوره تخصصی رایگان درمورد تحصیل دکترا در آمریکا داشته باشی: مشاوره رایگان