اپلای کارشناسی ارشد آلمان سال 2022

اپلای کارشناسی ارشد آلمان سال 2022

موضوعات مهم این مقاله

با وجود شرایط تحصیلی عالی در کشور آلمان و دوره‌های فراوان به زبان انگلیسی، تعجبی نداره که متقاضیان اپلای کارشناسی ارشد آلمان روزبه‌روز در حال افزایشه. در واقع کشور آلمان یکی از مقصدهای مهاجرتی محبوب برای متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد به‌شمار میره. در حقیقت، کشور آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی تعداد دانشگاه‌های برتر بیشتری و در خودش جای داده و از طرفی با امکان تحصیل تقریبا رایگان توجه بیشتر دانشجویان خارجی و جلب کرده.

در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای اپلای کارشناسی ارشد آلمان اول از همه لازمه که چه شرایطی داشته باشین و در ادامه برای کسب فرصت تحصیلی باید چه پروسه‌ای و طی کنین. بنابراین تا انتها همراه کاکتوس ویزا باشین.

اپلای کارشناسی ارشد آلمان

شرایط اپلای کارشناسی ارشد آلمان

در روند اپلای برای مهاجرت تحصیلی آلمان مهم‌تر از هر چیزی بررسی شرایط کشور مقصد است، یعنی متقاضی دریافت فرصت تحصیلی لازمه که بدونه باید با استفاده از چه مدارکی برای این کشور اقدام کنه که در ادامه در خصوص شرایط اپلای ارشد در آلمان اطلاعات مفیدی ارائه میدیم.

مدرک تحصیلی لازم و دیگر شرایط

بدون شک یکی از مدارک اصلی و لازم برای اپلای در مقطع ارشد مدرک مناسب دوره کارشناسی است، اما برای اعتبارسنجی مدرک کارشناسی خود باید از سایت آنابین استفاده کنین. به این صورت که با ورود به سایت آنابین و جستجو رشته تحصیلی به همراه دانشگاه می‌تونین اعتبار دانشگاه و بررسی کنین.

اگر روبروی دانشگاه شما در این سایت علامت H+ قرار داشت، یعنی دانشگاه مورد تایید سیستم آموزشی آلمان هست، اما برای دانشگاه‌ها با علامت H- و H+/- نیازه که تاییدیه زاب بگیرین. به این صورت که مدارک لازم و برای زاب پست می‌کنین و با پرداخت مبلغ، بررسی مدارک انجام میشه. البته به این مورد دقت داشته باشین که بعضی از دانشگاه‌های آلمان به آنابین استناد نمی‌کنن، بنابراین دیگه به تاییدیه زاب نیاز نیست، اما باید حتما در قسمت توضیحات وب سایت دانشگاه مدنظر به این مورد اشاره بشه.

حال در کنار این موارد، برای اپلای کارشناسی ارشد آلمان برای رشته و دانشگاه خاص شرایط ورودی بیشتری مورد نیازه که در ادامه به بیان این شرایط می‌پردازیم:

 • بررسی معدل و ریزنمرات مدرک تحصیلی کارشناسی: برای تحصیل در دوره‌هایی که متقاضیان زیادی به دنبال دریافت آن هستن، با دقت بیشتری رزومه‌های تحصیلی بررسی میشه و حتی در مواردی به نمرات بعضی از درس‌های دوره کارشناسی توجه میشه. البته در حالت کلی برای تحصیل در مقطع ارشد در آلمان باید معدل بالای 15 داشته باشین.
 • شرکت در مصاحبه: برای دانشگاه‌هایی که جایگاه بالایی در رتبه‌بندی‌های جهانی دارن، برای بررسی شایستگی‌های تحصیلی و تجربه متقاضیان، شرکت در مصاحبه‌های آنلاین و یکی از شرایط اپلای قرار میدن.
 • آزمون ورودی: برای رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که تعداد متقاضیان دریافت موقعیت تحصیلی بالا است، لازمه که گاهی در آزمون ورودی از طرف دانشگاه شرکت کنین. این آزمون می‌تونه در حیطه تخصصی رشته تحصیلی باشه تا توانایی‌های شما و سنجش کنه. برای مثال برای دریافت فرصت تحصیل در دوره‌های MBA در آلمان لازمه که نمره‌ آزمون GMAT یا  GRE بررسی بشه.

البته نیازی به نگرانی نیست، چرا که بیشتر دانشگاه‌های آلمان برای اپلای کارشناسی ارشد آلمان به شرایط بالا نیازی ندارن و همین که مدرک کارشناسی متناسب با دوره ارشد و ارائه بدین، کافیه. از طرفی می‌تونین در سایت هر دانشگاهی اطلاعات مربوط به دوره موردنظر و پیدا کنین و بعد متناسب با شرایط فعلی بهترین گزینه ممکن و انتخاب کنین.

مدرک زبان مورد نیاز

تعداد دوره‌هایی که به زبان انگلیسی در آلمان ارائه میشن فراوانه تا تعداد دانشجویان خارجی بیشتری بتونن در این دانشگاه‌ها به تحصیل مشغول بشن. به هر حال، برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان لازمه که مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی متناسب با دوره انتخابی ارائه بدین.

 • دوره‌ها به زبان انگلیسی: برای تحصیل در دوره‌ها به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان آلمان نیست. با این وجود، لازمه که برای تایید مهارت‌ها به زبان انگلیسی، مدرک زبان تافل یا آیلتس ارائه بدین.
 • دوره‌ها به زبان آلمانی: برای کسب فرصت تحصیل در دوره‌ها به زبان آلمانی لازمه که مهارت‌های زبانی خودتون و در این زبان اثبات کنین و مدرک زبان آلمانی یکی از مدارک اصلی به‌شمار میره.

البته این موضوع و به‌خاطر داشته باشین که حتی اگر دوره شما به زبان انگلیسی ارائه میشه باز هم سعی کنین که مهارت‌های خودتون و در زبان آلمانی ارتقا بدین، چون با تسلط کافی به زبان آلمانی می‌تونین در اجتماع با مردم این کشور راحت‌تر ارتباط برقرار کنین و حتی موقعیت‌های شغلی بهتری در اختیارتون قرار می‌گیره.

از طرفی بهتره بدونین که نمره زبان آلمانی شما به اندازه مدرکی که ارائه میدین باارزشه. وقتی در زبان آلمانی مهارت به دست بیارین، طبیعتا دوره اقامت بهتری و در این کشور سپری می‌کنین. از طرفی از اون جایی که تعداد دوره‌های ارائه شده به زبان آلمانی بیشتره، می‌تونین راحت‌تر تحصیل و در این کشور شروع کنین و انتخاب‌های شما فقط به چند دانشگاه محدود نمیشه.

پروسه اپلای مقطع ارشد در آلمان

بعد از بررسی شرایط اپلای کارشناسی ارشد آلمان حالا وقت این رسیده که در خصوص این پروسه توضیح بدیم که چه مراحلی داره و در هر یک از مراحل باید به چه نکاتی توجه کنین، بنابراین برای داشتن یک دید کلی از این مسیر می‌تونین گام‌های زیر و در اپلای و در نظر بگیرین.

 1. جستجو رشته و دانشگاه
 2. آماده‌سازی مدرک زبان لازم
 3. آماده‌سازی مدارک تحصیلی
 4. ترجمه مدارک تحصیلی
 5. تایید مدارک توسط سفارت
 6. اپلای و ارسال مدارک در ددلاین صحیح

جستجو رشته و دانشگاه

برای شروع اپلای کارشناسی ارشد آلمان ابتدا لازمه یک فهرستی از دانشگاه‌های مقصد و به همراه دوره‌های مدنظر پیدا کنین و این انتخاب دانشگاه می‌تونه طبق رزومه یا بررسی شرایط خودتون باشه. به این صورت که اگر رزومه خیلی قوی دارین، می‌تونین برای دانشگاه‌های عالی درخواست ثبت کنین، اما این مورد و در نظر داشته باشین که دانشگاه‌های عالی معمولا در شهرهای بزرگ آلمان قرار دارن و طبیعتا هزینه زندگی دانشجویی در این شهرها بالا است.

از بابت این که طی صحیح این مرحله اهمیت زیادی داره، وب سایت‌های زیادی وجود دارن که می‌تونین با استفاده از اون‌ها بررسی کنین در دانشگاه‌های آلمان چه دوره‌هایی ارائه میشه. بهتره با این تصور پیش نرین که در تمام دانشگاه‌های آلمان همه رشته‌ها ارائه میشه. اما برای بررسی دانشگاه و دوره مدنظر سه سایتhttps://www.daad.de/de/، https://www.hochschulkompass.de/ و https://www.study-in-germany.de/de/ وجود داره.

البته این مورد و مدنظر داشته باشین که این سایت‌ها تنها برای کمک به جستجوی رشته و دانشگاه مدنظر شما است و استناد تنها به این سایت‌ها اصلا کار درستی نیست. به این صورت که شما نام رشته انتخابی خودتون و جستجو می‌کنین و بعد از مشاهده فهرست دانشگاه‌ها لازمه که برای دریافت اطلاعات جزئی‌تر به وب سایت اصلی دانشگاه مراجعه کنین.

جستجوی رشته و دانشگاه

آماده‌سازی مدرک زبان لازم

بعد از تهیه فهرستی از دانشگاه‌های مورد نظر، احتمالا یکی از مدارک اصلی که بین بیشتر اون‌ها مشترکه، مدرک زبان هست. در واقع متناسب با شرایط دانشگاه باید یکی از مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی و ارائه بدین. برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه میشن، معمولا مدرک زبان آیلتس یا تافل مورد نیازه. اما برای زبان آلمانی معمولا مدرک‌های زبانی مختلفی مورد تاییده که در ادامه در خصوص هر یک اطلاعات مفیدی ارائه میدیم.

نوع مدرک زبان اطلاعات
گوته این مدرک تاریخ انقضا نداره (اما معمولا 2 سال معتبره)

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان مدرک زبان گوته معتبره

او‌اس‌دی برگزارکننده آزمون یک موسسه اتریشی

اعتبار یکسان با دیگر آزمون‌های زبان آلمانی

تست داف نمره‌دهی این آزمون طبق سه نمره 3، 4 و 5 (بیشتر دانشگاه‌ها از متقاضیان نمره 4 میخان)

این آزمون 6 بار در سال در یک زمان مشخص برگزار میشه.

DSH این آزمون مانند تست داف است، با این تفاوت که تنها در دانشگاه‌های برلین، آخن، بن و مونیخ برگزار میشه.
تلک تنها برای بعضی از دانشگاه‌ها مدرک زبان از موسسه تلک اعتبار داره

یک آزمون این موسسه تحت عنوان  C1 Hochschule برای مهاجرت تحصیلی مناسبه.

در حالت کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای یادگیری زبان آلمانی اقدام کنین، چرا که با یادگیری این زبان می‌تونین در دوران دانشجویی راحت‌تر کار پیدا کنین و از طرفی می‌تونین برای دوره‌های بیشتری درخواست ارسال کنین، چون تعداد دوره‌ها به زبان آلمانی از انگلیسی بیشتر هستن.

دقت داشته باشین که رسیدن به سطح B2 زبان آلمانی در حالت عادی بدون شرکت در کلاس‌های فشرده حداقل دو سال زمان می‌بره، بنابراین اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی آلمان دارین، حتما سریع‌تر برای شرکت در کلاس یا به صورت خودخوان اقدام کنین، چرا که با آماده‌سازی مدرک زبان بخش زیادی از پروسه اپلای کارشناسی ارشد آلمان و طی کردین.

مدرک زبان آلمانی

آماده‌سازی مدارک تحصیلی

بعد از مبحث آماده‌سازی مدرک زبان، الان نوبت به تهیه مدارک تحصیلی میرسه. طبیعتا متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد آلمان باید مدرک دوره کارشناسی ارائه بدن و دقت داشته باشین که تحصیلات کارشناسی باید با دوره‌ای که برای ارشد درخواست ثبت می‌کنین، متناسب باشه. برای بعضی از دانشگاه‌ها لازمه که مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و به همراه ریزنمرات ارائه بدین.

همچنین در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که باید از سایت آنابین اعتبار مدرک لیسانس و بررسی کنین و در صورت وجود هر یک از علامت‌های H- و H+/- مدارک و برای زاب ارسال کنین تا اعتبار مدرک بررسی بشه. حتما این موضوع و مدنظر داشته باشین که مرجع اصلی اطلاعاتی که به دست میارین باید سایت اصلی دانشگاه مدنظرتون باشه، برای مثال بررسی آنابین تنها برای بعضی از دانشگاه‌ها لازمه و طبیعتا برای دانشگاه‌هایی که آنابین و قبول ندارن، تاییدیه لازم نیست.

یکی دیگه از مواردی که باید در مبحث مدارک تحصیلی به اون اشاره کنیم، بحث معدل هست و طبق سیستم جدید که از ترم زمستان 2021 شروع شد حداقل معدل قابل قبول برای فارغ التحصیلی نمره 12 به حساب میاد که معادل نمره 4 آلمان هست. البته به این موضوع دقت داشته باشین که بیشتر دانشگاه‌ها حداقل معدل 2.5 به بالا و قبول دارن که معادل معدل 16 ایران هست.

آماده‌سازی مدارک تحصیلی

ترجمه مدارک تحصیلی

قبل از این که قرار باشه برای ترجمه مدارک تحصیلی اقدام کنین، لازمه که مدارک توسط اداره صادرکننده تایید بشن و مدرک دیپلم و پیش به همراه ریزنمرات و دانشنامه رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی به همراه ریزنمرات به تاییدیه نیاز دارن.

برای تایید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی باید به آدرس emt.medu.ir به همراه کددفتر ترجمه رسمی مراجعه کنین. برای دانشنامه‌ها از دانشگاه‌های سراسری بعد از آزادسازی مدرک و ریزنمرات، از طریق آدرس portal.saorg.ir اقدام کنین.

دانشنامه‌هایی که از دانشگاه‌های آزاد هستن اگر بعد از تاریخ 01/11/1388 صادر شدن به‌دلیل داشتن هولوگرام اصلی و مهر سازمان مرکزی به تاییدیه نیازی ندارن، اما از این تاریخ به قبل باید به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کنین و مهر و هولوگرام دریافت کنین.

به این موضوع دقت داشته باشین که یک مدرک ترجمه رسمی باید سه مهر دارالترجمه، وزات امور خارجه و وزارت دادگستری و داشته باشه تا یک ترجمه رسمی به حساب بیاد و در صورت نداشتن حتی یکی از این مهرها غیر رسمی است. ترجمه‌ها باید به زبان آلمانی باشه، چون روز مصاحبه سفارت لازمه که تمام مدارک و به زبان آلمانی ارائه بدین و همچنین ترجمه مدارک تا یک سال بعد از تاریخ مهر دارالترجمه و وزات امورخارجه و دادگستری اعتبار دارن.

از طرفی شاید این سوال براتون پیش بیاد که باید مدارک و کجا ترجمه کنین که با مراجعه به سایت سفارت آلمان می‌تونین فهرست کاملی از دارالترجمه‌های موردتایید سفارت و مشاهده کنین.

گفتن این نکته در این بخش خالی از لطف نیست که مدارکی که توسط خود فرد نوشته میشه مثل رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و غیره نیازی به ترجمه رسمی ندارن و کافیه خودتون این موارد و به زبان آلمانی بنویسین.

تایید مدارک توسط سفارت

حالا بعد از این که مدارک و ترجمه کردین، لازمه که مدارک به تایید سفارت برسه. در واقع تصدیق مدرک توسط سفارت به این معنا است که روی ترجمه‌ها مهر تایید میخوره و این نشون میده ارزش ترجمه‌ها با اصل مدرک برابره. از طرفی کپی ترجمه‌ها نیز به تایید سفارت نیاز داره که در این حالت سفارت تایید می‌کنه که کپی مدارک ترجمه شده با اصل برابری میکنه. برای تایید مدارک باید از ویزامتریک وقت بگیرین و با تعیین یک تاریخ مشخص و حضور در روز تعیین شده برای تایید و تصدیق مدارک اقدام کنین.

اپلای و ارسال مدارک در ددلاین صحیح

بعد از آماده‌سازی دیگر مدارک لازم مثل رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه باید برای دوره‌های تحصیلی مدنظرتون درخواست ثبت کنین. بیشتر دانشگاه‌های آلمان با اونی اسیست کار می‌کنن و طبیعتا برای ثبت درخواست برای این دانشگاه‌ها باید از طریق اونی اسیست اقدام کنین.

در واقع با مراجعه به https://www.uni-assist.de/ و ساخت اکانت از بخش مای اسیست و تکمیل اطلاعات می‌تونین برای دانشگاه‌ها درخواست ارسال کنین، اولین درخواست مبلغ 75 یورویی داره و بقیه درخواست‌ها 30 یورو حساب میشه. به این صورته که مدارک لازم و اپلود می‌کنین و بعد از پرداخت مبلغ بررسی مدارک توسط اسیست صورت می‌گیره و نتیجه بررسی‌ و به دانشگاه ارسال میکنه و در نهایت تصمیم‌گیری برای پذیرش متقاضی برعهده دانشگاه است.

ددلاین اپلای کارشناسی ارشد آلمان

هزینه‌های موجود در پروسه اپلای ارشد آلمان

بعد از بررسی پروسه اپلای کارشناسی ارشد آلمان حالا احتمالا به دنبال این هستین که بدونین برای طی این پروسه باید چقدر هزینه در نظر بگیرین، چون مبحث هزینه‌ها برای دانشجویان خارجی خیلی بااهمیته. طبیعتا از مبحث گواهی تمکن مالی اطلاع دارین که آلمان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه این مدرک و الزامی میدونه و در واقع بدون ارائه این گواهی نمی‌تونین فرصت تحصیل و در دانشگاه‌های این کشور کسب کنین.

اما ما در این بخش از مطلب قصد نداریم در خصوص تمکن مالی آلمان صحبت کنیم، بلکه قراره در خصوص دیگر هزینه‌های موجود در پروسه اپلای صحبت کنیم. البته شرایط متقاضیان مهاجرت تحصیلی با هم متفاوته و هر فردی متناسب با شرایطی که داره باید هزینه‌های موجود و در نظر بگیره.

اولین موردی که باید در زمینه هزینه‌ها در نظر بگیرین، هزینه شرکت در آزمون‌های زبان است که برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی شرکت در یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس مورد نیازه و برای تحصیل به زبان آلمانی باید مدرک زبان آلمانی از گوته یا دیگر موسسات معتبر ارائه بدین.

در مرحله بعدی، اگر جزو افرادی هستین که مدرک کارشناسی شما به تاییدیه زاب نیاز داره، بنابراین باید یک مبلغی و برای این مورد مدنظر داشته باشین. همچنین برای تایید و تصدیق مدارک توسط سفارت باید هزینه پرداخت کنین، البته تایید مدارک تا 5 سری رایگانه.

از طرفی برای ترجمه مدارک تحصیلی نیز باید هزینه پرداخت کنین و تقریبا این هزینه از 3 میلیون تومان به بالا حساب میشه. در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم که باید از طریق اونی اسیست درخواست ثبت کنین و این هزینه تقریبا 75 یورو برآورد میشه.

به این مورد دقت داشته باشین که متناسب با رشته تحصیلی شاید لازم باشه که مدرک تحصیلی کارشناسی و خریداری کنین، برای مثال دانشجوهای گروه علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی به این دلیل که بعد از اتمام تحصیل باید حداقل دو سال در طرح شرکت کنن، بنابراین در صورتی که تمایلی به شرکت در طرح ندارین، باید طرح و بخرین تا بتونین مدارک و دریافت کنین.

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستن نیز باید هزینه وثیقه سربازی و در نظر بگیرن. اما آخرین هزینه‌ای که در این مسیر باید پرداخت کنین، خرید بلیط سفر به مقصد آلمانه که اگر تمام نکات موجود در این مطالب و رعایت کنین به راحتی می‌تونین این لذت و تجربه کنین.

بررسی هزینه‌های اپلای کارشناسی ارشد آلمان

سخن نهایی

با اپلای کارشناسی ارشد آلمان می‌تونین فرصت‌ بیشتری برای تحصیل دکترا در آلمان به دست بیارین، چون می‌تونین ویزای تحصیلی آلمان و تمدید کنین یا برای اقامت درخواست ثبت کنین. در حقیقت در طول تحصیل ارشد در آلمان، بیشتر از سیستم آموزشی این کشور اطلاعات به‌دست میارین و همچنین مهارت‌های زبان آلمانی شما به‌دلیل وجود در اجتماع ارتقا پیدا میکنه.

بنابراین این فرصت و از دست ندین و اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی دارین، با جمع‌آوری مدارک و بررسی شرایط فعلی خود برای اپلای اقدام کنین. زمانبندی در طی پروسه اپلای تحصیلی خیلی اهمیت داره و لازمه که قبل از شروع یک زمان مشخصی و طبق ددلاین‌های دانشگاه برای گرفتن مدرک زبان، ترجمه مدارک و غیره در نظر بگیرین تا بتونین در زمان درست اپلای کنین تا مجبور نباشین گپ تحصیلی و توجیه کنین.

با این وجود، همیشه کمک گرفتن از یک تیم متخصص و دلسوز میتونه بهترین کار باشه، تیم کاکتوس ویزا در طی پروسه اپلای تحصیلی آلمان همراه شما است و می‌تونین با مشاوران این مجموعه در تماس باشین و سوالات خودتون و در مورد اپلای بپرسین.