تحصیل لیسانس در کانادا سال 2022

تحصیل لیسانس در کانادا

موضوعات مهم این مقاله

تحصیل لیسانس در کانادا سال 2022

بعد از تموم شدن مدرسه و گرفتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، همه به‌دنبال این هستن که یک دانشگاه عالی و برای تحصیل در مقطع لیسانس پیدا کنن. تحصیل لیسانس در کانادا دقیقا همون موقعیت عالیه که می‌تونه آینده کاری و تحصیلی شما و تغییر بده. البته تصمیم به مهاجرت تحصیلی در مقطع لیسانس می‌تونه در نگاه اول چالش‌برانگیز باشه، اما اگه با اطلاعات درست و برنامه‌ریزی روندش طی بشه، در نهایت شما رو به یک شرایط عالی می‌رسونه.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، می‌تونه یک سکوی پرتاب عالی باشه چرا که امکان دسترسی به رفاه آموزشی بالا، امکانات منحصربه‌فرد، فرهنگ مدرن و موقعیت‌های کاری فوق‌العاده در آینده و براتون به‌همراه میاره. بالاتر گفتیم که شرط اصلی برای قدم گذاشتن در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا جمع‌آوری اطلاعات درسته، حالا اگر شما در حال جمع‌آوری اطلاعات در خصوص تحصیل لیسانس در کانادا هستین، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه کاکتوس باشید.

تحصیل لیسانس در کانادا

چرا تحصیل لیسانس در کانادا؟

اولین چیزی که برای یک دانشجوی خارجی در مبحث مهاجرت تحصیلی اهمیت زیادی داره، مزیت‌های مثبت کشور مقصد از نظر تحصیل، شرایط زندگی و موقعیت‌های کاری است. دانشگاه‌های برتر در رنکینگ‌های جهانی، برگزاری دوره‌های باکیفیت برای دانشجویان مقطع لیسانس، هزینه تحصیلی مقطوع در مقایسه با امکانات و شرایط زندگی عالی همه و همه دست‌به‌دست هم میدن تا توجه دانشجویان خارجی و برای تحصیل در کانادا جلب کنن. در ادامه در خصوص مزیت‌های تحصیل در کانادا بیشتر توضیح میدیم.

دانشگاه‌ها‌ی برتر

دانشگاه‌های برتر و موسسات تحقیقاتی شناخته‌شده در سراسر جهان یک مزیت عالی برای دانشجویان متقاضی تحصیل لیسانس در کانادا است. به‌طوری که دانشگاه‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک‌گیل در سیستم رتبه‌بندی تایمز جزو 100 دانشگاه‌ برتر در جهان هستند.

هزینه‌ زندگی و شهریه دانشگاه مقطوع

دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با آمریکا، استرالیا و انگلستان شهریه کمتری و برای دانشجویان خارجی درنظر می‌گیرن. اما شهریه دانشجویان بین‌الملل در مقطع لیسانس در کانادا سه تا چهار برابر دانشجویان بومی است.

هزینه‌های زندگی در کانادا خیلی بستگی به سبک زندگی افراد و شهر انتخابی داره، اما طبق تجربه دانشجویان خارجی کانادا باید هر ماه مبلغ 1500 تا 1800 دلار کانادا و برای خرج‌ومجارج زندگی کنار بزارین. شهرهای ونکوور و کلگری از جمله گرون‌ترین شهرهای کانادا به‌شمار میان، بنابراین هزینه‌های زندگی تو این شهرها نیز به‌مراتب بالاتره. از طرف دیگر همیلتون، کبک و اوتاوا از جمله شهرهای ارزان برای زندگی در کانادا هستند. دقت داشته خوشبختانه دانشجویان خارجی می‌تونن 20 ساعت در هفته کار کنن و با این میزان کار تنها هزینه زندگی در کانادا کاملا تامین میشه.

دوره‌های تحصیلی عالی برای تحصیل لیسانس در کانادا

امکان تحصیل در هر رشته تحصیلی در کانادا وجود داره و از طرفی رشته‌ها به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در بعضی از مناطق کانادا ارائه میشن. بنابراین لازم نیست از بابت پیدا کردن دوره مدنظرتون در کانادا نگران باشین، بلکه باید از بین دوره‌های فراوان بهترین و متناسب با شرایط خودتون انتخاب کنین. با اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع لیسانس از دانشگاه‌های کانادا می‎تونین در کنار بهره بردن از بهترین امکانات آموزشی از دانش اساتید برجسته استفاده کنین.

امکان کار و تحصیل همزمان در کانادا

دانشجویان بین‌الملل می‌تونن در طول ترم تحصیلی 20 ساعت در هفته کار کنن و در تعطیلات بین دو ترم و تعطیلات تابستانی امکان کار به‌صورت نامحدود وجود داره. کار دانشجویی حین تحصیل به دو صورت Off Campus و On Campus که اگر انتخاب شما در حوزه On Campus باشه حتی در طول ترم محدودیت زمانی برای کار وجود نداره. از طرفی پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا خیلی آسونه و می‌تونین از طریق وب سایت‌های اینترنتی و مراجعه حضوری اقدام کنین.

اخذ ویزا همراه

در مهاجرت تحصیلی دانشجویان به کانادا امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو وجود داره و از طرفی همراهان دانشجو می‌تونن بدون هیچ محدودیتی در کانادا کار کنن.

امکان اخذ اقامت دائم بعد از دریافت مجوز کار

یکی از بهترین مزیت‌های دیگه‌ای که برای دانشجویان بین‌الملل وجود داره، اینه که می‌تونن بعد از اتمام تحصیل مجوز کار PGWP دریافت کنن. این مجوز به مدت زمان تحصیل بستگی داره، اما حداکثر تا سه سال معتبره. بعد از اون دانشجویان می‌تونن برای اقامت دائم درخواست ثبت کنن.

دوره لیسانس در کانادا

در کانادا، دوره تحصیلی لیسانس مثل ایران بعد از تموم شدن دوره دبیرستان شروع میشه و معمولا یک دوره 3 تا 5 سال است. به‌طور معمول سیاست‌های دانشگاه‌ها و کالج در استان‌ها مختلف بایکدیگر فرق میکنه، به‌همین دلیل امکان داره دانشجویان تفاوتی‌هایی و حس کنن. برای مثال برای اپلای برای بعضی از دانشگاه‌ها باید مستقیم با خود دانشگاه مکاتبه کنین، در حالی که بقیه به اپلای از طریق یک سیستم واسطه نیازمند هستن. اطلاعات مربوط به این مورد در وب سایت اصلی هر دانشگاه وجود داره.

برترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان کارشناسی

بیایید نگاهی به دانشگاه‌های برتر کانادا و رنکینگ آن‌های در سیستم رتبه‌بندی QS و THE بیاندازیم. بعد از اون اطلاعات خوبی از چند دانشگاه محبوب و برتر ارائه میدیم.

دانشگاه رنکینگ QS 2022 رتبه‌بندی جهانی THE
دانشگاه تورنتو 26 18
دانشگاه مک‌گیل 27 40
دانشگاه بریتیش کلمبیا 46 34
دانشگاه مونترال 111 73
دانشگاه آلبرتا 126 131
دانشگاه مک مستر 140 69
دانشگاه اوتاوا 230 145
دانشگاه کلگری 235 200
دانشگاه واترلو 149 201-250
دانشگاه وسترن 170 201-250
دانشگاه دالهاوزی 272 251-300
دانشگاه لاوال 414
دانشگاه کویینز 240 251-300
دانشگاه سایمون فریزر 298 251-300
دانشگاه مانیتوبا 601-650 351-400

دانشگاه‌های برتر کانادا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی کانادا است که در انتاریو قرار داره. تاسیس این دانشگاه به سال 1827 برمی‌گرده و تا سال 1850 به‌عنوان کالج کینگز در کانادا شناخته می‌شد. در واقع تورنتو اولین دانشگاهی بود که در شمال کانادا ساخته شد. امروزه این دانشگاه 700 برنامه مختلف و برای تحصیل لیسانس در کانادا ارائه میده و تقریبا از 70000 دانشجو 19 درصد آن‌ها دانشجوی بین‌الملل هستن.

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل ادعا میکنه که بهترین دانشگاه برای گذراندن دوره لیسانس در کانادا است. این دانشگاه در سال 1821 تاسیس شد و تقریبا هر سال بیش از 27 هزار دانشجوی مقطع کارشناسی در این دانشگاه تحصیل می‌کنن.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) در سال 1908 تاسیس شد و در شهرهای ونکوور و کلونا پردیس‌های این دانشگاه وجود داره. این دانشگاه در حال حاضر بیش از 50 هزار دانشجو در مقطع لیسانس داره که در 30 رشته مختلف در حال تحصیل هستند. 30 درصد جمعیت این دانشگاه و دانشجو بین‌الملل تشکیل داده.

 دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یک دانشگاه دولتی فرانسوی زبان است که در کبک واقع شده و 13 دانشکده و 60 دپارتمان آموزشی داره. با ارائه بیش از 650 دوره کارشناسی، این دانشگاه جمعیت 34 هزار نفری داره که از این تعداد 22 درصد دانشجوی بین‌الملل هستن.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک‌مستر یکی دیگر از دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی کانادا است که در همیلتون واقع شده. این دانشگاه در سال 1887 تاسیس شد و مدرک کارشناسی و در بیش از 25 رشته مختلف برای دانشجویان بومی و بین‌الملل ارائه میده. در حال حاضر 25 هزار دانشجو در مقطع لیسانس در این دانشگاه در حال تحصیل هستن.

دوره‌های محبوب لیسانس در کانادا

قطعا برای دانشجویان بین‌الملل انتخاب دوره و دانشگاه محل تحصیل اهمیت زیادی داره، بنابراین بعد از معرفی دانشگاه‌ها، دوره‌های محبوب و برای تحصیل لیسانس در کانادا معرفی می‌کنیم.

رشته‌های گروه اقتصاد

زیرشاخه‌های گروه اقتصاد در سراسر جهان همیشه یک دوره عالی برای تحصیل به‌شمار میرن، چون روزبه‌روز نیاز به دستیاران تحقیقاتی و مشاوران در امور سیاست بیشتر میشه. از طرفی کشور کانادا نیز یک مقصد عالی برای تحصیل در این رشته‌ها است. چرا که طبق سیستم ربته‌بندی تایمز در گروه اقتصاد در سال 2022 دانشگاه تورنتو جایگاه 28 و به خودش اختصاص داده. در واقع رشته اقتصاد یکی از دوره‌های محبوب برای تحصیل کارشناسی در کانادا است. همچنین در کانادا مدارس عالی آموزشی کسب‌وکار برای دانشجویان مقطع کارشناسی وجود داره که دوره‌های آموزشی برتر در حوزه امور مالی ارائه میدن.

پزشکی

برای تحصیل پزشکی در کانادا و اخد مدرک دکترای پزشکی لازمه که ابتدا برای مقطع لیسانس اقدام کنین. تعداد دانشجویان بین‌الملل که برای تحصیل پزشکی در کانادا اقدام می‌کنن، هر سال روند افزایشی داره. در سال 2022 دانشگاه‌های تورنتو و مک‌مستر در سیستم رتبه‌بندی تایمز در زیرشاخه پزشکی و دندان‌پزشکی به‌ترتیب جایگاه 5 و 15 کسب کردن، به‌همین دلیله که این رشته‌ها همیشه مورد توجه دانشجویان خارجی قرار می‌گیره. قبل از ادامه تحصیل در مقطع دکترای پزشکی، می‌تونین ابتدا در یکی از شاخه‌های بیوتکنولوژی، زیست‌شناسی، بیوشیمی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی و غیره مدرک لیسانس پزشکی دریافت کنین. همچنین بهتره بدونین که دوره MD (لیسانس پزشکی) در کانادا معادل دوره MBBS (پزشکی عمومی) در آمریکا است.

مهندسی

یکی دیگر از رشته‌های محبوب برای دانشجویان بین‌الملل دوره‌های زیرگروه مهندسی است که خیلی از افراد برای تحصیل لیسانس در کانادا در این رشته‌ها اقدام می‌کنن. تعداد دانشگاه‌هایی که رشته‌های گروه مهندسی و در کانادا ارائه میدن خیلی زیاده، از این رو دانشجویان می‌تونن برای تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها اپلای کنن. از طرفی بعد از اتمام تحصیل در مقطع لیسانس، دانشجویان گروه مهندسی می‌تونن خیلی راحت جذب بازار کار بشن و با تحصیل در دانشگاه برتر کانادایی رزومه قوی هنگام پیدا کردن کار در اختیار دارن. در سیستم رتبه‌بندی تایمز در سال 2022 دانشگاه تورنتو در شاخه مهندسی جایگاه 26 و کسب کرده. دانشجویان می‌تونن برای مهندسی معماری، نرم‌افزار، شیمی، علوم کامپیوتر، برق، عمران و بسیاری دیگر از رشته‌های برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اقدام کنن.

مهندسی در کانادا

امور مالی و حسابداری

یکی دیگر از گزینه‌های محبوب برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا دوره‌های مالی و حسابداری است. تورنتو یکی از دانشگاه‌های برتر که در سال 2022 در رشته حسابداری و امور مالی جایگاه 28 و کسب کرد. تحصیل در این رشته‌ها در کانادا یک انتخاب عالیه، چون بهترین مدارس کسب‌وکار برای مقطع کارشناسی در این کشور قرار دارن. در جدول زیر می‌تونین تعدادی از دوره‌های برتر و در دانشگاه‌های مشهور کانادایی مشاهده کنین:

دوره لیسانس (Bachelor) در کانادا دانشگاه
کارشناسی علوم کشاورزی دانشگاه مک‌گیل
لیسانس علوم فیزیک دانشگاه ویندزور
لیسانس علوم بهداشتی دانشگاه واترلو
لیسانس روانشناسی دانشگاه مموریال
لیسانس علوم، فیزیک و نجوم دانشگاه مانیتوبا
لیسانس علوم بیوانفورماتیک دانشگاه ساسکاچوان
لیسانس بیوشیمی دانشگاه کارلتون
لیسانس زیست‌شناسی دانشگاه تامسون ریورز
لیسانس شیمی دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی
لیسانس بیوتکنولوژی دانشگاه براک

شرایط تحصیل لیسانس در کانادا

پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کانادا براساس سیاست‌های هر دانشگاه تعیین میشه و بهترین مرجع برای اطلاع از شرایط و مدارک تحصیلی لازم، سایت اصلی هر دانشگاه است. اما به‌طور معمول در دانشگاه‌های مختلف، مدارک زیر مشترکه:

  • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی به‌همراه ریزنمرات
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
  • مدرک آزمون GRE یا GMAT در صورت نیاز
  • انگیزه‌نامه (SOP)
  • رزومه

نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس 6.5، از طرفی در هر یک از بخش‌های امتحان نمره کمتر از 6 قابل قبول نیست. همچنین بچه‌هایی که آزمون تافل ثبت‌نام می‌کنن باید نمره 80 کسب کنن. بهتره بدونین که امکان اخذ پذیرش مشروط بدون مدرک زبان وجود داره. برای مثال اگر سطح زبان خوبی ندارین و ترجیح می‌دین در دوره کلاس زبان شرکت کنین، بعضی از دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس این امکان و در اختیارتون قرار می‌دن. اما بهتر که تا حد امکان سطح زبانتونو تو ایران ارتقا بدین و نمره قبولی از آزمون‌های موردنظر و دریافت کنین.

از طرفی در کنار تهیه مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا توجه به ددلاین‌ها خیلی مهمه به‌طوری که معمولا برای ترم پاییز ماه سپتامبر و برای زمستان ماه ژانویه پذیرش دانشگاه‌ها شروع میشه. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در کاناد بهتره از یک سال قبل کارهای آماده‌سازی مدارک و انجام بدن و در تاریخی که دانشگاه مدنظرشون تعیین کرده، مدارک و ارسال کنن.

هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا در رشته‌های مختلف بین 12000 دلار تا 30000 دلار کانادا متغیره و کاملا بستگی به رشته انتخابی و دانشگاه محل تحصیل شما داره. اما به‌طور کلی بهتره در نظر بگیرین که رشته‌های گروه مهندسی و پزشکی جزو رشته‌های گران‌قیمت کانادا به‌شمار میان به‌طوری که به‌طور متوسط شهریه این رشته‌های در سال 22000 دلار کانادا برآورد شده. از طرفی هزینه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی، تجارت و مدیریت بین محدوده 5500 تا 6500 دلار کانادا متغیره.

دقت داشته باشین دانشگاه‌های برتر هزینه بیشتری و برای دانشجویان درنظر می‌گیرن، برای مثال شهریه دانشگاه انتاریو برای دانشجویان بین‌الملل بین 36000 تا 56000 هزار دلار کانادا متغیر و از طرفی برای کسب فرصت تحصیلی از دانشگاه‌های برتر به رزومه قوی‌تر نیاز دارین.

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در کانادا

به‌طور کلی بیش از 800 کمک هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های برتر کانادا برای دانشجویان بین‌اللمل در دسترس قرار داره که می‌تونیم به بورسیه تحصیلی دانشگاه، بورسیه براساس نیاز دانشجو، بورسیه براساس شایستگی تحصیلی، بورسیه براساس کشور، بورسیه تحصیلی با بودجه دولت و بورسیه‌های خصوصی اشاره کنیم. همان‌طور که گفتیم هزینه تحصیل لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین‌الملل سه تا چهار برابر دانشجویان بومی است، به‌همین دلیل بیشتر بچه‌های متقاضی دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی هستند تا بتونن حداقل بخشی از هزینه‌های زندگی یا تحصیل و با اون تامین کنن.

البته دولت کانادا بورسیه تحصیلی و بیشتر برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی در نظر می‌گیره، اما دیگه این‌طوری نیست که دانشجو مقطع کارشناسی برای دریافت بورسیه شانسی نداشته باشه. بنابراین حتما شانس خودتونو برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی کانادا امتحان کنین. در ادامه اطلاعاتی در خصوص بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای مقطع لیسانس ارائه میدیم.

بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو

این بورسیه از طرف دانشگاه واترلو به دانشجویان بین‌الملل متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه میشه و مبلغ اون 10000 دلار کانادا است.

بورسیه تحصیل لیسانس در کانادا دانشگاه مونترال

با اخذ این بورسیه دیگر از پرداخت شهریه در دانشگاه مونترال معاف هستین و دانشجویان خارجی از سراسر دنیا می‌تونن برای این بورسیه درخواست ثبت کنن. این بورسیه برای تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترسه و مبلغ اون تا 27000 دلار کانادا در سال برآورد میشه.

بورسیه تحصیلی دانشجویان بین‌الملل کالج داگلاس

این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌اللمل در مقطع کارشناسی است که از طرف کالج داگلاس ارائه میشه. تقریبا مبلغ این بورسیه 7000 دلار کانادا است و هر سال تنها پنج نفر موفق به اخد این بورسیه میشن.

بورسیه بین‌المللی Lester B. Pearson

دانشجویان متقاضی تحصیل لیسانس در کانادا در صورتی که بتونن این بورسیه تحصیلی و دریافت کنن به مدت چهار سال از تمام هزینه‌های تحصیل، زندگی و حتی هزینه‌های جانبی معاف هستند. این بورسیه فول فاند مخصوص دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین‌الملل مقطع کارشناسی است.

بورسیه تحصیلی کارشناسی بریتیش کلمبیا (UBC)

بورسیه دانشگاه UBC برای دانشجویان کارشناسی دو مدل داره، یکی OIS و دیگری IMES. اولی به دانشجویان برتر از نظر رزومه تحصیلی ارائه میشه و دیگری برای دانشجویان استثنائی درنظر گرفته شده. این بورسیه‌ تا سه سال قابل تمدیده و هر سال بسته به بودجه دانشگاه مبلغ متفاوتی داره، به‌همین دلیل نمیشه مبلغ مشخصی و برای این بورسیه بیان کرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

بورسیه دانشگاه وست (UCW)

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل از طرف دانشگاه وست برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود داره. مبلغ این بورسیه برای مقطع کارشناسی و ارشد به‌ترتیب 20000 و 10000 دلار کانادا است.

بورسیه دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری کانادا بورسیه فول فاند برای دانشجویان بین‌الملل ارائه میده. 60000 دلار کانادا، 15000 دلار کانادا (قابل تمدید سالانه) و 10000 دلار کانادا (غیرقابل تمدید) مخصوص دانشجویان خارجی واجد شرایط ورودی ترم پاییز در هر رشته‌ای از مقطع کارشناسی است.

همان‌طور که دیدین، دانشگاه‌های زیادی برای مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌الملل بورسیه درنظر می‌گیرن، بنابراین بهتره حتما شرایط متقاضیان واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و بررسی کنین و در صورتی که شما هم واجد شرایط هستید در زمان لازم درخواست ثبت کنین. برای مثال بعضی از این بورسیه‌ها از دانشجو میخوان که در هر ترم تحصیلی 4 course و بگذرونه، یعنی در مجموع 8 course در ترم پاییز و زمستان و بعد از اون میتونه وارد رقابت با دانشجوهای دیگه بشه، البته بهتره بدونین که در هر ترم باید بتونین معدل نزدیک به 4 کسب کنین تا در بین دیگر متقاضیان موفق به دریافت بورسیه بشین.

البته امکان داره روند اخذ کمک هزینه تحصیلی و اطلاع از تمام کمک هزینه‌های موجود کار بسیار آسونی نباشه، از این رو بهتون توصیه می‌کنیم که با مشاوران ماهر ویزا کاکتوس همراه باشین تا بتونین با کمک این تیم و اخد بورسیه تحصیلی دوره تحصیلی عالی در مقطع لیسانس در کانادا شروع کنین.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و امکان کار حین تحصیل

برای زندگی در کانادا حداقل باید برای هر سال مبلغ 10000 دلار کانادا علاوه‌بر شهریه تحصیلی درنظر بگیرین، البته این مبلغ برای تحصیل در کبک که یک شهر ارزان کانادا است، درنظر گرفته شده و هزینه زندگی در شهرهای بزرگ‌تر مثل تورنتو و ونکوور خیلی بیشتر از این مبلغ. البته هزینه زندگی دانشجویی در کانادا خیلی به سبک زندگی افراد بستگی داره و نمیشه برای زندگی همه افراد یک مبلغ و تعیین کرد. برای مثال دانشگاه مونترال هزینه غذا، مسکن، لوازم آموزشی، اینترنت و تلفن همراه و هزینه‌های متفرقه و برای دانشجویان سالانه 14700 دلار کانادا تخمین می‌زنه. از طرف دیگه، دانشگاه بریتیش کلمبیا هزینه سالانه زندگی و بدون درنظرگرفتن بیمه درمانی الزامی 15500 درنظر گرفته.

شرایط کار بعد از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی

پیدا کردن کار بعد از اتمام تحصیل لیسانس در کانادا اصلا کار سختی نیست، چرا که موقعیت‌های کاری زیادی با درآمدهای عالی در انتظار دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیل است. به‌طوری که خیلی از افراد دیگه بعد از تموم شدن این دوره برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام نمی‌کنن، چرا که می‌تونن با همین سطح از تحصیلات در کانادا درآمدهای عالی داشته باشن. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تونن برای دریافت ویزای کار بعد از تحصیل اقدام کنن. بعضی از شغل‌های محبوب به‌همراه درآمد و در جدول زیر آوردیم.

شغل حقوق به دلار کانادا
حسابدار 40000 تا 60000 دلار کانادا
مهندسی 55000 دلار کانادا
پزشک 200000 دلار کانادا
مدیر بازاریابی 60000 دلار کانادا
دستیار فروش 20000 دلار کانادا

سخن نهایی

در نهایت اگر از جمله افرادی هستین که هدف‌های بزرگی در زندگی از نظر کاری و تحصیلی دارین، برای تحصیل لیسانس در کانادا اقدام کنین. این کشور بهترین مقصد برای دانشجویان بین‌الملل به‌شمار میاد. چرا که بعد از اتمام تحصیل از طریق دریافت ویزای کار بعد از تحصیل می‌تونین اقامت دائم دریافت کنین و از مزیت‌های شهروندی کانادا بهره ببرین. از فرصت تحصیل لیسانس در کانادا استفاده کنین تا بتونین آینده بهتری برای خودتون رقم بزنین، تیم مشاوره کاکتوس همراه شما است تا با بررسی رزومه شما بهترین پیشنهاد و برای انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی دراختیارتون قراره بده.