تحصیل لیسانس در آلمان سال 2022

تحصیل لیسانس در آلمان

موضوعات مهم این مقاله

با کسب فرصت تحصیل لیسانس در آلمان می‌تونین تجربه‌های جدیدی کسب کنین و شرایط متفاوتی در آینده برای خودتون رقم بزنین. همون‌طور که می‌دونین امروزه مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین راه‌های مهاجرتی به‌حساب میاد و از طرفی کشور آلمان با وجود دانشگاه‌های برتر، هزینه زندگی مقرون به‌صرفه و برخورداری از امکانات عالی یکی از بهترین مقاصد به‌شمار میره.

اما بدون شک برای شروع این پروسه لازمه که ابتدا یک سری اطلاعات کاربردی از قبیل مزیت‌های تحصیل در این کشور، دانشگاه‌های برتر، هزینه‌های زندگی و تحصیل و شرایط کاری و اقامت به‌دست بیارین تا بتونین با برنامه‌ریزی کامل‌تری پروسه مهاجرت و آغاز کنین. برای رسیدن به این اطلاعات تا انتهای مطلب همراه ویزا کاکتوس باشین.

شرایط تحصیل لیسانس در آلمان

چرا تحصیل لیسانس در آلمان؟

قبل از شروع لازمه که ابتدا بدونین چرا باید کشور آلمان و برای تحصیل در مقطع لیسانس انتخاب کنین. به‌همین دلیل در ادامه ما به بیان مزیت‌های تحصیل در این کشور محبوب می‌پردازیم.

فرصت تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا

دانشگاه‌های آلمان در سیستم رتبه‌بندی جهانی جایگاه‌های عالی و به خودشون اختصاص دادن. از این رو با کسب فرصت تحصیل لیسانس در آلمان می‌تونین در کنار برخورداری از بهترین امکانات، مدارکی به‌دست بیارین که در دنیا شناخته‌شده هستند.

هزینه تحصیل بسیار مقرون به‌صرفه تقریبا رایگان

طبیعتا اکثر دانشجویان بین‌الملل به‌دنبال هزینه‌های تحصیل کمتر هستند. خبر خوش این که تحصیل در آلمان تقریبا رایگان است چرا که تنها لازم است برای هر ترم هزینه بسیار کم 250 یورویی پرداخت کنین. البته این مورد مربوط به دانشگاه‌های دولتی است و اگر دانشگاه انتخابی شما خصوصی باشد باید هزینه‌های بیشتری بپردازین.

هزینه‌های زندگی مقرون به‌صرفه

حتما در رویاهای خود برای پیدا کردن مقصد مهاجرت تحصیلی به‌دنبال گزینه‌ای هستین که در کنار هزینه‌های زندگی و تحصیل مقرون‌به‌صرفه، استانداردهای بالای زندگی را نیز در اختیار شما قرار بده، خوشبختانه کشور آلمان این شرایط را در اختیار دانشجوهای بین‌اللمل قرار میده. البته هزینه‌های زندگی خیلی بستگی به سبک زندگی و محل اقامت دارد، اما در حالت کلی هزینه زندگی دانشجویی بین 700 تا 1000 یورو در ماه برآورد میشه. از ارزون‌ترین شهرهای آلمان میشه به لایپزیش، کلن و دوسلدرف اشاره کرد.

دانشگاه‌های مونیخ آلمان

نرخ پایین بیکاری در آلمان

نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است به‌طوری که 74 درصد از جمعیت این کشور شاغل هستند و از این نظر در بین 38 کشور اروپایی، آلمان در جایگاه 6 قرار می‌گیره. بنابراین طبق این تفسیر نگرانی از بابت پیدا کردن کار چه در حین تحصیل و چه بعد از آن بی‌مورد است.

دوره لیسانس در آلمان

طول دوره لیسانس در آلمان تقریبا سه تا چهار ساله و مثل ایران اولین سطح از تحصیلات عالی به‌شمار میره. کشور آلمان فرصت تحصیل در رشته‌های مختلفی و برای دانشجویان بومی و بین‌الملل به‌وجود میاره. از طرفی دانشجویان می‌تونن بعد از اتمام دوره تحصیل وارد بازار کار بشن یا تحصیل و در مقطع ارشد شروع کنن. در آلمان چندتا مدرک لیسانس وجود داره که میشه موارد زیر و جزو رایج‌ترین اون‌ها به‌حساب آورد:

 • لیسانس هنر (BA)
 • لیسانس علوم (BSc)
 • لیسانس مهندسی (BE)
 • لیسانس حقوق (LLB)
 • لیسانس پزشکی (MBBS)

دقت داشته باشین دیپلم معتبر در سیستم کشور آلمان 13 ساله است، اما مدرک دیپلم در ایران 12 ساله است، از همین رو باید قبل از اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ابتدا وارد کالج‌های آلمان بشین. البته در صورتی که در ایران حداقل 36 واحد دانشگاهی پاس کنین، احتمال پذیرش مستقیم به دانشگاه‌های آلمان وجود داره.

کالج‌های آلمان

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای شروع تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان دو گزینه پیش روش شما قرار می‌گیره. اولین راهکار این که می‌تونین یک سال در کالج‌های آلمان تحصیل کنین و راهکار بعدی تحصیل حداقل 36 واحد درسی در دانشگاه‌های ایران و سپس اخذ پذیرش مستقیم برای ورود به دانشگاه‌های آلمانه.

حالا اجازه بدین بیشتر در خصوص کالج‌های آلمان توضیح بدیم. در حقیقت کالج‌های آلمان فرصتی را برای آمادگی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در اختیار دانشجویان قرار میدن و بعد از طی مقطع کالج و شرکت در آزمون نهایی می‌تونین برای دانشگاه‌های آلمان درخواست ثبت کنین.

کالج‌ها در ایالت‌های مختلف، یکسان نیستند، اما همگی هدف یکسانی دارند. معمولا کالج یک سال زمان می‌بره، اما بعضی از کالج‌های آلمان برای متقاضیان دوره‌های شش ماهه در نظر می‌گیرن. با مراجعه به وب سایت‌ https://www.studienkollegs.de/Studienkollegs.html می‌تونین فهرست کامل کالج‌های آلمان در ایالت‌های مختلف مشاهده کنین.

تحصیل در کالج‌های آلمان مزیت‌های زیادی داره، چرا که می‌تونین قبل از ورود به دانشگاه بیشتر با فرهنگ آموزش در این کشور آشنا بشین و حتی زبانتونو تا سطح C1 ارتقا بدین. در نهایت شانس بیشتری دارین که یک دوره تحصیلی عالی و در دانشگاه‌های آلمان شروع کنین.

البته دقت داشته باشین بسته به این که در آینده قراره برای تحصیل لیسانس در آلمان چه رشته‌ای و انتخاب کنین باید دوره مربوط به دوره مدنظر و در دانشگاه بگذرونین که در ادامه در خصوص دوره‌ها اطلاعات بیشتری ارائه میدیم:

 • M-Kurs: متقاضیان تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی و علوم زیستی
 • T-Kurs: متقاضیان تحصیل در رشته‌های علوم مهندسی، ریاضی و علوم طبیعی به جز زیست
 • W-Kurs: متقاضیان تحصیل در رشته‌های اقتصاد و جامعه‌شناسی
 • S/G-Kurs: متقاضیان تحصیل در رشته‌های زبان، انسانی، هنری و جامعه‌شناسی

این موضوع و مدنظر داشته باشین که در آلمان دو دسته کالج وجود داره که این دو از نظر مدرکی که در انتها به دانشجو میدن با هم تفاوت دارن. در آلمان دو نوع کالج Studienkollegs an Universitaten و Studienkollegs an Fachhochschulen وجود داره که اولی کالج معمولی و دومی بیشتر شبیه کالج علمی کاربردی به حساب میاد. حالا شما با مدرک کالج معمولی می‌تونین در دانشگاه‌های عادی و علمی کاربردی تحصیل کنین، اما با مدرک کالج علمی کاربردی فقط در دانشگاه‌های علمی کاربردی اجازه تحصیل دارین، بنابراین هنگام انتخاب کالج این موضوع و مدنظر داشته باشین.

دانشگاه‌های برتر آلمان برای دانشجویان کارشناسی

آلمان به شهرت علم و فناوری در جهان معروفه و بعضی از دانشگاه‌های برتر دنیا در این کشور قرار دارن. مدارک ارائه شده از این دانشگاه‌ها اعتبار بالایی داره که با اخذ اون میشه رزومه قوی داشت.

نام دانشگاه سیستم رتبه‌بندی دانشگاه تایمز 2022
دانشگاه LMU مونیخ 32
دانشگاه تکنیکال مونیخ 38
دانشگاه هایدلبرگ 42
دانشگاه شاریته برلین 73
دانشگاه هامبولت برلین 74
دانشگاه توبینگن 78
دانشگاه فرای برلین 83
دانشگاه فنی آخن 108
دانشگاه فرایبورگ 108
دانشگاه بن 112

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

35 درصد از دانشجویان خارجی در آلمان در مقطع تحصیلی لیسانس به تحصیل مشغول هستند. دلیل این حجم از محبوبیت سیستم آموزشی آلمان نیز کاملا مشخص است. با اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان می‌تونین از نظر علمی در سطح بسیار بالایی قرار بگیرین و در آینده در شرکت‌های برتر دنیا تحصیل و شروع کنین.

برای اطلاع از شرایط تحصیل لیسانس در آلمان، ما تصمیم گرفتیم در دو بخش پذیرش تحصیلی از طریق کالج و اخذ پذیرش تحصیلی مستقیم اطلاعات مفیدی و کاربردی در اختیارتون قرار بدیم. بنابراین به این بخش از مطلب توجه ویژه داشته باشین.

پذیرش تحصیلی از طریق شرکت در کالج‌های آلمان

در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که دیپلم معتبر در آلمان 13 ساله است و دیپلم معتبر ایران 12 ساله است، بنابراین برای پوشش این یک سال، کشور آلمان فرصت تحصیل در کالج‌ و در اختیار دانشجوها قرار میده. البته لازمه که شما متناسب با رشته تحصیلی خودتون در آینده برای کالج M، T، W و S/G درخواست ارسال کنین. دقت داشته باشین تحصیل در کالج‌های آلمان به شرایط خاصی نیاز نداره، در واقع با همون مدرکی که می‌تونین برای دانشگاه‌های ایران درخواست ارسال کنین برای کالج‌های آلمان نیز این امکان وجود داره.

حالا یک سری سوال‌ها در این بین به‌وجود میاد که مثلا میشه با دیپلم تجربی برای کالج ریاضی درخواست ارسال کرد و مواردی از این قبیل. جواب پاسخ به این سوالات و میشه به طور کامل از آنابین پیدا کرد. برای مثال افرادی که در ایران دیپلم تجربی و ریاضی دارن، می‌تونن برای انواع کورس‌های کالج در آلمان اپلای کنن. اما متقاضیان با دیپلم انسانی، فنی حرفه‌ای و کارودانش فقط می‌تونن در کورس‌های مرتبط به این رشته ثبت‌ درخواست کنن. از طرفی یک سایت DAAD می‌تونین اطلاعات خودتونو وارد کنین تا در نهایت ببینین می‌تونین با استفاده از مدارک تحصیلی که در اختیار دارین، تحصیل در کالج‌های آلمان و شروع کنین یا خیر.

حالا اگر با بررسی جوانب موجود به این مورد رسیدین که باید برای تحصیل لیسانس در آلمان ابتدا برین کالج، لازمه که از طریق سایت کالج موردنظرتون مدارک لازم برای اپلای و جمع‌آوری کنین. دقت داشته باشین هر کالجی سیاست‌های خاص خودش و داره، برای مثال ددلاین کالج ایالت به ایالت با هم فرق میکنه.

با مدرک دیپلم 4 ساله، مدرک نهایی و ریزنمرات دوران دبیرستان و گواهی قبولی کنکور می‌تونین وارد کالج‌های آلمان بشین. البته دقت داشته باشین که برای ورود به کالج آلمان ارائه مدرک زبان الزامیه. در حال حاضر برای بیشتر کالج‌های آلمان باید مدرک B2 ارائه بدین و تعداد کمی کالج وجود دارن که با مدرک B1 نیز به متقاضیان پذیرش میدن.

همچنین دقت داشته باشین که کالج‌ها در آلمان آزمون ورودی دارن و مباحت آزمون در کالج‌های مختلف متفاوته، برای مثال آزمون ورودی در بعضی از کالج‌ها فقط زبان آلمانیه و در بعضی دیگر ریاضی، زبان آلمانی و حتی زیست جزو ماده‌های آزمون به‌شمار میره. بنابراین برای فرصت تحصیل در آلمان لازمه که در آزمون ورودی کالج قبول بشین. البته از بابت آزمون نگران نباشین چرا که با حل سوالات موجود در وب سایت هر کالج و تکرار و تمرین می‌تونین از پس این مرحله به خوبی بربیاین.

در نهایت در پایان دوره کالج، امتحان نهایی تحت عنوان  Feststellungsprufungیا به طور خلاصه  FSP برگزار میشه و نمره این آزمون با نمره کل دیپلم جمع شده و در نهایت می‌تونین با این مدرک برای دانشگاه‌های آلمان درخواست ارسال کنین و تحصیل در مقطع لیسانس و شروع کنین.

پذیرش تحصیلی مستقیم

حالا برخی از متقاضیان تحصیل لیسانس در آلمان در دانشگاه‌های ایران چند واحد درسی پاس کردن و طبق سیستم آلمان اگر در ایران حداقل 36 واحد درسی پاس کرده باشین، دیگه از رفتن به کالج معاف میشین و می‌تونین تحصیل و در دانشگاه‌های آلمان به صورت مستقیم شروع کنین.

البته فقط دقت داشته باشین که از سایت آنابین ابتدا بررسی کنین که دانشگاه شما معتبره یا نه. دانشگاه‌هایی که در آنابین +H هستند، یعنی مورد تایید آلمان به حساب میان. حالا اگر جلوی اسم دانشگاه مدنظر شما -/+H گذاشته باشه، یعنی مشخص نیست و لازمه که بررسی بشه. دانشگاه‌ها با -H کلا بررسی نمیشه و نمیشه برای پذیرش مستقیم از طریق این دانشگاه‌ها اقدام کرد. حالا افرادی که می‌تونن پذیرش مستقیم برای تحصیل در مقطع لیسانس دریافت کنن، لازمه که مدارکی ارائه شده در ادامه و در اختیار داشته باشن.

 • مدرک دانشگاه به همراه ریزنمرات
 • مدرک 3 یا 4 ساله دبیرستان
 • مدرک پیش دانشگاهی (در صورت داشتن)

در واقع با این مدارک می‌تونین برای تحصیل در مقطع لیسانس یا ارشد مرتبط با رشته لیسانس درخواست ثبت کنین. البته دقت داشته باشین مدارک بیشتری مورد نیازه که باید برای اطلاع از مدارک موجود به سایت دانشگاه مراجعه کنین.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

احتمالا در بیشتر سایت‌های مهاجرتی با این موضوع روبرو شدین که تحصیل در آلمان رایگانه، اما این موضوع صحت نداره، چرا که چیزی به اسم تحصیل رایگان در آلمان وجود نداره. در حقیقت دانشجویان برای تحصیل لیسانس در آلمان باید برای هر ترم هزینه دانشگاه و پرداخت کنن، اما این هزینه در هر ترم بیشتر از 250 یورو نیست برای همین بیشتر افراد تحصیل در آلمان و به هزینه تحصیل بسیار کم اون می‌شناسن.

البته هزینه‌های دیگه‌ای قطعا وجود داره، برای مثال برای خرید  Semesterticketکه در حقیقت هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی و به مدت شش ماه پوشش میده باید مبلغی و پرداخت کنین که این بسته به چه حالتی از مدل و انتخاب می‌کنین، قیمت‌ها متفاوت میشه.

هزینه تحصیل لیسانس در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

از مبحث هزینه‌های تحصیل در آلمان که بگذریم به هزینه‌های زندگی می‌رسیم که یک مورد اجتناب‌ناپذیر است و فردی که برای تحصیل لیسانس در آلمان اقدام می‌کنه طبیعتا باید اطلاعاتی در مورد هزینه زندگی دانشجویی داشته باشه.

هزینه زندگی در بعضی از شهرهای آلمان در مقایسه با شهرهای دیگر گرون‌تره که این مورد طبیعیه، برای مثال افرادی که شهر مونیخ و برای مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنن در مقایسه با ماربورگ باید هزینه بیشتری و برای زندگی دانشجویی در نظر بگیرن. در حالت کلی میشه این طور گفت که هزینه زندگی در شهرهای گران آلمان به طور متوسط سالی 12000 یورو و در شهرهای ارزان‌تر تقریبا 10000 یورو برآورده شده.

بیشترین بخش هزینه زندگی دانشجویی به اجاره مربوطه که اگر بتونین در آپارتمان‌های مشترک دانشجویی اتاقی اجاره کنین یا در خوابگاه ساکن بشین، هزینه کمتری و برای این مورد پرداخت می‌کنین. دیگر هزینه‌های متوسط در ماه شامل موارد زیر است:

 • 168 یورو برای غذا
 • 42 یورو برای پوشاک
 • 94 یورو برای حمل‌ونقل
 • 31 یورو برای اینترنت، تلفن و تلویزیون
 • 61 یورو برای تفریح

از طرفی پول بیمه درمانی و باید در نظر بگیرین، چرا که بیمه درمانی ایران برای کشور آلمان معتبر نیست، بنابراین تقریبا مبلغ 80 یورو و در ماه برای هزینه بیمه در نظر بگیرین.

شرایط کار در حین و بعد از تحصیل در آلمان

دانشجویان بین‌الملل در طول ترم تحصیلی می‌تونن 20 ساعت در هفته کار کنن، از طرفی اگر بتونین در محیط دانشگاه کار پیدا کنین محدودیت زمانی وجود نداره، اما بدون شک دریافت این موقعیت‌های شغلی خیلی رقابتیه.

بنابراین دانشجویان در طول ترم تحصیلی می‌تونن تا 450 یورو در ماه بدون مالیات درآمد داشته باشن، اما به حقوق بیشتر از این مقدار مالیات تعلق می‌گیره. البته برای پیدا کردن کار لازمه که سطح زبان آلمانی خوبی داشته باشین  تا بتونین راحت‌تر با کارفرما ارتباط برقرار کنین.

از طرفی پیدا کردن کار در آلمان بعد از اتمام تحصیل نیز بسیار ساده است و می‌تونین طی دوران دانشجویی برای کار آینده خودتون برنامه‌ریزی کنین. البته باز هم تاکید می‌کنیم، در صورت توانایی برقراری ارتباط به زبان آلمانی بدون شک موقعیت‌های شغلی فراوان‌تری در اختیار شما قرار می‌گیره.

دانشجویان خارجی اجازه دارن تا حداکثر 18 ماه بعد از اتمام دوره تحصیل لیسانس در آلمان در این کشور بمونن تا کار مرتبط به رشته تحصیلی خودشونو پیدا کنن. البته لازمه که ویزای تحصیلی برای این مدت تمدید بشه. در طول این 18 ماه می‌تونین در کنار جستجو برای شغل مورد نظر، به صورت تمام وقت کار کنین و وقتی شغل دلخواه خودتونو پیدا کردین برای مجوز اقامت آلمان یا بلوکارت اقدام کنین.

سخن نهایی

همان‌طور که دیدید تحصیل لیسانس در آلمان یک فرصت بی‌نظیره چرا که می‌تونین در دانشگاه‌های برتر دنیا با صرف هزینه بسیار کم تحصیل و شروع کنین و بعد از اتمام تحصیل با دو سال کار در این کشور اقامت دائم و به دست بیارین.

از طرفی با مهاجرت تحصیلی به این کشور و گذراندن دوره لیسانس برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌تونین خیلی راحت‌تر به کشورهای کانادا و آمریکا مهاجرت کنین و تجربه‌های جدیدی به دست بیارین.

اما لازمه قدم گذاشتن در این مسیر، داشتن اطلاعات بسیار کامله، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از تیم مشاوره ویزا کاکتوس در ره مهاجرت تحصیلی به آلمان کمک بگیرین و روند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشور آلمان و به این تیم بسپرین.