اپلای دکترا ایتالیا سال 2022

اپلای دکترا ایتالیا

موضوعات مهم این مقاله

مهاجرت تحصیلی در مقطع دکترا به کشور ایتالیا با وجود مزیت‌های فراوان، توجه متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. با اپلای دکترا ایتالیا می‌تونین در کنار تحصیل رایگان، بورسیه نیز دریافت کنین و این برای دانشجویان خارجی یک مزیت عالی به حساب میاد.

کشور ایتالیا با وجود تاریخچه عالی در حوزه آموزش، فرصت‌های دکترا زیادی برای دانشجویان متقاضی تحصیل فراهم میاره. در این مطلب قراره به بیان مراحل اپلای دکترا ایتالیا بپردازیم و در مورد هر یک از مراحل، اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتون قرار بدیم، بنابراین تا انتها همراه کاکتوس ویزا باشین.

با خواندن مطلب تحصیل دکترا در ایتالیا می‌تونین به اطلاعات کلی‌تر در خصوص انتخاب دانشگاه‌ها و دوره‌ها و همچنین هزینه‌های تحصیل و امکان دریافت بورسیه تحصیلی دست پیدا کنین.

اپلای دکترا ایتالیا سال 2022

چرا تحصیل دکترا در ایتالیا؟

پیش از پرداختن به موضوع نحوه اپلای تحصیلی ایتالیا، قصد داریم ابتدا به این موضوع بپردازیم که تحصیل دکترا در کشور ایتالیا با چه مزیت‌های همراه هست، چون طبیعتا با اطلاع از مزیت‌های تحصیل در کشور مقصد می‌تونین با هدف قطعی‌تری در این مسیر قدم بردارین.

 1. برترین و معتبرترین موسسه‌های آموزش عالی: ایتالیا موسسه‌های آموزش عالی زیادی را در خود جای داده و دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه غرب هست در این کشور قرار داره، بنابراین نشون میده که آموزش در ایتالیا سابقه چندین ساله داره. از طرفی دانشگاه‌های ایتالیا اعتبار بالایی در جهان دارند و تونستن با دانشگاه‌های دیگر در سراسر اروپا و دیگر نقاط جهان ارتباط برقرار کنن و با وجود گسترش شبکه‌های آموزشی و تحقیقاتی در سال‌های اخیر تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان دکترا و به خود جذب کردن.
 2. تحصیل به زبان انگلیسی: امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکترا وجود داره و نیازی به تسلط به زبان ایتالیایی برای تحصیل در محیط دانشگاه وجود نداره، البته تحصیل در مقطع دکترا در تمام کشورهای دنیا به زبان انگلیسی امکان‌پذیره.
 3. مهد هنر و معماری: همون‌طور که می‌دونین افراد برجسته و مشهور ایتالیایی مثل لئوناردو داوینچی، گالیله، میکل آنژ و بسیاری افراد دیگر در زمینه‌های هنر و معماری در جهان شناخته شده هستن.

اگر از بابت انتخاب کشور مقصد برای تحصیل در مقطع دکترا سردرگم هستین و به‌دنبال راهی هستین که از این سردرگمی رهایی پیدا کنین، از یک جلسه مشاوره رایگان کاکتوس ویزا استفاده کنین و با توضیح دادن شرایطتون به صورت اختصاصی و بررسی رزومه شما توسط کارشناسان دلسوز این مجموعه، بهترین کشور را برای مهاجرت تحصیلی در مقطع دکترا انتخاب کنین.

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

مراحل اپلای دکترا ایتالیا

از اون جایی که قراره در خصوص مراحل اپلای در مقطع دکترا به کشور ایتالیا، صحبت کنیم، بهتره که ابتدا با بیان چند مرحله یک تصویر کلی در این مورد داشته باشین. در این صورت می‌تونین با آگاهی بالاتری در این مسیر قدم بردارین.

مراحل اپلای دکترا ایتالیا عبارتند از:

 1. جستجو و انتخاب دوره
 2. زمان‌بندی طبق ددلاین‌ها و بررسی مدارک لازم
 3. تایید و ترجمه مدارک
 4. اقدام از طریق کمیته دانشگاه و ارسال مدارک
 5. مصاحبه با استاد
 6. اخذ پذیرش تحصیلی دکترا
 7. گرفتن وقت از سفارت
 8. دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا
 9. خرید بلیط سفر به ایتالیا

جستجو و انتخاب دوره

به این مورد دقت داشته باشین که در کمترین حالت پروسه اپلای تحصیلی ایتالیا یک سال زمان میبره، یعنی شما باید از یک سال قبل کارهای مربوط به پذیرش تحصیلی و انجام بدین و یکی از اصلی‌ترین مراحل این پروسه، انتخاب پوزیشن مناسبه.

همون‌طور که می‌دونین بیشتر دانشگاه‌های دنیا دو ترم تحصیلی دارن، یکی ترم پاییز و دیگری ترم بهار، در حالت کلی بهتره برای ترم پاییز اقدام کنین، چون شانس اخذ پذیرش تحصیلی در این ترم بیشتر میشه. حالا در حالت کلی انتخاب پوزیشن مناسب و پیدا کردن دوره در دانشگاه از اصلی‌ترین مراحل اپلای تحصیلی به شمار میره.

برای پیدا کردن دوره‌ها، اقدام از طریق سایت اصلی هر دانشگاه بهترین کار ممکنه، به این صورت که وارد وب سایت هر دانشگاه میشین، دپارتمان مربوط به رشته خودتون و انتخاب می‌کنین و با کلیک روی گزینه Faclty (هیئت علمی) می‌تونین به پوزیشن‌های مربوط به پی ببرین.

البته سایت‌های دیگه‌ای نیز وجود دارن که می‌تونین به اون‌ها به چشم بانک اطلاعاتی نگاه کنین و از طریق این سایت‌ها، پوزیشن‌های دکترا ایتالیا و پیدا کنین، اما این موضوع و مدنظر قرار بدین که تنها اطلاعات سایت اصلی دانشگاه صحیحه و مبنا قرار دادن این سایت‌ها اصلا کار درستی نیست.

از طرفی، این که به سایت اصلی دانشگاه تایید می‌کنیم، به این دلیل هست که بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا، پوزیشن‌های دکترا و فقط در سایت اصلی دانشگاه منتسر میکنن و در صورتی که به سایت اصلی دانشگاه سر نزنین، طبیعتا به تعداد پوزیشن کمتری دسترسی دارین و شانستون کمتر میشه.

یک توصیه دیگه در این زمینه که بهتره از همین ابتدای راه انجام بدین، تهیه اکسل از پوزیشن‌های مربوط به دوره دکترا است. در این اکسل می‌تونین اطلاعات لازمه در خصوص مدارک لازم برای ثبت درخواست برای پوزیشن مربوط، ددلاین‌ها، فیلد تحقیقاتی استاد و دیگر اطلاعات مورد نیازه و وارد کنین و وقتی نوبت به ثبت درخواست رسید دیگه سردرگم نمیشن و پوزیشن و از دست نمیدین.

جستجو و انتخاب پوزیشن دکترا

زمان‌بندی طبق ددلاین‌ها و بررسی مدارک لازم

برای این که بتونین برای اپلای دکترا ایتالیا اقدام کنین، کسب مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط با درخواست یکی از شرط‌های اصلی به‌شمار میره و مدارک تحصیلی باید توسط سازمان صادرکننده، تایید بشن.

به این صورت که بعد از آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد، لازمه که به سایت portal.saorg.ir مراجعه کنین و تاییدیه دریافت کنین و بعد باید برای ترجمه رسمی مدارک تحصیلی اقدام کنین.

دقت داشته باشین بسته به نوع دوره‌ای که قراره برای اون اپلای کنین، مدرک زبان متفاوتی نیاز دارین، البته دوره‌های دکترا در ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس میشه و طبیعتا مدرک زبان انگلیسی مورد نیازه. البته این موضوع و مدنظر قرار بدین که قراره به یک کشوری مهاجرت کنین که زبان اصلی مردم اون کشور ایتالیایی هست و اگر بتونین یک تسلط نسبی به این زبان داشته باشین، خیلی بهتر می‌تونین در این کشور زندگی کنین و حتی به کار مشغول بشین.

مدرک زبان‌های تافل، TOEIC، آیلتس و C1 پیشرفته برای زبان انگلیسی و مدرک زبان‌های CILS و CELI برای زبان ایتالیایی مورد تاییده. افرادی که برای اپلای دکترا ایتالیا از کشورهای خارجی اقدام میکنن، بسیار زیاده و طبیعتا هر دانشگاهی یک تعداد ظرفیت به خصوصی برای دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در ایتالیا قرار میده و برای موفق به اخذ پذیرش تحصیلی باید وارد رقابت با دیگر متقاضیان بشین، در صورت ارائه یک رزومه عالی شانس دریافت فرصت تحصیلی و افزایش بدین.

هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجویان مقطع دکترا، شرایط خاص خودش و تعیین میکنه، برای مثال یک دانشجو متقاضی تحصیل در مقطع دکترا باید چه مدارکی ارائه بده، چه هزینه‌هایی و در این مسیر تقبل کنه و بسیاری دیگر از موارد تا در نهایت بتونه موفق به اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا بشه. ثبت درخواست آنلاین انجام میشه و معمولا مدارک زیر بین بیشتر دانشگاه‌ها مشترک هست:

 • مدرک تحصیلی: مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات، رزومه
 • توصیه‌نامه: معمولا از یک یا دو نفر از اساتیدتان در مقطع ارشد باید توصیه‌نامه دریافت کنین.
 • انگیزه‌نامه: باید نشان دهید که چه هدفی دارید و چرا فکر می‌کنید پوزیشن مربوط برای شما مناسب است.
 • پروپوزال: امکان دارد طبق شرایط دانشگاه مقصد لازم باشه که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه بدین، حتی اگر برای یک پروژه خاص درخواست ثبت کنین.

آماده‌سازی مدارک لازم برای اپلای دکترا ایتالیا از اصلی‌ترین مراحل اپلای به‌شمار میره و طبیعتا با تهیه صحیح مدارک لازم می‌تونین شانس اخذ پذیرش و افزایش بدین. کاکتوس ویزا با سابقه بی‌نظیر در امر مهاجرت تحصیلی، می‌تونه مدارک مثل روزمه، انگیزه‌نامه و پروپوزال و براتون آماده کنه و حتی مکاتبه با اساتید و برای شما انجام بده. از این بخش می‌تونین از خدمات این مجموعه اطلاع پیدا کنین و متناسب با شرایطی که در اختیار دارین، گزینه مناسب خودتون و انتخاب کنین.

مدارک مورد نیاز اپلای تحصیلی ایتالیا

تایید و ترجمه مدارک

بعد از این که در مورد مدارک لازم در خصوص پروسه اپلای دکترا ایتالیا اطلاعات به‌دست آوردین، نوبت به ترجمه مدارک میرسه. از جمله اصلی‌ترین مدارک تحصیلی برای تحصیل دکترا در ایتالیا که به ترجمه نیاز دارن، میشه به مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات اشاره کرد.

البته این مورد و مدنظر قرار بدین که شاید برای برخی از اساتید و دانشگاه‌ها، مدرک کارشناسی شما نیز لازم باشه، به همین دلیل بررسی سایت اصلی دانشگاه در این شرایط، همیشه بهترین معیاره. مدارک مثل رزومه، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه به ترجمه رسمی نیازی ندارن، در حالت کلی مدارکی که به صورت کتبی خودتون می‌تونین تهیه کنین، لازم نیست ترجمه رسمی مدارک و ارائه دبنی.

حالا ترجمه رسمی، به ترجمه‌ای گفته میشه که مدارک توسط دادگستری و وزارت امور خارجه به تایید برسه و مدارک تحصیلی مثل دانشنامه ارشد و ریزنمرات و کارشناسی و ریزنمرات به ترجمه رسمی نیاز دارن.

حالا احتمالا این سوال براتون پیش میاد که مدارک بهتره به چه زبانی ترجمه بشه؟ شما می‌تونین مدارک تحصیلی و به زبان انگلیسی ترجمه کنین، چون ترجمه به زبان انگلیسی در مقایسه با ایتالیایی هزینه پایین‌تری داره، اما در نهایت سفارت از شما مدارک با ترجمه به زبان ایتالیایی قبول میکنه، پس بهتره از همین اول مدارک و به زبان ایتالیایی ترجمه کنین.

برای ترجمه رسمی مدارک، باید با اصل مدرک اقدام کنین، چون معمولا دارالترجمه‌ها برای ترجمه رسمی، کپی مدارک و قبول نمیکنن. اما اگر اصل مدرک و در اختیار ندارین و از بابت ددلاین‌ها نگران هستین، می‌تونین ابتدا با کپی مدارک و به زبان انگلیسی ترجمه کنین و بعد از در دست داشتن اصل مدرک برای ترجمه رسمی مدارک به زبان ایتالیایی اقدام کنین.

همون‌طور که گفتیم، ترجمه رسمی به مهر دادگستری و وزارت امورخارجه نیاز داره، برای دریافت مهر دادگستری و وزارت امور خارجه، ابتدا برین به اداره امور مترجمین رسمی قوه قضائیه. در این جا، ترجمه مدارک و ازتون میگیرن و بعد از زدن مهر بهتون تحویل میدن. در مرحله بعدی، باید برای گرفتن مهر نهایی به ساختمان وزارت امور خارجه مراجعه کنین و بعد از این دیگه، شما ترجمه رسمی مدارک در اختیار دارین و می‌تونین با در دست داشتن این مدارک برای اپلای دکترا ایتالیا اقدام کنین.

ترجمه مدارک اپلای دکترا ایتالیا

اقدام از طریق کمیته دانشگاه و ارسال مدارک

حالا بعد از آماده‌سازی مدارک و ترجمه اون‌ها باید از طریق کمیته دانشگاه، برای دریافت پوزیشن‌های دکترا اقدام کنین. در این زمینه نوشتن ایمیل صحیح از اهمیت بالایی برخورداره، چون شما باید در این مرحله نظر مثبت کمیته دانشگاه و جلب کنین تا در نهایت دعوت به مصاحبه آنلاین بشین.

بنابراین برای نوشتن متن ایمیل خاص هر دانشگاه و پوزیشن مربوط وقت بزارین و خیلی راحت از این مرحله نگذرین. در صورتی که این مرحله و به درستی طی کنین، در نهایت می‌تونین پذیرش دریافت کنین و تحصیل دکترا و در ایتالیا شروع کنین.

اقدام برای مستر مجدد یا دکترا ایتالیا

همیشه در پروسه اپلای دکترا ایتالیا بخشی از ذهن متقاضیان با این موضوع درگیر میشه که بهتره برای مستر مجدد اقدام کنن یا دکترا؟ در این بخش بهتره موضوع و از دو جنبه مورد بررسی قرار بدین.

اگر در مقطع لیسانس جزو دانشجوهای برتر بودین و معدل بالا و رزومه مناسبی دارین، اقدام برای ارشد گزینه مناسب‌تری هست، چرا که دانشجو با مدرک لیسانس نیازی به رزومه خیلی خاصی نداره. اما دقت داشته باشین که نباید به هیچ عنوان اعلام کنین مدرک بالاتری از لیسانس دارین و اگر به هر دلیلی سفارت این موضوع و متوجه بشه، در صورت داشتن پذیرش تحصیلی، گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا براتون خیلی مشکل میشه.

اما اگر معدل لیسانس پایینی دارین و همچنین رزومه تحصیلی شما مناسب نیست، به‌طوری که نمیشه کاستی‌های معدل و جبران کنه. ارائه مدرک ارشد و اقدام برای اپلای دکترا ایتالیا گزینه بهتری هست، چون چاره‌ای ندارین و می‌تونین از این مدارک برای افزایش شانس دریافت پذیرش استفاده کنین.

حالا اگر تصمیم دارین که برای مستر مجدد اقدام کنین، می‌تونین مدرک ارشد ایران و ارائه بدین، اما در انگیزه‌نامه، کمیته پذیرش و قانع کنین که به چه دلیل قصد دارین برای مستر مجدد اقدام کنین. البته به این موضوع دقت داشته باشین که در بعضی از ایالت‌های کشور ایتالیا در صورتی که اعلام کنین قصد اپلای برای ارشد مجدد دارین، شانس اخذ بورسیه استانی و از دست میدین.

احتمالا در این مسیر بین انتخاب مستر مجدد و اپلای دکترا ایتالیا سردرگم شدین و با وجود مزیت‌های عالی تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا باز هم نمی‌تونین به‌طور قطع تصمیم‌گیری کنین. در این شرایط اگر با مشاوران ویزا کاکتوس در تماس باشین و شرایط فعلی خودتون و توضیح بدین، از این سردرگمی خلاص میشین و می‌تونین با قاطعیت بیشتری در این مسیر قدم بردارین.

سخن نهایی

از اون جایی که مقطع تحصیلی دکترا، بالاترین سطح از تحصیلات تکمیلی به‌شمار میره، انتخاب مقصد تحصیلی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است، کشور ایتالیا با وجود آماده‌سازی شرایط عالی برای دانشجویان و همچنین تحصیل رایگان در مقطع دکترا انتخاب بسیار مناسبی به‌حساب میاد.

در پروسه اپلای دکترا ایتالیا اقدام با برنامه‌ریزی قبلی بسیار مهمه، به‌طوری که باید یک سال قبل از شروع ترم تحصیلی این کار و انجام بدین تا بتونین شانس اخذ پذیرش و افزایش بدین، چرا که با داشتن زمان کافی می‌تونین کارهای مربوط به اپلای تحصیلی با دقت بیشتری انجام بدین.

برای طی کردن پروسه اپلای تحصیلی کشور ایتالیا، کمک گرفتن از افراد متخصص خیلی میتونه کارآمد باشه، چون به‌هر حال این افراد یک بار این مسیر و طی کردن و از جزئیات این راه اطلاعات بسیار زیادی دارن. مشاوران مجرب و ماهر کاکتوس ویزا میتونن در مورد این پروسه، اطلاعات بسیار زیادی در اختیارتون قرار بدن، بنابراین فقط کافیه از بخش ارتباط با ما برای تکمیل فرم اقدام کنین و متناسب با هدفی که دارین، به صورت خصوصی با کارشناسان مجرب کاکتوس ویزا مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنین.