ویزای تحصیلی ایتالیا سال 2022

ویزای تحصیلی ایتالیا سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

امکان تحصیل رایگان در کنار دریافت بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا، توجه تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به خود جلب می‌کنه به‌طوری که هر سال افراد زیادی به دنبال دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هستن.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی، بعد از اخذ پذیرش شروع میشه و تا وقتی که پذیرش در اختیار نداشته باشین، نمی‌تونین برای دریافت ویزا اقدام کنین، چون یکی از اصلی‌ترین مدارک برای روز مصاحبه سفارت پذیرش از دانشگاه است. حالا این پذیرش میتونه از دانشگاه باشه یا رنکینگ آزمون که در ادامه در این مورد اطلاعات کامل‌تری ارائه میدیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پروسه اپلای در مقطع کارشناسی و دکترا، می‌تونین مطلب اپلای کارشناسی ایتالیا و اپلای دکترا ایتالیا و مشاهده کنین. در این مطالب به‌صورت گام به گام در خصوص پروسه اخذ پذیرش تحصیلی اطلاعات کاملی ارائه دادیم.

بعد از اخذ پذیرش تحصیلی، طبیعتا باید به دنبال دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا باشین تا بعد از اخذ ویزا بتونین به کشور ایتالیا سفر کنین و تحصیل و در این کشور شروع کنین. از این رو در این مطلب تصمیم گرفتیم که در خصوص پروسه دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا اطلاعات مفیدی ارائه بدیم، بنابراین تا انتهای مطلب همراه کاکتوس ویزا باشین.

ویزای تحصیلی ایتالیا

پروسه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که باید با در دست پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنین. حالا برای مثال این پذیرش میتونه برای مقطع ارشد باشه یا برای شرکت در آزمون ورودی. برای مثال شما در آزمون آیمت ترکیه قبول شدین و با قبولی آزمون می‌تونین برای دریافت ویزا اقدام کنین. از طرفی امکان داره برای شرکت در آزمون آلفا که در ایتالیا برگزار میشه به ویزا نیاز داشته باشین.

بنابراین با در اختیار داشتن هر کدوم از این شرایط می‌تونین برای دریافت وقت اقدام کنین. دقت داشته باشین که در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، شما به صورت مستقیم با سفارت ایتالیا در ارتباط نیستین، بلکه باید از شرکت واسط CKGS (کاکس اند کینگز) اقدام کنین.

در حقیقت شرکت کاکس اند کینگز، به‌نوعی یک رابط بین متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و سفارت هست و تنها متقاضیان در بازه زمانی اردیبهشت تا آذر می‌تونن برای گرفتن وقت اقدام کنن.

به‌صورت کلی، اینطوریه که باید وقت بگیرین و بعد از ثبت وقت، مدارک روز مصاحبه سفارت و آماده کنین و در زمان تعیین شده با در دست داشتن تمام مدارک به شرکت مربوط مراجعه کنین و در نهایت منتظر دریافت ویزا بشین.

نحوه گرفتن وقت از شرکت CKGS

بنابراین متوجه شدید که دیگر نیازی به ارتباط گرفتن با سفارت برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا نیست و باید از طریق شرکت کاکس اند کینگز اقدام کنین. برای گرفتن وقت ابتدا به آدرس https://www.ckgsir.com/ مراجعه کنین و نسبت به ساخت اکانت اقدام کنین.

فقط هنگام ساخت اکانت به این موضوع دقت داشته باشین که با هر شماره پاسپورت تنها می‌تونین یک اکانت بسازین، بنابراین اطلاعات درست و وارد کنین، چون امکان تغییر اطلاعات وجود نداره. بعد از ساخت اکانت، در بازه زمانی اردیبهشت تا آذر می‌تونین برای گرفتن وقت اقدام کنین و در بازه زمانی دیگری این شرکت فعالیت نمیکنه.

معمولا وقت‌ها هر دو هفته یا ده روز یک بار باز میشه و بعد از باز شدن وقت‌ها، می‌تونین در بازه زمانی دو هفته بعد، یک روز و برای مراجعه و تحویل مدارک انتخاب کنین. برای گرفتن وقت از شرکت CKGS نیازی به پرداخت هزینه نیست.

حالا در نظر می‌گیریم که تونستین وقت بگیرین، متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید تا حداکثر 8 ساعت بعد از گرفتن وقت به شرکت CKGS و سفارت ایمیل بزنه و به‌نوعی هویت خودش و تایید کنه. اینطوری که یک ایمیل می‌زنین و در بخش موضوع یا  Subjectباید FSS Number، شماره پاسپورت، شماره رفرنس، شماره مرجع و تاریخ رزرو وقت و وارد می‌کنین و در متن ایمیل باید پاسپورت و تاییدیه Universitaly و پیوست کنین.

بعد از فرستادن ایمیل، دیگه به‌نوعی وقت ررزو شده برای شما تایید میشه، اما در صورت نفرستادن ایمیل امکان داره، شرکت CKGS وقت و کنسل کنه. اما بعد از گرفتن وقت، اصلی‌ترین مرحله آماده‌سازی مدارک لازم برای مصاحبه سفارت هست که در بخش بعدی در خصوص چک لیست روز سفارت صحبت می‌کنیم.

شرکت کاکس اند کینگز

توضیحات کامل در خصوص مدارک لازم برای مصاحبه سفارت

حالا باید چه مدارکی برای مصاحبه سفارت ارائه بدیم و در چک لیست سفارت به چه مواردی اشاره شده؟ دقت داشته باشین مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، همگی در چک لیست ارائه شده از طرف سفارت و شرکت CKGS بیان شده و مدارکی غیر از این‌ها اعتبار نداره. در ادامه هر خصوص هر یک از مدارک لازم به همراه نکاتی که در خصوص هر مدرک وجود داره، اطلاعات مفیدی ارائه میدهیم.

تیم کاکتوس ویزا در زمینه مهاجرت تحصیلی ایتالیا سابقه درخشانی داره و افراد زیادی با کمک این تیم تونستن ویزای تحصیلی ایتالیا و دریافت کنن، اگر شما هم دوست دارین که از یک جلسه مشاوره رایگان این تیم استفاده کنین، فقط کافیه از بخش ارتباط با ما نسبت به تکمیل فرم مشاوره اقدام کنین تا کارشناسان مجرب این مجموعه با شما تماس بگیرن و به سوالات شما پاسخ بدن.

تکمیل فرم D

یک فرمی وجود داره تحت عنوان Application Form (D) که به فرم  Dمعروفه، باید این فرم و پرینت بگیرین و تکمیل کنین. خیلی اطلاعات پیچیده‌ای از شما نمیخاد، در همین حد که باید اسم و فامیل، آدرس خونه و موارد این چنینی و وارد کنین.

حالا اگر برای تکمیل هر قسمتی از فرم شک دارین، می‌تونین اون قسمت و خالی بزارین و روز مصاحبه از کارمند شرکت کاکس اند کینگز بپرسین که باید چه چیزی و در اون بخش وارد کنین. فقط سعی کنین خیلی فرم و خط خطی نکنین و چند تا نمونه ازش داشته باشین.

عکس

شما باید سه عکس پشت‌نویسی شده با سایز 3.5 در 4 با پس زمینه سفید برای روز مصاحبه همراه داشته باشین. در پشت عکس‌ها باید اسم، فامیل و تاریخ و وارد کنین. از طرفی حجاب داشتن یا نداشتن در عکس‌ها برای خانم‌ها مساله‌ای نداره و می‌تونین عکس با حجاب یا بدون حجاب بگیرین.

برای این که دقیق‌تر بدونین باید عکسی که برای روز مصاحبه سفارت لازم دارین، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشه، می‌تونین این بخش از سایت کاکس اند کینگز https://www.ckgsir.com/photo-specification و مطالعه کنین.

ارائه فایل از سایت یونیورسیتالی

وقتی در سایت universitlaly پیش ثبت‌نام انجام میدین، در انتها یک فایل PDF به شما میدن که باید اون و پرینت کنین، این فایل به سامری هم معروفه و یکی از مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا است. در این فایل نوشته شده که شما از چه دانشگاهی پذیرش دریافت کردین، چقدر شهریه داره و غیره. باید پایین این فرم و امضا بزنین و روز مصاحبه تحویل بدین.

ادمیشن لتر یا رنکینگ

اگر رشته‌ای که قراره برای تحصیل در ایتالیا برای اون اقدام کنین، آزمون ورودی داره، مثل رشته پزشکی. باید رنکینگ آزمون و ارائه بدین. اجازه بدین کمی بیشتر توضیح بدیم.

همون‌طور که احتمالا بدونین متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا باید ابتدا در آزمون آیمت قبول بشن و این آزمون در کشورهای مختلف به غیر از ایران برگزار میشه. حالا شما در آزمون شرکت کردین و جزو افراد قبول شده هستین، اینطوریه که باید لیست رنکینگ دانشگاه و پرینت بگیرین و اسم خودتون و هایلایت کنین.

حالا اگر برای دیگر رشته‌های کارشناسی و ارشد اقدام کردین باید ادمیشن لتر یا نامه پذیرش تحصیلی از سمت دانشگاه و در اختیار داشته باشین و روز مصاحبه سفارت ارائه بدین.

ادمیشن لتر یا رنکینگ

رزرو هتل

سفارت ایتالیا میخاد مطمئن باشه که شما به محض ورود به کشور ایتالیا، جایی و برای اقامت دارین. از این رو برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید در پوشه مدارک یک رزرو از هتل در اختیار داشته باشین.

به این صورت که رزرو هتل باید حداقل برای ده روز باشه و دقیقا هتل در شهری قرار داشته باشه که از دانشگاه آن شهر پذیرش دریافت کردین. برای روزمه هتل می‌تونین از طریق سایت‌هایی مثل Booking اقدام کنین. می‌تونین برای پرداخت نکردن هزینه از شماره کارت‌های صوری استفاده کنین که در اینترنت وجود داره.

اگر دوستی یا آشنایی در ایتالیا دارین و قراره بعد از ورود به ایتالیا تا پیدا کردن خونه یا گرفتن خوابگاه پیش اون باشین، باید یک دعوت‌نامه از طرف اون شخص ارائه بدین.

پاسپورت

باید اصل پاسپورت و همراه خودتون داشته باشین و به سفارت تحویل بدین. پاسپورت پیش سفارت هست چون ویزا در نهایت داخل پاسپورت زده میشه. باید فتوکپی صفحه اول پاسپورت و در اختیار داشته باشین، در حالت کلی بهتره کپی همه صفحات و همراه خودتون داشته باشین.

تنها این مورد و مدنظر قرار بدین که پاسپورت باید تا آخر سال بعدی اعتبار داشته باشه، برای مثال اگر برای سال 2022 برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کردین باید پاسپورت تا آخر سال 2023 اعتبار داشته باشه.

مدرک زبان

یکی دیگر از مدارکی که در روند دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، روز مصاحبه سفارت لازم دارین، مدرک زبان هست. برای دوره‌ها به زبان انگلیسی، مدرک زبان انگلیسی و برای دوره‌ها به زبان ایتالیایی باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه بدین.

برای زبان انگلیسی می‌تونین یکی از مدارک آیلتس با نمره 6، تافل با نمره 78، Tolimo با نمره 600، FCE با نمره 169 و دولینگو با نمره 90 ارائه بدین. البته دولینگو در دوران کرونا که بیشتر آزمون‌ها لغو شدن، ایجاد شد و بهتره در سالی که قراره اقدام کنین ببینین همچنان اعتبار داره یا خیر. برای زبان ایتالیایی یکی از مدارک  CELIو CILS می‌تونین ارائه بدین.

مدارک تحصیلی

یکی از اصلی‌ترین مدارک که در پروسه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا خیلی مهمه، مدارک تحصیلی متقاضی است، دقت داشته باشین که سفارت برای بررسی این مدارک وسواس زیادی به خرج میده و باید این مدارک و به‌درستی تهیه کنین.

شما برای مصاحبه سفارت اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات در کنار ترجمه و تاییدات و نیاز دارین و در صورتی که برای مقطع ارشد اقدام می‌کنین، طبیعیه که باید مدرک کارشناسی در کنار ترجمه و تاییدات ارائه بدین.

مدارک تحصیلی باید به زبان ایتالیایی ترجمه بشه و ترجمه انگلیسی مدارک مورد تایید سفارت ایتالیا نیست. اگر حتی یکی از این مدارک تحصیلی و در اختیار ندارین، بنابراین برای گرفتن وقت از سفارت اقدام نکنین، چون در نهایت ریجکت میشین.

مدارک تحصیلی

شناسنامه متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

شناسنامه متقاضی مهاجرت تحصیلی ایتالیا باید به زبان ایتالیایی ترجمه بشه و ترجمه انگلیسی قابل قبول نیست. از طرفی بعد از ترجمه باید به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسه.

ارائه تمکن مالی و گردش حساب سه ماهه

همون‌طور که می‌دونین برای کشور ایتالیا، باید تمکن مالی و گردش حساب ارائه بدین. به این صورت که باید یک مبلغ و در حساب داشته باشین تا بتونین گواهی تمکن مالی دریافت کنین و از طرفی گردش حساب سه ماهه همون حساب و ارائه بدین.

برای مثال شما برای تاریخ 20 مرداد از شرکت کاکس اند کینگز وقت گرفتین، باید مثلا سه روز قبل از بانکی که حسابتون در اون قرار داره، گواهی تمکن مالی و گردش حساب و ارائه بدین. گردش حساب نشون میده که چقدر پول از طریق حساب شما جابه‌جا شده. از اون‌جایی که گواهی و گردش حساب به زبان انگلیسی هست، نیازی به ترجمه نداره.

حالا اگر مجرد هستین، می‌تونین گردش حساب پدر یا مادرتون و ارائه بدین. برای مثال قراره گردش حساب پدرتون و ارائه بدین، در این شرایط نیازه که شناسنامه پدرتون و ترجمه کنین. نیازی نیست شناسنامه پدرتون و به زبان ایتالیایی ترجمه کنین و ترجمه انگلیسی کافیه. دقت داشته باشین اگر متاهل هستین، نمی‌تونین گردش حساب پدر یا مادر و ارائه بدین. فقط امکان ارائه گردش حساب خودتون یا همسرتون وجود داره.

یکی از سوالات زیادی که در مبحث تمکن مالی مطرح میشه این هست که با چقدر تمکن مالی می‌تونم موفق به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بشم؟ در حقیقت هیچ پاسخ درست و قطعی به این سوال وجود نداره، چون شرایط متقاضیان با یکدیگر خیلی متفاوته.

برای مثال مبلغ 200 میلیون تومان رقم قابل قبولیه برای مبحث تمکن مالی. اما مساله مهم‌تر این هست که باید تمکن مالی و گردش حساب با یکدیگر تناسب داشته باشه. برای مثال شما نمی‌تونین گواهی تمکن مالی با مبلغ 500 میلیون تومان ارائه بدین در شرایطی که فقط 10 میلیون گردش حساب دارین.

در حالت کلی باید مبلغ گردش حساب 1.5 برابر تمکن مالی باشه. برای ارائه گردش حساب باید با برنامه‌ریزی عمل کنین و لازم نیست که مبلغ زیاد مثل 50 میلیون تومان و از این حساب و به حساب دیگه انتقال بدین، ترجیحا مبلغی که انتقال میدین زیر 20 میلیون تومان باشه.

همچنین از بانکی گردش حساب بگیرین که شماره حساب افرادی که پول و به اون وارد می‌کنین، زده نشه، چون برای مثال هر فرد چندین حساب در بانک‌های مختلف داره و اگر تنها یک مبلغ از حساب بانک ملت به بانک سپه وارد بشه، اینطوری مشخص میشه که حساب‌سازی انجام شده.

دیگر مدارک اختیاری

یک سری مدارک وجود داره که ارائه این مدارک اختیاری هستن و بهتره زمانی این مدارک و ارائه بدین که نقصی خوردین. برای مثال در شرایط که نقصی مالی مدرک می‌خورین به این دلیل هست که سفارت ایتالیا تشخیص میده که شما از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل برنمیاین و شما باید در مدت حداکثری یک هفته تا 10 روزه اثبات کنین که از نظر مالی مشکلی ندارین.

حالا برای اثبات می‌تونین، مدارک اختیاری و ارائه بدین. سند زمین، سند ماشین، فیش حقوقی و هر چیزه دیگه‌ای که نشون بده از پس هزینه‌ها در ایتالیا برمیاین. این مدارک و باید به زبان انگلیسی ترجمه کنین و نیازی به دریافت تاییدیه نیست، چون خیلی فوریه و سفارت نیز در جریانه که پروسه دریافت تاییدیه زمان‌بر هست.

بیمه مسافرتی

همچنین در پروسه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به بیمه مسافرتی نیاز دارین، این بیمه باید حداقل 30 روزه باشه و تا 30000 یورو و پوشش بده. برای خرید این بیمه می‌تونین از سایت بیمیتو از بخش بیمه‌های مسافرتی اقدام کنین و فایل نهایی و به سفارت ارائه بدین.

خرید بلیط هواپیما

در روند دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، نیازه که فایل خرید بلیط هواپیما و ارائه بدین، در حقیقت با این کار نشون میدین که شما بلیط دارین و نیاز به ویزا دارین تا بتونین تحصیل و در ایتالیا شروع کنین. اما موردی که در این زمینه مطرح میشه تاریخ رزرو عاقلانه بلیط هست.

به این صورت که دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا حداقل سه هفته و حداکثر یک ماه و نیم زمان می‌بره، بنابراین اگر یک هفته بعد از تاریخ روز سفارت بلیط رزرو کنین، درست نیست. برای مثال می‌تونین برای تاریخ یک ماه بعد از روز مصاحبه سفارت وقت بگیرین.

دقت داشته باشین شما تنها لازمه رزرو کنین و قرار نیست واقعا بلیط و خریداری کنین. از سایت‌هایی مثل علی‌بابا یا فلایتیو می‌تونین برای رزرو بلیط اقدام کنین.

تاییدیه تحصیلی

اگر برای ترجمه مدارک تحصیلی اقدام کرده باشین، می‌دونین که برای دارالترجمه باید یک تاییدیه تحصیلی بفرستین، حالا برای سفارت هم به تاییدیه تحصیلی نیاز دارین.

برای این کار کافیه در اینترنت سرچ کنین دریافت تاییدیه تحصیلی و بعد از ورود به سایت باید انتخاب کنین که قراره برای چه ارگانی تاییدیه تحصیلی و ارسال کنین. در این شرایط برای گزینه‌های استان استعلام گیرنده، نوع استعلام گیرنده، اسم استعلام گیرنده و عنوان استعلام گیرنده بنویسین تهران، وزارت امور خارجه، اداره خدمات کنسولگری و کنسولگری ایتالیا (1917686913). بعد از ثبت اطلاعات یک رسید در اختیارتون قرار می‌گیره که باید روز مصاحبه ارائه بدین.

سخن نهایی

بنابراین همان‌طور که دیدید باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا از طریق شرکت واسط کاکس اند کینگز وقت بگیرین و بعد از آماده‌سازی مدارک روز مصاحبه سفارت در زمان تعیین شده برای تحویل مدارک حاضر باشین.

در بالاتر اشاره کردیم که وقت دهی شرکت CKGS تنها در بازه زمانی اردیبهشت تا آذر باز هست و باید برای آماده‌سازی مدارک، گواهی تمکن مالی و گردش حساب و غیره روی برنامه پیش برین تا بتونین سریع‌تر ویزا دریافت کنین.

در حالت کلی روند مهاجرت تحصیلی پیچیدگی‌های خاص خودش و داره، چون یک مسیر تقریبا جدید هست و بیشتر متقاضیان که یک یا دو سال از زندگی خودشون و صرف این کردن، دوست دارن بتونن ویزای تحصیلی و دریافت کنن. در این شرایط می‌تونین از خدمات کاکتوس ویزا استفاده کنین و دریافت ویزای تحصیلی و به این تیم بسپرین، چون این تیم سابقه درخشانی در امر مهاجرت تحصیلی داره.