ویزای تحصیلی آلمان در سال 2022

ویزای تحصیلی آلمان در سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

در سال‌های اخیر درخواست‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان روند افزایشی داره و البته این سطح از تقاضا برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور بدون علت نیست. امکان تحصیل تقریبا رایگان با دریافت بهترین امکانات رفاهی و تحصیلی، نظر بسیاری از دانشجویان بین‌الملل و به خودش جذب میکنه.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی این کشور تا چند ماه قبل خیلی سخت و پیچیده بود، به‌طوری که افراد متقاضی باید تقریبا از دو سال قبل وقت سفارت می‌گرفتن و بدون تردید این کار به یک برنامه‌ریزی خیلی دقیق نیاز داشت، اما اومدن ویزا متریک شرایط دریافت ویزاهای کشور آلمان و خیلی تغییر داد. حالا ما تو این مطلب قصد داریم در خصوص انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان، مدارک لازم برای دریافت ویزا و همچنین پروسه دریافت آن اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتون قرار بدیم، به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنم تا انتها همراه کاکتوس ویزا باشین.

ویزای تحصیلی آلمان

چه کسانی به ویزای تحصیلی آلمان نیاز دارند؟

اما به‌راستی چه افرادی باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنن، احتمالا یکی از سوال‌هایی که برای بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیلی پیش میاد و می‌تونیم متقاضیان را در دو گروه زیر قرار بدیم.

 • اگر طول دوره تحصیلی که قراره در آلمان طی کنین، حداقل 3 ماهه که باید برای ویزای شینگن درخواست بدین.
 • متقاضیان با طول دوره تحصیل بیشتر از 3 ماه، باید برای ویزای ملی آلمان درخواست ارسال کنین.

حال درشرایطی که با ویزای ملی وارد آلمان میشین، باید برای دریافت مجوز اقامت آلمان از طریق اداره خارجی اقدام کنین تا بتونین در این کشور اقامت داشته باشین. دقت داشته باشین این کار باید تا زمانی که ویزای شما معتبره انجام بشه.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

افراد مختلف بنا به شرایط دوره‌ای که قراره برای اون درخواست ارسال کنن، باید ویزای متناسب با دوره مدنظر و دریافت کنن. یعنی برای مثال دانشجویان برای تحصیل در مقطع کالج، کارشناسی، ارشد و دکترا باید ویزای تحصیلی بگیرن. در حالت کلی سه نوع ویزای تحصیلی برای کشور آلمان وجود داره که افراد متقاضی می‌تونن برای یکی از این سه مورد درخواست ارسال کنن:

 • ویزای تحصیلی آلمان: اگر پذیرش تحصیلی از کالج یا دانشگاه آلمان‌های دریافت کردین برای شروع تحصیل باید برای دریافت این ویزا اقدام کنین.
 • ویزای درخواست دانشجویی آلمان: اگر برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظر خودتون باید به صورت حضوری اقدام کنین، می‌تونین برای دریافت این ویزا درخواست ارسال کنین. تنها دقت داشته باشین که با این ویزا نمی‌تونین در آلمان تحصیل کنین و تنها برای ثبت درخواست برای دانشگاه اعتبار داره.
 • ویزای دوره زبان آلمانی: برای تحصیل در دوره زبان آلمانی به این ویزا نیاز دارین.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

در بالاتر به این مورد اشاره کردیم که امروزه پروسه دریافت ویزای تحصیلی آلمان برعهده ویزا متریک هست و در واقع این سازمان در تسریع بخشیدن روند صدور ویزای دانشجویی آلمان بسیار موثر واقع شده و تمام کارهای مربوط به دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان و باید از این طریق انجام بدین. حالا برای طی کردن این پروسه طبیعتا باید مدارکی با خودتون همراه ببرین که در این بخش به بیان مدارک مورد نیاز می‌پردازیم.

در حالت کلی می‌تونین لیست مدارک مورد نیاز و از طریق سایت https://www.visametric.com/iran/Germany/fa بررسی کنین، اما از اون جایی که لیست مدارک به زبان آلمانیه، می‌تونین در ادامه لیست مدارک و مشاهده کنین:

 • عکس گذرنامه‌ای بیومتریک
 • فرم چاپ شده درخواست ویدکس
 • پاسپورت معتبر
 • اظهارنامه مربوط به هدف از تحصیل/ انگیزه‌نامه
 • نامه پذیرش
 • تایید دانش زبانی (مدرک زبان)
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی ایران
 • رزومه
 • گواهی مربوط به فعالیت‌های شغلی
 • گواهی بیمه درمانی

اما در این بخش از مطلب تصمیم گرفتیم در خصوص هر یک از این مدارک، اطلاعات جزئی‌تری در اختیارتون قرار بدیم، تا بتونین با یک آمادگی کامل‌تری برای روز مصاحبه ویزامتریک آماده بشین، بنابراین به توضیحات ادامه توجه ویژه‌ای داشته باشین. همچنین دقت کنین که ترتیب مدارک باید دقیقا مطابق با لیست بالا رعایت بشه.

عکس گذرنامه‌ای بیومتریک

برای گرفتن این عکس می‌تونین از طریق هر عکاسی اقدام کنین، فقط کافیه بهشون بگین که عکس برای سفارت لازم دارین و خودشون کاملا در این مورد اطلاع دارن. البته این عکس می‌تونین همون روز مصاحبه در ویزا متریک بگیرین، اما به این مورد توجه کنین که هزینه گرفتن عکس به یورو حساب میشه و از طرفی وقتتونم گرفته میشه.

کلا دو تا عکس بیومتریک نیازه و برای این که خانم‌ها عکس باحجاب بگیرن، ایده خاصی مطرح نیست، اما بهتره عکس باحجاب بگیرین تا بعدا به مشکل خاصی برنخورین.

فرم چاپ شده درخواست ویدکس

این فرم و می‌تونین از سایت ویزامتریک پیدا کنین و تنها دقت داشته باشین افرادی که برای دوره‌های تحصیلی بیشتر از سه ماه وقت گرفتن باید فرم ویدکس مربوط به ویزای تحصیلی و تکمیل کنن نه ویزای شینگن. این فرم آنلاینه و باید بعد از تکمیل اون، پرینت بگیرین و در انتهای صفحه فرم، بارکدهایی وجود داره که خیلی مهم هستند.

روز مصاحبه، وقتی این فرم ویدکس و آفیسر بررسی میکنه، ازتون میپرسه که صحیح پر کردین یا نه، در این شرایط بهتره نگین که هیچ مشکلی نداره، چون به هر حال آفیسر یک اشتباهی از داخل اون فرم پیدا میکنه. حالا برای این که لازم نباشه برای اصلاحاتی که آفیسر انجام میده پول پرداخت کنین، کافیه فرم قدیمی و هم تکمیل کنین و اونجا ازتون میپرسن فرم قدیمی و دارین یا نه، اگر داشته باشین از روی اون فرم اشتباهاتونو تصحیح میکنن و دیگه لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنین.

پاسپورت معتبر

حتما پاسپورتی که همراه خودتون می‌برین باید اعتبار داشته باشه. حالا اگر با پاسپورتی که برای ویزامتریک وقت گرفتین، اعتبارش تموم شده، روز مصاحبه پاسپورت قدیم و جدید و باخودتون ببرین، در واقع اصل هر دو پاسپورت و همچنین کپی از هر دو باید همراه خودتون داشته باشین.

ویزامتریک روز مصاحبه، اصل پاسپورت جدید و کپی پاسپورت قدیم و ازتون دریافت میکنه. یک موضوع مهم دیگه که داخل لیست مدارک مورد نیاز برای ویزا متریک در مورد پاسپورت اشاره شده، گذرنامه امضا شده است، اگر دقت کنین کنار عکس داخل پاسپورت بخشی برای امضا وجود داره که باید اون بخش امضا بشه و بعد کپی بگیرین.

انگیزه‌نامه

قبلا اظهارنامه مربوط به هدف از تحصیل به این صورت بود که تنها باید به یک سری سوال جواب می‌دادین، اما الان ابتدا چند تا سوال وجود داره که فقط باید تیک بزنین و در صفحه آخر چند تا سوال وجود داره که باید به صورت تشریحی پاسخ بدین.

حالا روز مصاحبه، آفیسر همین سوال‌های صفحه آخر و ازتون میپرسه، سوال‌هایی مثل چرا آلمان؟ بعد از اتمام تحصیل قصد دارین چه کاری انجام بدین؟ آیا کسی و در آلمان دارین؟ به سوال‌های داخل انگیزه‌نامه صادقانه جواب بدین و اگر بتونین تایپ شده با خودتون ببرین خیلی بهتره.

نامه پذیرش

بدون شک بدون نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه مدنظر خودتون که نمی‌تونین وقت از ویزامتریک بگیرین، بنابراین داشتن نامه پذیرش یکی از اصلی‌ترین مدارک‌ها است. بنابراین هر چندتا پذیرش دارین با خودتون ببرین، پذیرش امتحان ورودی کالج، پذیرش مستقیم دانشگاه و غیره.

تایید دانش زبانی

یکی از مدارک اصلی گرفتن پذیرش از دانشگاه یا کالج مدرک زبان هست و این که شما نیازه چه مدرک زبانی ارائه بدین، کاملا به دانشگاه یا کالج مدنظرتون بستگی داره. یعنی شما اگر برای مثال برای کالج هانوفر به مدرک زبان B1 نیاز دارین، آفیسر مدرک B1 و بالاتر و از شما قبول میکنه.

گواهی تمکن مالی

همان‌طور که می‌دونین افرادی که قصد دارن برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنن، باید تمکن مالی ارائه بدن و مبلغ تمکن تا به الان 10332 یورو است. برای گرفتن گواهی تمکن مالی باید یک حساب باز کنین و این حساب باید به نام خود فرد متقاضی تحصیل در آلمان باشه و بعد معادل ریالی این مبلغ و داخل حساب واریز کنین.

برای گرفتن گواهی تمکن مالی، هر بانکی شرایط خاص خودش و داره، برای مثال بعضی از بانک‌ها میگن برای گرفتن تمکن همین که مبلغ یک روز داخل حساب باشه کافیه. بنابراین این مورد و از قبل بررسی کنین تا مشکلی پیش نیاد.

در حالت کلی شما می‌تونین از چند ماه قبل یا یک هفته قبل پول داخل حساب خودتون قرار بدین، اما نامه تمکن مالی که دریافت می‌کنین باید جدید باشه، مثلا حتی دو سه هفته قبل از وقت ویزا متریک قبول نیست.

مدارک تحصیلی ایران

مدارک تحصیلی که باید برای روز مصاحبه ویزامتریک آماده کنین، کاملا بستگی به مقطع تحصیلی شما در آلمان داره. برای مثال افراد متقاضی تحصیل در کالج‌های آلمان باید مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات و مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات و ارائه بدین.

البته ترجمه این مدارک تحصیلی نیز لازمه به این صورت که شما باید در کنار تحویل اصل مدارک، ترجمه هر یک و کپی مدارک و نیز داشته باشین. حالا اگر قراره برای مقطع ارشد و دکترا اقدام کنین، مدارک بیشتری از دوره‌های تحصیلی قبلی باید ارائه بدین.

رزومه

برای نوشتن رزومه لازمه که یک سری اصول خاص و رعایت کنین. خیلی از متقاضیان رزومه به زبان آلمانی و فارسی می‌نویسن که بیشتر سفارت همون روزمه به زبان آلمانی و از متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آلمان تحویل میگیره.

گواهی مربوط به فعالیت‌های شغلی

در این مورد اگر به شغل خاصی مشغول هستین می‌تونین گواهی مربوط و در این قسمت ارائه بدین. حتی اگر گپ تحصیلی دارین، اینطوری با ارائه گواهی فعالیت شغلی می‌تونین گپ و پر کنین.

گواهی بیمه درمانی

اگر تا به الان تجربه سفر به خارج از کشور داشته باشین، میدونین که باید یک گواهی بیمه درمانی ارائه بدین. حالا برای گرفتن این بیمه می‌تونین از دفاتر بیمه اقدام کنین و کافیه بگین که برای سفارت میخان و قراره ویزای تحصیلی دریافت کنین.

حالا شما باید به اون دفتر بیمه بگین که مدت زمان و مبلغ بیمه‌ای که مدنظرتون هست چقدره، در حالت کلی بازه زمانی سه ماه و مبلغ 30 هزار یورو مناسبه. حالا این گواهی که دریافت می‌کنین باید نزدیک به وقت ویزا متریک باشه، چون باید وقتی وارد آلمان میشین اعتبار داشته باشه و از این گواهی درمانی باید پرینت بگیرین و داخل دسته اول و دوم مدارک قرار بدین.

نکته‌های تکمیلی در خصوص مدارک مورد نیاز

 • وقتی قراره برین ویزامتریک، بلیط لازم ندارین، پس به فکر خرید بلیط هواپیما نباشین، اما می‌تونین بلیط رزرو کنین و این کاملا اختیاریه.
 • از طرفی اصل همه مدارک و همراه خودتون ببرین، البته ویزامتریک فقط اصل پاسپورت و نگه می‌داره و اصل بقیه مدارک و فقط بررسی میکنه و بهتون تحویل میده.
 • همراه داشتن شناسنامه ضروری نیست، چون پاسپورت دارین، اما حالا همراه داشتن یک شناسنامه ضرری نداره.
 • مکاتبه با خوابگاه یا هر جایه دیگه‌ای که قصد اقامت دارین، خیلی مهمه. مثلا اگر قراره پیش کسی بمونین باید اون فرد یک نامه بنویسه و حتی لازمه که به تعداد اتاق‌های خونه اشاره کنه و طبیعتا باید یک اتاق اضافه برای شما داشته باشه، همچنین کپی پشت و روی کارت ملی آلمانی شخص نیازه.
 • به‌ عنوان آخرین نکته این بخش این موضوع و مدنظر قرار بدین که هر جایی از فرم‌های مربوط به ویزامتریک از شما خواسته امضا کنین، یعنی اول باید فرم و پرینت بگیرین و بعد با دست امضا کنین، یعنی امضا نباید کپی شده باشه.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

اگر قرار باشه خیلی کلی به روند دریافت ویزای تحصیلی آلمان و بپردازیم، به این صورته که شما بعد از آماده‌سازی مدارک لازم، باید یک قرار ملاقات از طریق سایت ویزا متریک تنظیم کنین و در زمان تعیین شده به ساختمان ویزا متریک برین.

طبق تغییرات جدید سیستم ویزا متریک، افرادی که قصد دارن برای تعیین قرار ملاقات برای دریافت ویزای ملی یا شینگن اقدام کنن، باید مبلغ 900 هزار تومن و برای تایید و تصدیق مدارک مبلغ 600 هزار تومن بپردازن.

اجازه بدین یکم بیشتر از روز مصاحبه در ویزا متریک صحبت کنیم، حالا تصور کنین که در زمان مشخصی باید به ساختمان ویزا متریک مراجعه کنین. در این قسمت طبق لیستی که از متقاضیان دارن، به ترتیب صدا می‌زنن.

بعد از این که صداتون زده، از شما می‌پرسن تمایل دارین وقت عادی بگیرین یا VIP که به‌طور کامل اونجا در مورد تفاوت‌های این دو مورد بهتون توضیح میدن و شما می‌تونین همون جا تصمیم‌گیری کنین و انتخاب یکی از این دو کاملا به شرایط خودتون بستگی داره. از طرفی یک فرم عودت بهتون میدن که باید اطلاعات روی اون فرم و با اطلاعات شخصی خودتون بررسی کنین، امضا بزنین و بهشون تحویل بدین.

حالا وقتی برای مصاحبه به اتاق آفیسر میرین، اول از همه آفیسر مدارک و ازتون تحویل می‌گیره، مدارک باید همون‌طور که گفتیم در دو دسته اول و دوم باشه. در این مرحله آفیسر بررسی میکنه و اگر نقصی یا مشکلی باشه بهتون اطلاع میده.

بعد از بررسی مدارک، نوبت به مصاحبه میرسه که در این بخش آفیسر ازتون یک سری سوال میپرسه و میشه گفت مصاحبه به زبان آلمانی در این قسمت انجام میشه. در واقع سوال‌هایی که در این قسمت ازتون پرسیده میشه مطابق انگیزه‌نامه‌ای هست که نوشتین، بنابراین کامل به متن انگیزه‌نامه مسلط باشین.

حالا بعد از این مرحله به مرحله پرداخت هزینه بررسی مدارک توسط سفارت و ویزامتریک میرسین که برای وقت عادی باید 105 یورو و برای وقت‌های VIP باید 180 یورو هزینه پرداخت کنین. در واقع هزینه وقت  VIP از عادی 75 یورو گرون‌تره.

دقت داشته باشین تمام هزینه‌هایی که در ویزامتریک پرداخت می‌کنین به یورو حساب میشه، حتی کپی برگه، بنابراین با خودتون پول به یورو داشته باشین. البته برای اون 75 یورو اضافه‌تره وقت VIP می‌تونین معادل ریالی پرداخت کنین.

در نهایت انگشت‌نگاری آخرین مرحله است و بعد از این که تمام شد، کار شما نیز در ویزامتریک تمام شده و دیگه باید منتظر پاسپورت باشین که ببینین ویزا شدین یا نه. برای دریافت پاسپورت می‌تونین حضوری مراجعه کنین به ساختمان ویزا متریک یا از همون ابتدا بگین که با پست براتون ارسال کنن.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی آلمان

سخن نهایی

همان‌طور که گفتیم امروزه کارهای مربوط به دریافت ویزای تحصیلی آلمام برعهده ویزا متریک است و شما باید برای دریافت ویزا، ابتدا آماده‌سازی مدارک لازم و انجام بدین و بعد از گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج مدنظر از ویزا متریک وقت بگیرین.

در حالت کلی، وقتی نزدیک ددلاین دانشگاه و کالج باشه، طبیعتا ویزامتریک شلوغ‌تره و دیرتر وقت میده، برای همین بهتره برنامه‌ریزی کنین تا بتونین در زمان مناسب ویزا دریافت کنین. حالا اگر نتونین در زمان مناسب ویزا دریافت کنین، حداقل یک ترم تحصیلی عقب میفتین و این در حالیه که کلی هزینه و زمان صرف کردین.

از همین رو، به شما توصیه می‌کنیم از مشاوره‌های کاکتوس ویزا استفاده کنین و با اطلاعات کامل و صحیح در این مسیر قدم بردارین و بتونین هر چه سریع‌تر ویزای تحصیلی آلمان و دریافت کنین.